HbbTV w Polsce – stan aktualny

HbbTV w Polsce – stan aktualny. Po latach wracamy do tematu HbbTV, ponieważ na rynku pojawił się pierwszy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC obsługujący ten standard. Raport z testów Opticuma HbbTV T-Box można znaleźć w osobnym artykule. To niesamowite, bo 10 lat temu testowaliśmy odbiornik telewizji naziemnej z HbbTV, ale DVB-T/MPEG-4. Był nim Televes zAs Hbb. O samym HbbTV szerzej pisaliśmy w wydaniu SAT Kuriera 3-4/2018. Teraz chcielibyśmy przypomnieć, co to jest HbbTV, a także zaprezentować aktualnie dostępne w telewizji naziemnej aplikacje telewizji hybrydowej.

HbbTV w Polsce - stan aktualny
HbbTV w Polsce – stan aktualny

Co to jest HbbTV?

HbbTV – Hybrid broadcast broadband TV, to standard łączący tradycyjną telewizję z treściami dostępnymi drogą internetową. Specyfikacja HbbTV została opracowana przez liderów branży w celu dostosowania sposobu dostarczania telewizji do zmieniającego się rynku. Opiera się na elementach istniejących standardów i technologii, w tym OIPF, CTA, DVB, MPEG i W3C (zobacz diagram poniżej).

Najnowszą wersją specyfikacji HbbTV jest 2.0.3 (ETSI TS 102 796 V1.6.1), ale rozporządzenie obowiązujące w Polsce dopuszcza wykorzystanie w dostępnych w sprzedaży dekoderach i telewizorach wersji 2.0.1 (TS 102 796 V1.4.1).

Źródło: www.hbbtv.org

Do czego służy HbbTV?

HbbTV umożliwia nadawcom i innym dostawcom treści audiowizualnych oferowanie na ekranach telewizorów szerokiego zakresu usług. Są to na przykład: VOD, catch-up, replay TV, start-over, kanały wirtualne, przewodnik po programach, informacje, sport, prognoza pogody, quizy, gry, reklama interaktywna, w tym targetowana, pomiary oglądalności, systemy wczesnego ostrzegania, e-administracja. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone – tylko od twórcy aplikacji zależy, jak wykorzysta tak zwany „czerwony przycisk”.

Jak uruchomić HbbTV?

HbbTV powinno być na dekoderze czy telewizorze domyślnie włączone, ale jeśli tak nie jest – należy poszukać odpowiedniej opcji w menu urządzenia. Druga ważna rzecz: odbiornik musi być podłączony do Internetu, w przeciwnym razie nie zobaczymy na ekranie telewizora dodatkowych treści.

Kiedy te warunki są już spełnione, na niektórych kanałach w prawej lub dolnej części ekranu zaczną pokazywać się dodatkowe grafiki z informacjami, jak przejść do aplikacji danego nadawcy. Zazwyczaj jest to przycisk czerwony lub po prostu OK. Można też spróbować poruszać się strzałkami góra/dół/lewo/prawo.

HbbTV w Polsce – stan aktualny

Co można znaleźć w HbbTV?

W osobnej tabeli przedstawiamy wykaz wszystkich dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej kanałów, z pominięciem multipleksów lokalnych i multipleksów testowych MWE, BCAST i TVS, gdyż i tak nie są tam udostępniane żadne serwisy HbbTV. Stan na 15.05.2023 r.

Jak widać, większość kanałów opatrzona jest w strumieniu DVB sygnalizacją HbbTV.

Telewizji hybrydowej w ogóle nie oferują Antena HD i TV Trwam (do niedawna także TV Puls i Puls 2), a Zoom TV ma usługę wyłączoną. HbbTV nie ma również na kanałach kodowanego MUX 4, za to znajduje się tam osobny kanał (o numerze LCN 333) z aplikacją Polsat Go. Takimi wirtualnymi kanałami w telewizji naziemnej są też: TVP GO (88), Legia TV (89), TVP World (91), TVP ABC 2 (92), TVP Historia 2 (93), TVP Kultura 2 (94), UA Perszyj (95), EmiRadio (98) i EmiTV (99).

Kanałom Telewizji Polskiej towarzyszy aplikacja TVP VOD znana dobrze użytkownikom smartfonów, Android TV czy innych urządzeń. Mowa o nowej odsłonie tej platformy, przygotowanej przez Redge Technologies. Można tam znaleźć filmy, seriale i programy z ramówek kanałów TVP. Są też osobne zakładki z treściami dla dzieci, dokumentami, spektaklami teatralnymi czy serwisami informacyjnymi.

Na kilku kanałach Telewizji Polsat – Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, znajdziemy aplikację Polsat Go, dostęp do aktualnego wydania „Wydarzeń” oraz spot na 30-lecie Polsatu. Na innych – Eska TV, Polo TV, Nowa TV, tylko reklamy i pomiar oglądalności.

Kanały TVN Warner Bros. Discovery nie oferują w HbbTV nic poza reklamami i pomiarami oglądalności. Ciekawostką są testy technologii DAI na kanałach TVN, TVN7 oraz TTV. DAI to dynamiczna podmiana reklam, skrót od Dynamic Ad Insertion. Dodajmy, że TVN Warner Bros. Discovery jako pierwszy podmiot w Polsce uruchomił rozwiązania telewizji adresowalnej, która umożliwia emisję dedykowanych reklam dopasowanych do indywidualnych charakterystyk odbiorców. W tym celu stosowana jest technologia umożliwiająca „nałożenie” dedykowanych reklam na standardowy blok reklamowy emitowany w telewizji.

Na Stopklatce i Metro można znaleźć osobne serwisy HbbTV z rozbudowanym programem telewizyjnym.

Poza tym w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce oferowane są wspominane już kanały wirtualne z telewizją na żywo. Są to: TVP World, TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i UA Perszyj. Z kanałów wirtualnych TVP można łatwo przejść do streamingu innych kanałów nadawcy publicznego – za pomocą specjalnej aplikacji HbbTV.

Osobne pozycje w LCN zajmują platformy HbbTV: CDA, TVP GO, Legia TV, EmiRadio, EmiTV i Polsat Go. TVP GO to podobna do TVP VOD usługa VOD, ale wzbogacona o streaming kanałów na żywo. EmiRadio i EmiTV to przygotowane przez Emitela aplikacje odpowiednio ze: streamingiem stacji radiowych i przewodnikiem po programach.

Polsat Go to bezpłatna usługa Telewizji Polsat z serialami, sportem, filmem i programami. Legia TV zawiera materiały VOD stołecznego klubu piłkarskiego. CDA to aplikacja dla subskrypcyjnej usługi streamingowej CDA Premium z filmami i serialami.

Poniżej zamieszczamy zrzuty ekranowe z wybranych aplikacji HbbTV w polskim DVB-T/T2 wykonane przy użyciu odbiornika Opticum HbbTV T-Box.

Strona główna aplikacji CDA Premium po zalogowaniu

 

EmiRadio
EmiTV
Legia TV
Metro
Metro – przyciski
Nowa TV – przycisk
Polsat Go
Polsat – przyciski
Stopklatka
TVP GO
TVP GO
TVP – przycisk
TVP ABC 2 – przycisk
TVP ABC 2 – kanały wirtualny

HbbTV w Polsce – stan aktualny

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

1 thoughts on “HbbTV w Polsce – stan aktualny

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.