Radio naziemne

Obecnie w naszym kraju możemy posłuchać: radia FM oraz radia cyfrowego DAB+.
Niestety aktualnie dalszy rozwój cyfrowego radia DAB+ został wstrzymany.
Postaram się w kilku zdaniach przedstawić plusy i minusy obu form emisji radia.
Niestety rozwój radia cyfrowego nie spotkał sie z wielkim zainteresowaniem od strony nadawców komercyjnych, co za tym idzie mały wybór stacji radiowych niej jest atrakcyjne dla przeciętnego „Kowalskiego”.
Zastanawiające są dalsze dzieje radia cyfrowego, kiedy, w jakich cyklach i czy napewno – radio analogowe zostanie wyłączone i zastąpione przez radio DAB+.

Zalety radia cyfrowego DAB+

Radio cyfrowe, w przeciwieństwie do analogowego, gwarantuje odbiór krystalicznie czystego dźwięku, bez zakłóceń. Dostarcza więcej informacji o nadawanym materiale od stosowanego w radiu analogowym rozszerzenia cyfrowego RDS – w przypadku radia cyfrowego komunikaty wysyłane przez nadawcę mogą być bardziej rozbudowane, oprócz danych i tekstu mogą zawierać m.in. obrazy i strony internetowe. Pozwala na emisję większej liczby programów, niższym kosztem.

Wady radia cyfrowego DAB+

Radia cyfrowe są urządzeniami konstrukcyjnie bardziej złożonymi niż radia analogowe, co wpływa na ich wyższą cenę oraz większe zużycie energii elektrycznej. Dopiero w ostatnich latach, w cenie kilku dolarów amerykańskich za sztukę, pojawiły się pierwsze energooszczędne układy scalone, pełniące funkcję zintegrowanych miniaturowych radioodbiorników cyfrowych, przeznaczonych do fabrycznej instalacji w telefonach komórkowych, tabletach oraz innych niewielkich urządzeniach. Radia cyfrowe nie są dostępne w starych samochodach, nie trafiają też do wszystkich nowych jako standardowe wyposażenie.

 

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.