Radio naziemne

Obecnie w naszym kraju możemy posłuchać: radia FM oraz radia cyfrowego DAB+.
Niestety aktualnie dalszy rozwój cyfrowego radia DAB+ został wstrzymany.
Postaram się w kilku zdaniach przedstawić plusy i minusy obu form emisji radia.
Niestety rozwój radia cyfrowego nie spotkał sie z wielkim zainteresowaniem od strony nadawców komercyjnych, co za tym idzie mały wybór stacji radiowych niej jest atrakcyjne dla przeciętnego „Kowalskiego”.
Zastanawiające są dalsze dzieje radia cyfrowego, kiedy, w jakich cyklach i czy napewno – radio analogowe zostanie wyłączone i zastąpione przez radio DAB+.

Zalety radia cyfrowego DAB+

Radio cyfrowe, w przeciwieństwie do analogowego, gwarantuje odbiór krystalicznie czystego dźwięku, bez zakłóceń. Dostarcza więcej informacji o nadawanym materiale od stosowanego w radiu analogowym rozszerzenia cyfrowego RDS – w przypadku radia cyfrowego komunikaty wysyłane przez nadawcę mogą być bardziej rozbudowane, oprócz danych i tekstu mogą zawierać m.in. obrazy i strony internetowe. Pozwala na emisję większej liczby programów, niższym kosztem.

Wady radia cyfrowego DAB+

Radia cyfrowe są urządzeniami konstrukcyjnie bardziej złożonymi niż radia analogowe, co wpływa na ich wyższą cenę oraz większe zużycie energii elektrycznej. Dopiero w ostatnich latach, w cenie kilku dolarów amerykańskich za sztukę, pojawiły się pierwsze energooszczędne układy scalone, pełniące funkcję zintegrowanych miniaturowych radioodbiorników cyfrowych, przeznaczonych do fabrycznej instalacji w telefonach komórkowych, tabletach oraz innych niewielkich urządzeniach. Radia cyfrowe nie są dostępne w starych samochodach, nie trafiają też do wszystkich nowych jako standardowe wyposażenie.

 

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.