Sygnał zakłócający LTE w instalacji DVB-T2

Pasmo 700 MHz nie jest już wykorzystywane do przesyłania sygnału telewizji naziemnej. Zakres ten udostępniony został operatorom sieci komórkowych w celu realizacji usług w technice 5G/LTE. W związku z tym, najbardziej zagrożone zakłóceniami ze strony nadajników LTE są kanały telewizyjne o najwyższych częstotliwościach (kanały powyżej 40). Na ekranie telewizora obraz może się zamrażać, mogą pojawiać się kolorowe paski i kwadraty (klatkowanie obrazu). W jaki sposób można potwierdzić taką diagnozę? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług instalatora, który wyposażony jest w profesjonalny miernik.
 
Diagnozowanie rodzaju i poziomów sygnałów często wymaga zastosowania specjalistycznych metod. Dzięki nim uzyskane informacje będą podstawą do właściwej analizy i interpretacji dokonywania zmian w instalacji. Jedną z funkcjonalności dostarczających takie dane jest analizator widma (spektrogram), który bada i analizuje w czasie rzeczywistym widmo częstotliwości wszystkich sygnałów w instalacji. Widmo sygnałów to rozkład natężenia sygnałów pożądanych i sygnałów zakłócających (w szczególności LTE) w zależności od częstotliwości.
 
 
Przykład rozkładu widma wykonany przy pomocy miernika DD 2400 R10205 .W tym przypadku na widmie powyższej częstotliwości 694 MHz można zauważyć sygnały zakłócające LTE. Mogą one negatywnie wpłynąć na jakość sygnału DVB-T2, powodując interferencje i zakłócając prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.