Polsat News testowo odkodowany, testy HbbTV i DVB-T2 w mux4

Cyfrowy Polsat i Telewizja Polsat przeprowadzą testy możliwości usług technologii hybrydowych w ramach telewizji naziemnej.
Zostaną również przeprowadzone testy techniczne mające na celu zwiększenie zasięgu MUX 4.
W ramach testów kanał Polsat News będzie nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej w czterech nowych lokalizacjach – w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście.
Dodatkowo, w ramach testu, kanał Polsat News zostanie odkodowany na MUX 4, gdzie również będą prowadzone testy HbbTV.
Możliwości technologii hybrydowych będą także sprawdzane na kanałach Telewizji Polsat nadawanych na MUX 2.

Polsat News testowo odkodowany, testy HbbTV i DVB-T2 w mux4
Polsat News testowo odkodowany, testy HbbTV i DVB-T2 w mux4

Cyfrowy Polsat poinformował, iż podejmuje działania w celu zwiększenia zasięgu nadawania i dotarcia do widzów kanałów nadawanych na MUX 4Obecnie MUX 4 dociera do około 33% populacji Polski. Cyfrowy Polsat wystąpił w związku z tym do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na czasowe przeprowadzenie emisji eksperymentalnej w czterech nowych lokalizacjach na częstotliwości z wykorzystaniem sygnału programów Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Polsat Play, celem rozpoznania możliwości wdrożenia zaawansowanych usług dla klientów końcowych technologii hybrydowych, łączących linearny przekaz sygnałów telewizji naziemnej emitowanych w technologii DVB-T/DVB-T2 i przekaz internetowy w technologii HbbTV, w tym nowych kodeków wideo.

W ramach testów, w naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście włączona zostanie emisja kanału Polsat News w technologii DVB-T oraz w dalszym etapie testów, w technologii drugiej generacji NTC – DVB-T2. Zostaną przeprowadzone testy aplikacji i usług hybrydowych oraz oszacowana wielkość populacji, do której dociera sygnał oraz która ma możliwość odbioru takiego sygnału. Testy pozwolą na późniejsze docelowe poszerzenie zasięgu kanałów nadawanych w ramach MUX 4 oraz zastosowanie optymalnych rozwiązań.

Ponadto nowe rozwiązania hybrydowe będą sprawdzane podczas emisji kanałów Telewizji Polsat nadawanych w ramach MUX 2 i MUX 4. W celu umożliwienia przetestowania nowych usług jak najszerszej grupie widzów, kanał Polsat News nadawany w ramach MUX 4 zostanie odkodowany i udostępniony jako otwarty.

W najbliższym czasie będą więc testowane możliwości usług HbbTV na kanałach Telewizji Polsat nadawanych w ramach MUX 2, MUX 4 oraz w czterech nowych lokalizacjach testowych. Testy rozpoczynają się 20 września 2019 roku.

Aktualizacja:
Jak donosi nam czytelnik, w Katowicach i okolicach sygnał niekodowanego Polsat News HD można odbierać z k. 40. Oprócz tego Polsat News w SD jest niekodowany w MUX 4. W Warszawie dodatkową emisję FTA Polsat News HD można odbierać z k. 45, informuje nas inny czytelnik.

Parametry odbioru:

 • Gdańsk/Chwaszczyno – kanał 22 [482 MHz], pol. H, ERP 50 kW, D
 • Poznań/Śrem – kanał 28 [530 MHz], pol. H, ERP 40 kW, ND
 • Katowice/Kosztowy – kanał 40 [626 MHz], pol. H, ERP 10 kW, ND
 • Warszawa/PKiN – kanał 45 [666 MHz], pol. H, 3 kW, ND

 

Przekaz kanału Polsat News HD w DVB-T

Jak dowiedziała się redakcja satkurier.pl, w Warszawie sygnał Polsat News HD w DVB-T emitowany jest z przepływnością wideo 8,2 Mbit/s, z 2 ścieżkami audio: MPEG (192 kbit/s) i AC3 (192 kbit/s), stereo.
 
Aktualizacja:
Z wykazu obowiązujących pozwoleń na stronie UKE wynika, że decyzje rezerwacyjne na cztery eksperymentalne emisje DVB-T/T2 są ważne od 17 września 2019 roku do 17 marca 2020 roku, czyli przez okres 6 miesięcy.

Aktualizacja:
Polsat News HD został dodany również do MUX 4 w ramach HbbTV.

Autor , źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

5 thoughts on “Polsat News testowo odkodowany, testy HbbTV i DVB-T2 w mux4

 1. Dziś rano znikł u mnie (Lublin) sygnał POLSAT NEWS z naziemnej anteny NTC DVB-T (z MUX-4). Sygnał był nadawany przez 6 dni (od zeszłego piątku do czwartku 26 września). Może Solorz zacznie testować na tym kanale inne swoje kanały polsatowskie …….

   1. Dziękuję. Może to być jakaś przerwa, oczywiście. Proszę Piotrze, żebyś podawał na bieżąco ewentualne zmiany w tym „otwartym oknie” Polsatów. Dostali pozwolenie na testowanie sześciu swoich kanałów z MUX-4 (Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Polsat Play) i być może za jakiś czas zanęcą ewentualną „przyszłą płatną klientelę” jakimś innym bezpłatnym kanałem testowym.

    1. Postaram się lecz to będzie trudne ze względu na to że obecnie mam ciągłe wyjazdy poza teren zasięgu nadajnika mux4. Jeżeli będziesz coś wiedział to namawiam informuj tutaj innych. Pozdrawiam.

     1. Dziś rano (poniedziałek 7 października) ponownie włączono sygnał stacji POLSAT NEWS (na MUX-4) z nadajnika Lublin-Wrotków (moc 8 kW), częstotliwość 586 MHZ, kanał nr 35 (UHF), polaryzacja V (pionowa) w naziemnej NTC DVB-T. Ciekawe na jak długo ….

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: