Informujemy że do 17.08.2018 nie realizujemy zleceń na usługi RTV-SAT & Net. Zapraszamy w terminie późniejszym.

Instalacja multiswitchowa

Instalacja multiswitchowa to typ instalacji zbiorczej lub indywidualnej, wynikającej z zastosowania urządzenia nazywanego multiswitch.
Różnorodność multiswitchy na rynku jest ogromna.
Multiswitcha dobieramy w zależności do modelu instalacji.
W przypadku instalacji multiswitchowej zawsze stosujemy konwertery typu QUATRO (nie QUAD) lub Unicable (przy multiswitchach unicable).
W przypadku instalacji indywidualnej, w domku indywidualnej – stosujemy multiswitche końcowe – zazwyczaj jedną sztukę. W przypadku instalacji zbiorczych stosujemy w zależności od ilości gniazd od jednego nawet do kilkudziesięciu multiswitchy przelotowych – kaskadowych. Rozróżniamy dwa typy multiswitchy: tradycyjne (single) i unicable.

Konwerter satelitarny QUATRO Inverto BLACK Ultra 0.2dB
Konwerter QUATRO
Konwerter Quad
Konwerter Quad

Po lewej stronie konwerter QUATRO stosowany przy instalacjach multiswitchowych. Uderzająco podobny do konwertera QUAD – widoczny po prawej stronie. Oba typy konwerterów różnią się jedynie tym iż przy konwerterze QUAD mamy 4 sygnały z pełnym zakresem częstotliwości, w przypadku konwertera QUATRO na każdym z czterech wyjść mamy 1/4 pełnego sygnału.

więcej o podziale i oznakowaniu przewodów i sygnałów multiswitchowych omawiłem tutaj.

 

Multiswitche universalne:

Jeżeli instalacja zapewnia nam odbiór satelitarny z dwóch pozycji geostacjonarnych musimy dobrać multiswitch z odpowiednią ilością wejść w tym przypadku 9. Jeżeli instalacja korzysta z jednego satelity wówczas możemy zastosować multiswitch z 5 wejściami.

Multiswitch MRS-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z pasywnym torem TV naziemnej
Multiswitch MRS-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z pasywnym torem TV naziemnej

1 satelita to 4 wejścia (sat) w multiswitchu  + 1 wejście sygnału R + TV naziemnej.

Multiswitch MRS-908 Terra klasa A, 9-wejściowy 8-wyjściowy z pasywnym torem TV naziemnej
Multiswitch MRS-908 Terra klasa A, 9-wejściowy 8-wyjściowy z pasywnym torem TV naziemnej

2 satelity to 4 + 4 wejścia (sat) w multiswitchu + 1 wejście sygnału R + TV naziemnej.

Teraz zajmiemy się wyjściami:

W zależności od instalacji, ilości gniazd antenowych dobieramy multiswitch z odpowiednią ilością wyjść. Jeżeli posiadamy gniazda RTV-SAT z podwójnym sygnałem sat – wówczas musimy doprowadzić dwa przewody antenowe podłączając je do dwóch wyjść z multiswitcha. Poniższy schemat pokazuje przykład instalacji multiswitchowej.

Instalacje multiswitchowe kaskadowe:

Jeżeli w budynku mamy zapotrzebowanie na większą ilość sygnałów, wówczas stosujemy instalację multiswitchową – kaskadową czyli przelotową. Do rozdzielenia sygnałów magistralnych stosujemy rozdzielacze i odgałęźniki.

Multiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowy
Multiswitch MS-553 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy przelotowy

Do projektowania rozbudowanych instalacji multiswitchowych producenci multiswitchy dla projektantów udostępnili programy komputerowe. Są one niezbędne do wyliczenia kalkulacji elektrycznej czyli strat na przewodach i elementach biernych.

Wzmacniacze multiswitchowe:

W przypadku większych instalacji w celu wzmocnienia sygnału i jego utraty na przewodach i elementach biernych stosujemy wzmacniacze multiswitchowe. Wzmacniacze różnią się wzmocnieniem, ilością sygnałów (5 lub 9), możliwością przesyłu napięć zasilających itp.wzmacniacz-multiswitch-terra-net5

 

Multiswitche universalne:

Unicable i Unicable II to technologia jednokablowa. Jednym przewodem antenowym możemy przesłać 4 czy nawet 16 sygnałów satelitarnych – co jest niemożliwe w przypadku technologi single. Możliwość przesłania wielu sygnałów jednym przewodem dzięki przypisaniu do każdego sygnału portu (podobnie jak w przypadku łącza internetowego – adresu IP)

Jednak ze względu na brak wsparcia technologi Unicable przez wszystkie dekodery satelitarne, jest to technologia mało stosowana w instalacjach zbiorczych.

multiswitch unicable
Przykład multiswitch-a Unicable

Przykład zastosowania multiswitchy Unicable przedstawia poniższy schemat.

schemat instalacji z multiswitch unicable
schemat instalacji z multiswitch unicable

więcej o technologi Unicable przeczytasz tutaj: unicable i unicable II.

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.