Radio DAB+

Rozszerzona technologia DAB + wykorzystująca nowe algorytmy kodowania dźwięku AAC+.
Cyfrowa forma przekazu pozwala uzupełniać dźwięk o dodatkowe usługi: zdjęcia, mapy, informacje tekstowe, informacje o programie, informacje o ruchu drogowym. Lepsza jakość dźwięku, łatwiejszy odbiór, ale i dodatkowe informacje na wyświetlaczach odbiornika. Radio cyfrowe wypiera radio analogowe.

 

Warto też podkreślić, że coraz więcej firm motoryzacyjnych montuje w swoich samochodach radia z systemem DAB+. Warto zwrócić na to uwagę, bo różnica w odbiorze jest ogromna. Przy prędkości 120km/h w analogicznie odbieranym sygnale pojawiają się zakłócenia, mając radio z DAB+ problem całkowicie znika.

Do 2020 roku wszystkie polskie rozgłośnie radiowe miały przejść na system DAB+, jednak na chwilę obecną rozwój radia cyfrowego został wstrzymany. O dalszych decyzjach będziemy Was informować na bieżąco.

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o wstrzymaniu rozwoju procesu cyfryzacji. – Nie niszczymy tego, co zostało zbudowane, ale racjonalizujemy budżet, m.in. poprzez zmiany antenowe. Jeśli cyfryzacja nie będzie projektem państwowym to samo Polskie Radio nie jest w stanie zbudować rynku odbiorców – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia.Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia
więcej o wstrzymaniu rozwoju przez PR przeczytasz tutaj 

Nadajniki i parametry nadawania DAB+ Lublin

'Parametry nadawania z RTCN Lublin / Piaski'
Kanał: 10B (211.648 MHz);
Moc: 6,5 kW;
Polaryzacja: V (pionowa)
'Parametry nadawania z RTON Lublin / Raabego'
Kanał: 10B ( 211.648 MHz);
Moc: 0,8 kW;
Polaryzacja: V (pionowa)

Zasięg radia cyfrowego DAB+ Lublin i okolice

'zasięg radia DAB+ Lublin'
Zasięg radia DAB+ Lublin

kolor zielony – odbiór mobilny
kolor zółty – odbiór stacjonarny

Jaka antena – odbiór stacjonarny

Do stacjonarnego odbioru radia cyfrowego DAB+, dedykowana jest antena najlepiej kierunkowa pracująca w paśmie VHF.

Początki cyfrowego radia w Europie
W 1995 roku, na konferencji krajów europejskich, której celem było ustalenie częstotliwości przeznaczonych dla radia cyfrowego, podjęto decyzję rezerwacji zakresu od 87,5 do 108 MHz, częstotliwości te są obecnie wykorzystywane przez większość nadajników analogowych. Na mocy Specjalnego Porozumienia Wiesbaden 1995, a także późniejszych ustaleń społeczności międzynarodowej, uchwalono, że dla potrzeb naziemnego radia cyfrowego przeznacza się w Europie częstotliwości z zakresu 174–230 MHz. W kilku krajach (m.in. w Norwegii) radio cyfrowe zajmuje dodatkowo częstotliwości 230–240 MHz. Europejskim nadawcom można również przyznawać prawo do korzystania z części pasma L (1452–1492 MHz), jednakże rzadko się to praktykuje.

Profesjonalne odbiorniki DAB produkowano już w połowie lat 90.[13], natomiast modele konsumenckie pojawiły się na rynku latem 1998 roku[14]. Radioodbiorniki domowego użytku w wersji unowocześnionej (DAB+) zaczęto sprzedawać pod koniec roku 2007[15].

Radioodbiorniki w technologii DAB+ stają się coraz popularniejsze. – Dla przeciętnego Kowalskiego ta zmiana oznacza łatwiejsze znalezienie stacji, lepszy odbiór i brak zakłóceń – mówią specjaliści.

Wymienione wady i zalety cyfrowego radia wskazują, iż cyfryzacja naziemnej radiofonii to proces skomplikowany, długotrwały i niepozbawionych wad, spośród których największą jest potrzeba zakupu nowego radioodbiornika. Zmiany w tym zakresie są jednak nieuniknione. Cyfrowe radio to przyszłość i udogodnienie, z którego już teraz korzystają miliony mieszkańców kilkunastu krajów w Europie.

Zobacz także stronę o radio FM

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.