Związani z Nasutowem

jan-wroblewski

Jan Wróblewski (weterynarz) – /1884 – 1940/

Lekarz weterynarii Podpułkownik I wojna światowa

Data i miejsce urodzenia: 15 maja 1884 Nasutów
Data i miejsce śmierci: wiosna 1940 Charków

Lata służby: 1914–1940
Siły zbrojne: Armia Imperium Rosyjskiego
Wojsko Polskie

Jednostki: 5 Pułk Ułanów Zasławskich
5 Brygada Jazdy
Centrum Wyszkolenia Kawalerii
Stanowiska: naczelny lekarz weterynarii
Główne wojny i bitwy: I wojna światowa
wojna polsko-bolszewicka (bitwa pod Komarowem)
II wojna światowa (kampania wrześniowa)

Związani z Nasutowem

Życiorys:

Jan Józef Wróblewski urodził się 15 maja 1884 roku w Nasutowie, w rodzinie nadleśniczego Ordynacji Zamoyskich Adama Wróblewskiego               i Marii z Leciewiczów. Uczył się w rządowym Gimnazjum Męskim w Lublinie. W 1908 roku złożył maturę w „Szkole Lubelskiej”. W 1911 roku ukończył studia w Instytucie Weterynaryjnym na Uniwersytet Dorpackim w Dorpaciez /Estonia/ tytułem lekarza weterynarii. Po wybuchu                    I wojny światowej został powołany do Armii Imperium Rosyjskiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach w 5 Pułku Ułanów Zasławskich i 5 Brygadzie Jazdy, w tym walczył w bitwie pod Komarowem.

3 maja 1922 roku został zweryfikowany w stopniu majora ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 roku i 25. lokatą w korpusie oficerów weterynaryjnych, w grupie lekarzy weterynarii. W latach 1923-1924 był komendantem Kadry Okręgowego Szpitala Koni Nr 2 w Lublinie. W tym czasie zasiadł w komitecie budowy Domu Żołnierza w Lublinie. Pracował w Komisji Remontowej nr 15. Został kierownikiem służby weterynaryjnej w brygadach jazdy konnej    w Warszawie i Kraków. 1 grudnia 1924 roku awansował na podpułkownika ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924 roku i 2. lokatą w korpusie oficerów weterynaryjnych. W 1928 roku pełnił obowiązki zastępcy naczelnego lekarza weterynarii  w Dowództwie Okręgu Korpusu Nr VII  w Poznaniu. Od 1931 pełnił funkcję naczelnego lekarza weterynarii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. W 1938 roku został przeniesiony w stan spoczynku.

W obliczu zagrożenia konfliktem zbrojnym został zmobilizowany latem 1939. Po wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez sowietów. Został osadzony w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie i pogrzebany w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Upamiętnienie

5 października 2007 Minister Obrony Narodowej awansował go pośmiertnie do stopnia pułkownika. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

W ramach akcji „Katyń… pamiętamy” / „Katyń… Ocalić od zapomnienia” przy Kłodzkiej Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku został zasadzony Dąb Pamięci honorujący Jana Wróblewskiego.

Odznaczenia

 

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.