Rodzina Wróblewskich

Krótka historia rodziny Wróblewskich opisana przez panią Ewę Kuhn-Dyczkowską

Pani Ewa pod wpływem mojej sugestii podzieliła się kilkoma faktami z życia własnej rodziny. O tym że nasza historia jest wieczna, świadczy poniższa opowieść. Zapraszam gorąco do lektury i komentarzy.Rodzina Wróblewskich

Badając historię swej rodziny i czytając księgi metrykalne dowiedziałam się, że:

  • Adam Wróblewski (1821 – 1893) – mój pra pradziad był nadleśniczym Ordynacji Zamoyskich i do 1880 r. na pewno mieszkał w Tartaku (dziś Stary Tartak) w środku Lasów Kozłowieckich.
  • Po śmierci pra prababci (1824-1880) ożenił się drugi raz – z Marią Rozalią z Leciewiczów (też związanymi z Ordynacją – Samoklęski, Kozłówka).
  • Syn Adama- Leon Wróblewski (mój pradziad) jako 16-latek poszedł do powstania 1863 i skazany został na służbę w wojsku rosyjskim w Omsku na Syberii – tam ożenił się z córką też powstańca – mieli 9 dzieci, z których 5 przyjechało do Polski po 1921 r – w tym moja babcia.
  • Po ślubie 1883 r. zamieszkali w Nasutowie i przypuszczam,że Adam Wróblewski był rządcą przy tamtejszym dworze i folwarku.
  • Świadkiem na jego drugim ślubie oraz poświadczającym jego zgon w 1893 r. był Aleksander Głowacz, szwagier Marii Rozalii Wróblewskiej z domu Leciewicz. Był on nauczycielem w szkole w Nasutowie już w 1880 r.,co jest zapisane w akcie zgonu mej pra prababci Ludwiki.
  • Na stronie szkoły w Nasutowie znalazłam spis kierowników szkoły na przestrzeni wielu lat i były tam sformułowanie że pierwszym kierownikiem był … Głowacz.
  • W aktach mojej rodziny Aleksander Głowacz już w 1880 jest wymieniony jako nauczyciel w Nasutowie miał wtedy lat 30.
  • Adam Wróblewski wraz z pierwszą żoną Ludwiką pochowani są na cmentarzu w miejscowości Dys.
Pozdrawiam z Krakowa Ewa Kuhn-Dyczkowska

Dziękuję pani Ewo za kontakt i piękne uzupełnienie naszej nasutowskiej polskiej historii.

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.