Zamów usługę przez internet. Szybki sposób na rezerwację usługi. Wypełnij formularz a to My zadzwonimy do Ciebie aby potwierdzić serwis.

Rodzina Wróblewskich

Krótka historia rodziny Wróblewskich opisana przez panią Ewę Kuhn-Dyczkowską

Pani Ewa pod wpływem mojej sugestii podzieliła się kilkoma faktami z życia własnej rodziny. O tym że nasza historia jest wieczna, świadczy poniższa opowieść. Zapraszam gorąco do lektury i komentarzy.Rodzina Wróblewskich

Badając historię swej rodziny i czytając księgi metrykalne dowiedziałam się, że:

  • Adam Wróblewski (1821 – 1893) – mój pra pradziad był nadleśniczym Ordynacji Zamoyskich i do 1880 r. na pewno mieszkał w Tartaku (dziś Stary Tartak) w środku Lasów Kozłowieckich.
  • Po śmierci pra prababci (1824-1880) ożenił się drugi raz – z Marią Rozalią z Leciewiczów (też związanymi z Ordynacją – Samoklęski, Kozłówka).
  • Syn Adama- Leon Wróblewski (mój pradziad) jako 16-latek poszedł do powstania 1863 i skazany został na służbę w wojsku rosyjskim w Omsku na Syberii – tam ożenił się z córką też powstańca – mieli 9 dzieci, z których 5 przyjechało do Polski po 1921 r – w tym moja babcia.
  • Po ślubie 1883 r. zamieszkali w Nasutowie i przypuszczam,że Adam Wróblewski był rządcą przy tamtejszym dworze i folwarku.
  • Świadkiem na jego drugim ślubie oraz poświadczającym jego zgon w 1893 r. był Aleksander Głowacz, szwagier Marii Rozalii Wróblewskiej z domu Leciewicz. Był on nauczycielem w szkole w Nasutowie już w 1880 r.,co jest zapisane w akcie zgonu mej pra prababci Ludwiki.
  • Na stronie szkoły w Nasutowie znalazłam spis kierowników szkoły na przestrzeni wielu lat i były tam sformułowanie że pierwszym kierownikiem był … Głowacz.
  • W aktach mojej rodziny Aleksander Głowacz już w 1880 jest wymieniony jako nauczyciel w Nasutowie miał wtedy lat 30.
  • Adam Wróblewski wraz z pierwszą żoną Ludwiką pochowani są na cmentarzu w miejscowości Dys.
Pozdrawiam z Krakowa Ewa Kuhn-Dyczkowska

Dziękuję pani Ewo za kontakt i piękne uzupełnienie naszej nasutowskiej polskiej historii.

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.