Test dekodera 4K UltraBOX+ od nc+

INSTALACJA ANTENOWA

Bardzo ważną kwestią przy wyborze dekodera 4K UltraBOX+ jest sprawdzenie i przygotowanie instalacji antenowej.
Urządzenie ma, jak już wspomnieliśmy, wbudowane 8 głowic (8, z czego 1 służy do oglądania i funkcji timeshift, kolejne 3 do nagrywania, 3 do wspomnianej funkcji fast zapping i 1 na potrzeby obsługi VOD).
Idealną sytuacją jest, gdy każdy z tych tunerów ma dostęp do zupełnie niezależnego sygnału z satelity. Wtedy urządzenie zyska pełnię funkcjonalności.

Taka sytuacja możliwa jest w dwóch scenariuszach – albo należy doprowadzić do dekodera jeden przewód od konwertera lub multiswitcha obsługującego standard Unicable II/dCSS, albo należy doprowadzić dwa przewody z konwertera typu Wide Band (gdzie na każdym przewodzie jest cały zakres pasma satelitarnego w jednej z polaryzacji, przy podłączaniu przewodów należy zwrócić uwagę na ich kolejność – nie jest to bez znaczenia, wejścia dla H i V są opisane na ścianie tylnej).

W przypadku dCSS nie ma znaczenia układ częstotliwości UB, gdyż jest możliwość ręcznej ich edycji w dekoderze, a dodatkowo dla kilku modeli urządzeń gotowa konfiguracja jest już wprowadzona (Inverto IDLU-32UL40-UNBOO-OOP i IDLU-24UL40-UNMOO-OPP oraz Johansson 9733PL).
Opcja ręcznej edycji oznacza, że można dekoder podłączyć z jednej instalacji z innym urządzeniem obsługującym dCSS, nawet jeśli ono edycji nie posiada, gdyż w razie czego uda się dostosować układ częstotliwości.
Kluczowe jest tylko to, że używanych jest pierwszych 8 UB.

Jeśli mamy konwerter Unicable I/SCR, to on pozwoli na zapewnienie sygnału dla połowy głowic i także kilka modeli jest już fabrycznie zaprogramowanych (Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP, Sharp BS1K1EL600A, Maximum XO-SCR12), używane są klasyczne częstotliwości UB, czyli:

  1. 1210 MHz,
  2. 1420 MHz,
  3. 1680 MHz 
  4. 2040 MHz,

 

inne modele także powinny więc działać. Ale już w tej sytuacji mamy tylko 4 głowice z sygnałem, co ograniczy możliwości dekodera. Nadal wszystkie funkcje będą dostępne, ale jeśli będziemy jednocześnie nagrywać 3 kanały i 4 oglądać, to można zapomnieć o fast zappingu, a dekoder wstrzyma też swoje wewnętrzne operacje (pobieranie VOD).

Konfiguracja Unicable I/SCR i Unicable II/dCSS pozwala także na ręczne ustawienie aktywnych częstotliwości i np. zmniejszenie ich ilości poniżej 4 – nawet do 1, jeśli np. chcemy w tej samej instalacji podłączyć też inne odbiorniki satelitarne korzystające z Unicable, ale to będzie oznaczało już wyraźne okrojenie dekodera z możliwości, np. w określonych scenariuszach nie uda się już uruchomić 3 rejestracji i oglądać innego serwisu, itp.
Dlatego taka konfiguracja zdecydowanie nie jest zalecana (choć możliwa).

Posiadacze klasycznych instalacji satelitarnych mający dostęp do 2 lub 1 przewodu z konwertera uniwersalnego lub zwykłego multiswitcha mogą zapytać – co z nimi?
Nie ma problemu.
Dekoder 4K UltraBOX+ zadziała także na takich instalacjach bez Unicable I/II, ale z zastrzeżeniem, że w tej sytuacji dostęp do niezależnego sygnału będą mieć tylko 2 tunery z 8 (przy dwóch przewodach) lub 1 z 8 (jeden przewód).
Dekoder przejdzie instalację, ale nagrywanie, fast zapping i pobieranie VOD – wszystko to będzie zależne od siebie i od tego do czego akurat dekodera używamy.
Szczególnie jeśli w planach mamy używanie dekodera w znacznym stopniu do nagrywania, to przerobienie instalacji antenowej na Unicable (najlepiej od razu Unicable II) jest wysoce wskazana.

Dla porządku dla fanów odbioru sygnałów z innych pozycji satelitarnych informujemy, iż przełączanie pozycji satelitarnych nie jest dostępne w trybie jednokablowym (Unicable), natomiast przy zwykłej instalacji obsługiwany jest DiSEqC, ale uruchomić można tylko dostęp do satelity Astra 1 (19,2°E).
Odbiornik pobiera gotową listę kanałów, nie ma możliwości samodzielnego wyszukiwania serwisów, co jest o tyle dotkliwe, że w momencie przygotowania opisu choć na 13°E i na 19,2°E były pojedyncze nieszyfrowane kanały Ultra HD 4K, to nie było ich na liście w dekoderze i co za tym idzie – nie było możliwe ich oglądanie.

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.