Instalacje i konwertery Unicable/SCR: 10 pytań i odpowiedzi

Po tym, gdy platforma nc+ zaoferowała swoim abonentom najnowsze dekodery 4K UltraBOX+, a wcześniej platforma Cyfrowy Polsat Evoboxa PVR, nagle wzrosło zainteresowanie konwerterami Unicable/SCR oraz najnowszymi rozwiązaniami instalacji antenowych od SCR po Wideband. To wszystko zmienia sytuację indywidualnych instalacji domowych i małych, zbiorczych instalacji antenowych.

Okazuje się, że w niepamięć odchodzą klasyczne multiswitche i konwertery Quatro. Nawet tu dotarła bitowa (cyfrowa) technologia przekazywania sygnału z konwertera na antenie do głowicy tunera/dekodera, który tak naprawdę nie jest już tylko jednogłowicowy, ale umożliwia nagranie czegoś z trzech kanałów i oglądanie czwartego na żywo. Ten temat będziemy jeszcze rozwijać w kolejnych artykułach, bo tu możliwości jest tak dużo, że nawet doświadczeni instalatorzy tv-sat mogą mieć kłopoty, a co dopiero zwykli użytkownicy najnowszych dekoderów nc+ czy Cyfrowego Polsatu, nie mówiąc o możliwościach tunerów Linux.
 

1. Jaki jest najlepszy konwerter Unicable/SCR dla nc+?

Nie istnieje taki parametr jak lepszość, w związku z czym trzeba wybrać albo to, co poleca operator platformy nc+, albo co poleci zorientowany w temacie sprzedawca lub instalator tv-sat – nc+ rekomenduje konwerter Unicable firmy Inverto… Wybór jest większy niż się wydaje – patrz tabele poniżej.
 

 

2. Jakie dedykowane dekodery polskich platform współpracują z Unicable/SCR LNB?

Liczba dekoderów polskich platform, które współpracują z takimi konwerterami, wcale nie jest taka duża.

Platforma nc+:

 • 4K UltraBOX+ (Unicable I/II),
 • mediaBOX+ (ADB ITI-3740SX),
 • turboBOX+ (ABD ITI-5720SX),
 • wifi Premiumbox+ (ADB NCP-4740SF),
 • BOX+ (uwaga – tylko ADB ITI-2849/2850/2851S),
 • PVR BOX+ (uwaga – tylko ADB ITI-5800SX, znany nbox recorder).

Platforma Cyfrowy Polsat:

 • najnowocześniejszy Evobox PVR, ale zaimplementowano go w innych dekoderach HD,
 • Mini HD 2000,
 • HD 3000,
 • HD 5000,
 • HD 5500s,
 • HD 6000,
 • PVR HD 7000 (Unicable I).
 

3. Jakie są rodzaje konwerterów Unicable/SCR?

Trzeba przemyśleć rodzaj zastosowanego konwertera Unicable, bo jest ich tak dużo, że jest z tym zamieszanie dla kogoś nieobeznanego z techniką antenową. Do tego oznaczenia producentów/dostawców wcale tego nie ułatwiają, bo Inverto Unicable Quad to tak naprawdę 1 wyjście SCR i tylko 2 wyjścia Legacy (standardowe) i tu można się pomylić! Ten konwerter powinien tak naprawdę nazywać się Unicable Legacy Twin.
Przypomnijmy, że konwerter Unicable (I) ogólnie jednym kablem i przełącznikami może obsłużyć więcej dekoderów (zwykle 4 głowice w 1-4 odbiornikach), ale pod warunkiem, że te w menu mają pełne ustawienie takiej opcji, bo z tym jest różnie.

Według mnie powinno się je podzielić następująco:

 • Unicable (I) Legacy Single – zwykle jest jedno wyjście SCR i drugie standardowe Legacy. Pierwsze obsłuży odbiornik/dekoder z Unicable, a drugie wyjście standardowy dekoder bez obsługi Unicable w menu.
 • Unicable (I) Legacy Twin – wtedy jest jedno wyjście SCR i dwa wyjścia stanardowe LNB Universal dla zwykłych dekoderów/odbiorników satelitarnych (bez SCR).
 • Unicable (I) Legacy Triple (taka nazwa nie jest jeszcze stosowana), gdzie jest 1 wyjście SCR i aż 3 wyjścia Legacy (LNB Universal) dla standardowych tunerów. Taki konwerter produkuje firma GT-Sat.
 • Unicable II (Single) vel dCSS – daje możliwość dostarczenia sygnału satelitarnego do 32 odbiorników satelitarnych podłączonych za pośrednictwem pojedynczego kabla koncentrycznego (szeregowo).

Konwerter z 1 wyjściem SCR dCSS (nie ma wcale wyjścia Legacy, może mieć 1-2 wejścia DVB-T) pracuje w 2 standardach:

 • Unicable I – EN50494 – 8 kanałów,
 • Unicable II – EN50607 – do 32 kanałów.

 

4. Co z odbiorem DVB-T instalacji z konwerterem Unicable?

Zawsze można do takiej instalacji podłączyć sygnał telewizji naziemnej DVB-T, najlepiej przez jakiś wzmacniacz SAT + TV przed wejściem na rozgałęźnik sygnału do poszczególnych tunerów. Są też multiswitche Unicable II, np. firmy Johansson czy Terra, które pozwalają na włączenie w tor sygnału DVB-T. Dobrze pokazuje to instalacja firmy Televes. Są też LNB GT-SAT z 1 lub 2 wejściami DVB-T.
 

Schemat instalacji na przykładzie urządzeń firmy Televes
Schemat instalacji na przykładzie urządzeń firmy Televes

5. Unicable I czy Unicable II? Czym to się różni?

Zaletą instalacji Unicable jest szeregowe podłączenie pojedynczym kablem koncentrycznym, co czasami bywa problemem. Najpierw był standard Unicable I, który pozwalał na wybór tylko 4 lub 8 kanałów (częstotliwości).

Konwerter Unicable II (dCSS – Digital Channel System Stacking), np. firm Inverto, Global Invacom, Televespozwala na dostarczenie jednym kablem sygnału satelitarnego do 32 tunerów (nie jest tu ważne, w ilu odbiornikach czy dekoderach te tunery są zainstalowane jako głowice). Taki konwerter pracuje w dwóch standardach: Unicable I lub Unicable II. Tego typu konwerter jest programowalny.

Parametry (24 lub 32 częstotliwości), na jakich ma pracować, ustawiane są za pomocą oprogramowania, które za pośrednictwem programatora (miernika) zarządza urządzeniem. Można w miarę potrzeb konfigurować kanały pracy konwertera, o ile odbiornik to toleruje.

Przykładowo konwerter Inverto 5278 współpracuje z odbiornikami Evobox Cyfrowego Polsatu, umożliwiając pełne wykorzystanie możliwości dekodera. Wówczas odbiornik korzysta z 8 kanałów pracy. Przed podłączeniem konwertera do instalacji musi być skonfigurowany do pracy z konkretnymi urządzeniami. Współpraca z odbiornikiem Cyfrowego Polsatu również tego wymaga. Ten sam konwerter Inverto współpracuje także z odbiornikiem 4K UltraBOX plarformy nc+.

Zakres częstotliwości wejściowych SCR/Legacy: 10,7 – 12,75 GHz.
Wykorzystywane kanały SCR dla Unicable (I): 1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz, 2040 MHz.

6. Na czym polega działanie konwertera Unicable?

Zwykle konwerter Unicable w komplecie z rozgałęźnikiem pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję sygnału zwykle do czterech odbiorników z Unicable (I). Odbiorniki pracują w pełni niezależnie. Warunkiem jest posiadanie przez nich funkcji Unicable, która polega na wykorzystaniu do transmisji sygnału 4 częstotliwości. Czasami te częstotliwości mogą być inne lub można je ustawiać w tunerze.

UWAGA!
W zestawie z LNB czasami jest podwójny rozgałęźnik x2. Jednak aby wykorzystać wszystkie kanały należy dokupić rozgałęźnik x4 (5-2400 MHz) oznaczony ALL PORT POWER PASS (wszystkie porty muszą przepuszczać napięcie stałe).

Znaki towarowe Unicable i Unicable II zostały zarejestrowane przez FTA Communications Technologies z Luksemburga, właściciela marki Inverto.

 

7. Czy można samodzielnie zbudować instalację z Unicable?

Jak najbardziej można, tylko trzeba dobrze doinformować się, jak to dobrze zaplanować, aby nie popełnić błędu, szczególnie gdy trzeba połączyć kilka dekoderów dwóch różnych platform albo kilka już istniejących dekoderów jednej platformy, ale z tzw. Multiroom, bo bywają z tym pewne ograniczenia lub problemy wynikające z oprogramowania dekoderów platform. Najbardziej uniwersalnie zachowują się tu niezależne odbiorniki na Linuksie, ale wtedy dla płatnej telewizji trzeba korzystać z modułów CAM CI+ platform.

8. Jak zamienić instalację tradycyjną na Unicable?

Zależy jaka instalacja kablowa i sama antena jest już zamontowana, bo to jest najbardziej istotne. Czasami to może się nie opłacać. Jeśli jednak jest poważniejszy problem w zainstalowanych w ścianach pojedynczych kablach koncentrycznych, to szeregowa instalacja Unicable wręcz może wybawić domowników przed brutalnym pruciem ściany, bo brakuje kabli dla dekodera Twin PVR, który mógłby niezależnie nagrywać, ale przy standardowej instalacji na jednym kablu nie uda się nagrać programu z innego kanału niż z tego, który się ogląda. Przy mądrym rozrysowaniu samej instalacji, może się okazać, że Unicable to wybawienie.

9. Jakie są podstawowe problemy instalacyjne przy Unicable?

Na pewno problemem jest niewiedza użytkownika czy instalatora, jakie dekodery/odbiorniki można zastosować i w jakiej konfiguracji z konwerterami Unicable/SCR. Sytuacja się komplikuje, gdy użytkownik nie umie lub nie ma w jaki sposób ustawić czy zaprogramować urządzeń w instalacji. Stopniowo będziemy starać się informować o problemach, poniekąd zmuszając platformy nc+ i Cyfrowy Polsat do drobnych zmian w oprogramowaniu dekoderów.

 

10. Czy istnieje konwerter Unicable Monoblock?

Na razie nie udało się wyprodukować czy też wymyślić konwertera Unicable Monoblock, choć kto wie, co przyniesie przyszłość. Może być problem z obciążeniem prądowym, ale może jakiemuś producentowi się to uda. Na razie to pewnego rodzaju porażka dla konkurencji Eutelsatu w Polsce, bo przy chęci zastosowania Unicable LNB oglądanie kanałów z pozycji 19,2°E lub innej poza 13°E nie bardzo będzie możliwe. Inna sprawa, że dekodery platform w ogóle nie wspierają przełączania satelitów przy użyciu Unicable, więc i tak nie pozwolą na oglądanie czegokolwiek poza Hot Birdem. Aby skorzystać z innych pozycji satelitarnych można pozostać przy klasycznej instalacji opartej o konwerter Quatro/Quad/Octo i ew. multiswitch. Można zastosować konwertery Wideband.

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może Ci się spodobać

1 komentarz “Instalacje i konwertery Unicable/SCR: 10 pytań i odpowiedzi

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.