Vu+ Zero 4K i problemy z Canal+ Now 4K – rozwiązanie

Testując działanie Canal+ Now 4K z modułu CAM CI+ od nc+ na paru modelach odbiorników satelitarnych 4K z wolnego rynku w grudniu 2017 roku redakcja portalu satkurier.pl zwróciła uwagę, że na Vu+ Zero 4K są problemy sprowadzające się do tego, iż zamiast obrazu był szary ekran z resztkami zarysów ruchu. Sprawa wydawała się poprawiona, ale od jakiegoś czasu ponownie napływały do redakcji raporty, że coś jest nie tak, jak być powinno. 

Vu+ Zero 4K i problemy z Canal+ Now 4K - rozwiązanie
Vu+ VTi Relevant PIDs Routing

 

4 kwietnia w trakcie transmisji spotkania Ligi Mistrzów UEFA, które platforma nc+ emitowała w rozdzielczości 4K na kanale Canal+ Now 4K (Liverpool FC – Manchester City), redakcja satkurier.plprzygotowała ponownie Vu+ Zero 4K z czterema wersjami oprogramowania: VTiOpenATVOpenPLi i z oryginalnym, by zrobić kolejne testy z niebieskim modułem CAM CI+ od nc+.

Udało się zarówno potwierdzić występowanie problemu w określonej konfiguracji, jak i zlokalizować rozwiązanie, ale na razie jest ono skuteczne tylko dla oprogramowania VTi.

Faktycznie Vu+ Zero 4K (i tylko ten jeden model Vu+ z gamy odbiorników 4K) ma specyficzny problem, który sprawia, że nawet przy aktywnej obsłudze wysokiej przepływności jest kłopot z bitrate przy kanałach 4K. W tym celu 15 marca producent wydał poprawkę oprogramowania i sterowników umożliwiającą przesyłanie do modułu CAM tylko PID-ów (Video, Audio) wymaganych do oglądania kanału, bez innych z danego transpondera. Czyli wprowadzono tryb filtrowania danych wysyłanych do modułu CAM. Producent określił to jako poprawkę obsługi „ekstra wysokiego bitrate”.

Dodatkowo 19 marca kolejna aktualizacja sterowników dla Vu+ Zero 4K poprawiła także odtwarzanie zaszyfrowanych nagrań (m.in. na potrzeby deszyfracji offline wprowadzonej do oprogramowania kilka miesięcy temu).

Jak się jednak okazało, samo uruchomienie działania Canal+ Now 4K na Vu+ Zero 4K nie jest całkiem oczywiste, nie dzieje się automatycznie po aktualizacji oprogramowania, a co gorsze – nie na wszystkich wydaniach image od różnych grup to w ogóle działa. Przedstawiamy redakcyjne obserwacje dla Vu+ Zero 4K.

VTi 13.0.9

Należy włączyć opcję Relevant PIDs Routing w menu Moduł Dostępu, ale nie działa ona od razu – po wszystkim należy jeszcze przełączyć kanały – przejść na dowolny inny i wrócić, dopiero będzie widać poprawę.

Przed uruchomieniem opcji Relevant PIDs Routing obraz wygląda tak:
 

Problemy z CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi

Po jej uruchomieniu obraz wygląda tak:
 

CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi i włączoną opcją Relevant PIDs Routing
CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi i włączoną opcją Relevant PIDs Routing

Co ciekawe kiedyś potrzebna była opcja Obsługa wysokiej szybkości przepływu, ale teraz nie gra ona roli. Jeśli nawet jest wyłączona, to aktywacja Relevant PIDs Routing sprawia, że wszystko działa. Jednocześnie jeśli opcji Relevant PIDs Routing nie będziemy mieli włączonej, to Obsługa wysokiej szybkości przepływu nadal zmienia zachowanie odbiornika. Gdy ta opcja jest wyłączona, deszyfrowanie tnie się na wszystkim, co jest nadawane w DVB-S2, niezależnie, czy SD, czy HD. Jeśli opcję włączymy – deszyfrowanie kanałów SD i HD w DVB-S2 się poprawia (od razu, nie trzeba przełączać kanałów), ale Canal+ Now 4K z modułu CAM CI+ od nc+ nadal nadal nie działa prawidłowo i dopiero aktywacja Relevant PIDs Routingoraz przerzucenie kanałów to naprawia.

Nie jest wymagana instalacja żadnego dodatku, aby moduły CI+ ruszyły, działa to fabrycznie już po wgraniu oprogramowania.

 

OpenATV 6.2

Tu, aby w ogóle moduły CI+ ruszyły, wymagane jest doinstalowanie dodatku ciplushelper, obecnie dostępnego w wersji 4.6-r0. To załatwia jednak tylko samą inicjalizację modułu. Dalej po jego uruchomieniu kanały nie deszyfrują się prawidłowo.
 

CANAL+ Sport HD z modułu CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z software OpenATV bez aktywnej opcji Obsługa wysokiego bitrate
CANAL+ Sport HD z modułu CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z software OpenATV bez aktywnej opcji Obsługa wysokiego bitrate

W menu Moduł Dostępu CI działa opcja Obsługa wysokiego bitrate. Jeśli zostanie włączona, tak jak na VTipoprawia się deszyfrowanie kanałów SD i HD nadawanych w DVB-S2. Ale Canal+ Now 4K nadal nie działa prawidłowo – mamy szary obraz z resztkami oznak ruchu.

Jest też tam opcja Relevant PIDs Routing, ale tu jest problem – jeśli ją włączymy – nie dzieje się nic, a jeśli przerzucimy kanały jak w VTi, co tam uruchamia działanie tej opcji – w OpenATV obecnie robi coś całkiem przeciwnego – Vu+ Zero 4K w ogóle przestaje deszyfrować cokolwiek i jest ciemność, nawet na kanałach HD. Niezależnie, czy opcję Obsługa wysokiego bitrate włączymy, czy wyłączymy – aktywacja Relevant PIDs Routing, która pomaga w VTi, tu całkowicie psuje deszyfrowanie. A bez niej niestety Canal+ Now 4Kwygląda jak na zrzucie ekranowym poniżej.
 

CANAL+ Now 4K na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem OpenATV
CANAL+ Now 4K na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem OpenATV

OpenPLi 6.2

Niestety tu na razie nie da się zbadać działania, bo choć opcję dodano, to zmiany wprowadzone w ostatnich wersjach OpenPLi uniemożliwiają doinstalowanie wtyczki ciplushelper wymaganej, aby moduły CAM wystartowały. Aktualnie moduły CI+ w bieżących wersjach OpenPLi nie uruchamiają się.

Na upartego zapewne byłoby możliwe ręczne dogranie wtyczki wprowadzając niezbędne modyfikacje zgodnie z instrukcjami, według których wtyczka instaluje się w innych wersjach oprogramowania, ale nie byłoby to żadne rozwiązanie dla większości mniej zaawansowanych użytkowników, więc zdecydowaliśmy się nie tracić czasu i nie analizować tej ścieżki.

Oprogramowanie oryginalne nie wspiera w ogóle modułów CI+, nie jest też możliwe proste dogranie czegokolwiek aby to zmienić.

W efekcie na tę chwilę dla odbiorników Vu+ Zero 4K zalecamy wyłącznie oprogramowanie VTi w bieżącej wersji. Podkreślamy, że jak na razie zgodnie z naszą wiedzą problem występuje tylko na tym jednym modelu Vu+, więc dla wszystkich pozostałych urządzeń 4K od Vu+ choć opcję także dodano, to nie wydaje się, aby jej uruchamianie było potrzebne i można poprzestać na obsłudze wysokiego bitrate (oraz oznacza to też, że nie ma problemów na OpenATV z innymi modelami Vu+ z rodziny 4K).

Zalecamy wręcz zostać na starej konfiguracji, gdyż niejasne jest, czy opcja Relevant PIDs Routing nie spowoduje jakichś niepożądanych interakcji przy nagrywaniu kanałów szyfrowanych, np. ograniczy deszyfrację do tylko głównej ścieżki audio albo będzie robić problemy przy zapisie kilku kanałów z jednego transpondera. Wymaga to dalszych testów (co redakcja będzie realizować przy kolejnych okazjach transmisji w 4K), gdyż głównym problemem jest to, że nie wiadomo co producent Vu+ rozumie pod pojęciem „relevant” i jakie są wg nich „istotne” PID-y.

Dotyczy to tylko Vu+ Zero 4K i tylko jeśli korzystamy z modułu CAM i chcemy deszyfrować kanał 4K z modułu. Żadnego innego przypadku problem nie obejmuje.

Fani OpenATV muszą czekać na poprawkę oprogramowania dla Vu+ Zero 4K, która sprawi, że opcja Relevant PIDs Routing zacznie działać zamiast blokować całkiem deszyfrowanie.

Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

2 thoughts on “Vu+ Zero 4K i problemy z Canal+ Now 4K – rozwiązanie

  1. Rozumiem, że takie problemy są jedynie tunera z modułem CI, a na uniweralnym czytniku takich problemów nie ma (przykładowo model VU+ Uno4K)?

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.