Test dekodera 4K UltraBOX+ od nc+

Podczas wrześniowej konferencji w 2017 roku platforma nc+ zapowiedziała wprowadzenie do oferty pierwszego dekodera 4K i udostępnienie transmisji wydarzeń sportowych w UHD. Dalej wszystko potoczyło się już bardzo szybko – z końcem października 4K UltraBOX+ zaczęły być dostarczane do APS-ów, a od 6 listopada zainteresowani abonenci mogli już podpisywać umowy i dzierżawić dekodery. Redakcja magazynu SAT Kurier także otrzymała sztukę do testów i mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom nasze wrażenia z użytkowania tego urządzenia. 

Test dekodera 4K UltraBOX+ od nc+
Test dekodera 4K UltraBOX+ od nc+

4K UltraBOX+ to spory krok naprzód. To pierwszy dekoder satelitarnego operatora DTH w Polsce. Z naciskiem na „satelitarnego”, gdyż uważni czytelnicy zapewne pamiętają, że opisywaliśmy już np. dekoder Korbox Ultra. Niektórzy operatorzy kablowi i IPTV już 4K emitują lub eksperymentują z tym. Ale na satelicie nc+ ma palmę pierwszeństwa i – co równie ważne – nc+ ma własne treści klasy premium: transmisje wydarzeń piłkarskich oraz serial. Pierwsza transmisja sportowa nc+ w 4K miała miejsce 21 listopada (Liga Mistrzów UEFA), a do końca 2017 roku pokazano kolejne 10 meczów na żywo, w tym angielską Premier League. W tym świetle oferta Ultra HD prezentuje się niezwykle mocno, szczególnie dla fanów piłki nożnej, ale jak zapowiada operator, to dopiero początek. Na 18 marca wyznaczono premierę pierwszego odcinka nowego serialu w 4K „Kruk. Szepty słychać po zmroku”.

 

GŁÓWNE CECHY

Poza oczywistością, czyli obsługą rozdzielczości 4K, dekoder 4K UltraBOX+ wprowadza w przypadku nc+ inne ciekawe nowości.
Pierwszą z nich jest funkcja tzw. multirecordingu.
W przypadku przygotowania odpowiedniej instalacji antenowej (największe możliwości urządzenie ma w przypadku podłączenia go do konwertera Unicable II/dCSS) 4K UltraBOX+ pozwala na jednoczesne nagrywanie 3 kanałów TV i oglądanie czwartego.
Nagrywanie to możliwe jest, gdyż dekoder jest oferowany w zestawie z dyskiem twardym o pojemności aż 1 TB (obecnie najpojemniejszy wśród odbiorników dedykowanych platform cyfrowych).
Dysk ten jest w osobnej obudowie, która pełni rolę podstawki dla dekodera i dysk podłącza się przez gniazdo eSATA.

Kolejną ciekawostką – także zależną od instalacji antenowej, jaką wykonamy, jest funkcja Fast Zapping. 4K UltraBOX+ choć ma tylko dwa wejścia antenowe, to posiada aż 8 tunerów/głowic (ściślej – demodulatorów) i w przypadku, gdy mamy odpowiednio przygotowaną instalację (ponownie wskazany LNB Unicable II/dCSS), urządzenie automatycznie próbuje poza tą stacją, którą aktualnie oglądamy, wstroić się w sygnał dla kolejnych dwóch kanałów na liście oraz jednego do tyłu.
Dzięki temu, jeśli będziemy robić coś, co nazywa się „zappingiem”, czyli przełączanie kanałów jeden po drugim do przodu lub do tyłu – będzie to działo się niezwykle szybko.
Zamiast czekać aż dekoder przestroi się na kolejny transponder – ten będzie już wybrany.
To w znaczący sposób przyśpiesza taką płynną zmianę kanałów.
 

4K UltraBOX+ jak każdy inny dekoder operatora wspiera też wszystkie oferowane przez niego usługi, w tym wideo na żądanie (VOD), nc+ GO TV, Multiroom (na razie jako slave mogą służyć tylko dekodery wifiBOX+, ma to ulec zmianie w przyszłości), time shift, a dla wygody może się pochwalić wbudowanym dwuzakresowym (2,4 GHz/5 GHz) Wi-Fi, co pozwala uniknąć prowadzenia przewodu Ethernet, jeśli nasza sieć bezprzewodowa jest wystarczająco wydajna.

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.