Ustawienia dekodera EVOBOX PVR w CP

EVOBOX PVR to najnowszy dekoder Cyfrowego Polsatu oferowany nowym i przydłużającym umowę klientom.
Oferuje możliwość nagrywania nawet do 3 programów jednocześnie, przy oglądaniu czwartego programu.
Już tą funkcją przewyższa możliwości dekoderów oferowanych przez nc+.
Został wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat a nad oprogramowaniem pracowała firma ABD.
Jest to dekoder w Cyfrowym Polsacie, który obsługuje współpracę z konwerterami Unicable (SCR).
Dzięki wbudowanemu WI-FI można połączyć się z siecią internetową i tym samym korzystać z szeregu dostępnych aplikacji internetowych.

Poniższy materiał opisuje konfigurację i możliwość podłączenia różnego typu konwerterów i typów instalacji antenowych. 

Ustawienia dekodera EVOBOX PVR w CP
Evobox PVR widok z prawego boku
EVOBOX PVR współpracuje z następujacymi konwerterami:
  •  Unicable (SCR) – Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP (zalecany przez Cyfrowy Polsat)
  •  Uniwersalny
  •  Unicable II (dCSS) – możliwość wykorzystania nawet do 24 portów
  •  Wide Band – (konwerter na tą chwilę nie jest dostępny w ofercie Cyfrowego Polsatu)

Tryb pracy: Unicable

Zalecany przez nadawcę i konfiguracje konwerter to:

Unicable (SCR) – Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP

Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PPPrzewód antenowy ze złotego złącza konwertera podłączamy do wejścia antenowego SAT1.

W menu Ustawienia / ANTENA / KONFIGURACJA wybieramy typ konwertera Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP. Podłączenie dekodera do anteny satelitarnej z konwerterem Unicable umożliwi skorzystanie z pełnej funkcjonalności dekodera EVOBOX PVR, tj. obsługa 3 jednoczesnych nagrań oraz możliwość oglądania jednego kanału TV innego od nagrywanych, umożliwi szybką zmianę kanałów oraz korzystanie z usługi PiP. Możliwe jest również skorzystanie z konwerterów innych producentów zakupionych na wolnym rynku, zgodnych ze standardem Unicable SCR obsługujących zestaw częstotliwości 1210MHz , 1420MHz, 1680MHz, 2040MHz.

Ważne:  Nie wykorzystujemy rozgałęźnika, który jest w zestawie z konwerterem Inverto. Nie należy podłączać sygnału z anteny satelitarnej do złącza SAT2, w tej konfiguracji to złącze jest nieaktywne!  Dekoder EVOBOX PVR wykorzystuje wszystkie cztery powyższe częstotliwości, więc nie ma możliwości podzielenia sygnału z innym dekoderem obsługującym standard Unicable SCR.

 Tryb pracy: Uniwersalny

1. Konwerter Single

konwerter single
Konwerter single

Najprostszy sposób jednocześnie umożliwiający najmniejszą funkcjonalność dekodera. W tym wariancie nie będziemy mieli możliwości nagrywania innego kanału oprócz oglądającego. Należy podłączyć dekoder wejście SAT1 z wyjściem konwertera jednym przewodem antenowym.

Ustawienia / ANTENA / KONFIGURACJA wybieramy typ konwertera Uniwersalny oraz w LICZBA PODŁ. WEJŚĆ SAT wybieramy 1.  Konwerter Single musi być podłączony pod złącze SAT1.

2. Konwerter Twin

Konwerter Twin
Konwerter Twin

Przy podłączeniu do dekodera EVOBOX PVR konwertera typu Twin należy podłączyć go dwoma przewodami pomiędzy wyjściami z konwertera z wyjściami dekodera SAT1 i SAT2 . W menu

Ustawienia / ANTENA / KONFIGURACJA wybieramy typ konwertera Uniwersalny oraz w LICZBA PODŁ. WEJŚĆ SAT zgodnie z ilością podłączonych kabli z sygnałem SAT z uniwersalnego konwertera Single, Twin, Quad, Octo, Multiswitch’a.
Wybierając konfigurację z konwerterem Uniwersalnym uzyskujemy obsługę DiSEqC 2.0. Aktualnie możliwy jest odbiór satelity Hot Bird 13E i Astra 19,2E. Satelita Astra oczywiście jest dostępna po zamontowaniu konwertera zezującego z przełącznikiem DiSEqC. 

3. Konwerter Quad

Konwerter Quad
Konwerter Quad

Możemy również korzystać z funkcjonalności dekodera podłączając go do konwertera typu Quad. Mamy wówczas możliwość podłączenia do zestawu antenowego dodatkowych dekoderów np. oferowanych w usłudze multiroom. Mamy możliwość podłączenia innych dekoderów niż oferowanych przez Cyfrowy Polsat.

Ustawienia / ANTENA / KONFIGURACJA wybieramy typ konwertera Uniwersalny oraz w LICZBA PODŁ. WEJŚĆ SAT wybieramy 2.  Konwerter Quad musi być podłączony pod złącza SAT1 i SAT2.

4. Instalacja multiswitchowa

Instalacja multiswitchowa
Instalacja multiswitchowa

Istnieje również możliwość podłączenia dekodera do instalacji multiswitchowej zarówno w domku indywidualnym jak i w domu wielorodzinnym (bloki mieszkalne i kamienice). w takim wypadku dekoder może być podłączony do istniejącej instalacji 1 przewodem antenowym – wówczas ustawienia wg. pnk. 1 lub dwoma przewodami wówczas ustawienia według pnk. 2.

Jeżeli Twoja instalacja zbiorcza jest przystosowana do odbioru dwóch sygnałów – podłącz dekoder jak w punkcie 2. Jeżeli nie wiesz – skontaktuj się z zarządcą budynku i zapytaj o możliwość odbioru przy wykorzystaniu dwóch sygnałów satelitarnych.

Najczęściej istnieje również możliwość podłączenia dekodera w instalacji zbiorczej z wykorzystaniem technologi Unicable, czyli dostarczenie do dekodera docelowych 4 sygnałów z wykorzystaniem tylko 1 przewodu. Niestety wiąże się to z zainstalowaniem dodatkowego multiswitcha unicable po stronie instalacji. Co niestety pociąga za sobą pewne koszty. O taką możliwość zapytaj zarządce budynku. Zawsze można – odpowiedź NIE to najczęściej brak wiedzy lub po prostu lenistwo. Nie wiesz jak to zrobić? Zapytaj naszego technika o to – wytłumaczy lub wykona modernizację po uzyskaniu zgody właściciela (dla Lublina i okolic).

 

Zobacz więcej materiałów o EVOBOX PVR

Dalej masz problem i nie znalazłeś odpowiedzi? Przeczytaj również:

 

Jeżeli nie znalazłeś/aś odpowiedzi na Twój problem zapytaj technika lub napisz w komentarzach pod materiałem.

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

41 thoughts on “Ustawienia dekodera EVOBOX PVR w CP

  1. Mam problem że nie mam głosu wymiana kabla HDMI nie działa zmiana gniazda hdmi nie działa reset też nie działa

  2. Witam. Ja mam taki problem otóż posiadam evobox pvr i evobox lite, konwerter unicable: Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP i antenę corab 90
    I mój problem polega na tym iż przez złącze unicable podłączone do evobox pvr nie działają mi kanały z częstotliwości 12264MHz takie jak: history HD, tvp HD 2, Fox HD, Cinema 2 HD.
    Na tych kanałach zarówno jakość jak i siła jest 0%, gdzie inne kanały mają parametry w okolicach 100%.
    Po zmianie i podłączeniu dekodera evobox lite pod złącze unicable, tam działają wszystkie kanały, nawet te z częstotliwości 12264MHz. Dekoder evobox pvr został wymieniony na inny dekoder, nic to nie zmieniło, uszkodzenie kabli też wykluczyłem.
    Z pozostałych dwóch złączy konwertera wszystkie kanały działają prawidłowo. Czy ktoś z Państwa może wie w czym jest problem?

  3. Witam,
    zamierzam zmienić dekoder z starego HD5000 który obsługuje zeza – czyli standardowo telewizja Polsat i kanały niemieckojęzyczne, wszystko podłączone jest do tunera jednym kablem antenowym, (wcześniej podłączone 2 kable do Sumatra- nie wiem czy to poprawna nazwa). Cyrki zawsze były ze zmiana disec tak aby programy (wydaje mi się że ze starej Astry mogły działać)

    chciałbym podłączyć się do Evobox HD, i teraz pytanie czy będzie to działać tak jak mój obecny dekoder, który systematycznie raz na rok zawiesza się i wywala wszystko, tak że trzeba ustawiać wszystko na nowo ?

    z góry dziękuje za pomoc
    pozdrawiam
    jurek

    1. Zalecanym typem konwertera dla Evoboxa jest Unicable. Jednak w przypadku zez proponuję tradycyjny konwerter w wersji Twin. Przy pojedyńczym sygnale stracisz część funkcji i.in, nagrywanie innego programu niż oglądany.

  4. Witam.
    Żeby wykorzystać w pełni możliwości dekodera EVOBOX PVR (Cyfrowy Polsat) kupiłem konwerter INVERTO UNICABLE QUAD + TWIN 4K FULL HD oznaczony jako IDLU-QUDL42-UNI2L-1PP i podłączyłem wyjściem UNICABLE do sat 1 w dekoderze.

    Gdy w dekoderze wybiorę typ konwertera „konwerter SCR” wszystko działa, choć ograniczeniem jest to, że mogę wybrać tylko dwie z czterech częstotliwości.

    Problem zaczyna się, gdy w dekoderze wybiorę typ konwertera „INVERTO IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP”, mianowicie znika całkowicie sygnał (0% i 0%) dla programu TVP 2 HD oraz nadających na tych samych częstotliwościach (12264 MHz) innych programów jak np. PolsatSport HD. Dodatkowo w drugim dekoderze (HD 5500s Multiroom) podłączonym równocześnie do tego konwertera wyjściem Legacy (Standard) również nie ma tych programów.

    Proszę o pomoc i poradę na czym może polegać powyższy problem.
    Pozdrawiam.

  5. Witam! Jak połączyć evoboxa pvr z evo box lite ,żeby wykorzystać unikable.Po podłączeniu rozgałęźnika inverto 5-2450,obraz rwie się na obydwóch dekoderach.

  6. Mam problem ze evobox pvr, na wejściu sat1 siła sygnału 30 jakość 100, a jak ten sam kabel podłącze do sat 2 siła 90 jakość 100. Przy uniblu mam to samo na sat 1 siła 30 jakość 100. Czy jest możliwe że wejście sat 1 jest wadliwe.

  7. wznawiałem umowę w październiku i powiedziano mi, że przedłużającym umowę ten dekoder się nie należy
    to samo potwierdził gość z serwisu online polsatu

  8. Bardzo proszę o radę w konfiguracji sprzętu pod instalację z multiswitchem dla HB dla domu.

    Posiadam antenę satelitarną Inverto Czasza 120 grafit wraz z Konwerter Inverto Quatro Home Pro oraz Corab multiswitch smart line 5/8, oraz tuner z Polsatu EVOBOX PVR wykonałem następujące połączenie: 
    Konwerter połączyłem z multiswitch w następujący sposób: 
    wejście czarne V/L – IN 2 V – Low 
    wejście czerwone V/H – IN 4 V – High 
    wejście żółte H/H – IN 3 H – High 
    wejście zielone H/L – IN 1 H – Low 

    Tuner ustawiłem na Konwerter uniwersalny w meni ustawienia, problem polega na tym jak podpiąłem na krótko antenę i tuner to miałem siłę i jakość sygnału na poziomie 99% dodam kabelkoncentryk był wpięty w komwerter /zielony – H/H polaryzacja pozioma pasmo górne /. Może tak podpięty kabelkoncentryczny miał wpływ na poziom sygnału a po ponownym podpięciu przez multiswitch jest zero %.
    Nawet próbowałem z przepinaniem koncentrya na multiswitch IN 1, IN 2 IN 3, IN 4 ale to nic nie dało 
    Dodam, że do multiswitch podpięta jest telewizja naziemna i wszystko śmiga na 2 telewizorach.

    Może problem jest z tym tunerem, nie obsługuje switcha z konwerterem? tu nasuwa się moje pytania? 
    Czy dobrze podłączyłem kable antenowe pomiędzy Konwerter a multiswitch.
    Proszę o pomoc

    1. Z pana opisu wynika że wszystko zostało dobrze podłączone. Czy sprawdzał pan może podłączając inny dekoder? Może problem leży w uszkodzeniu multiswitcha? Dobrze byłoby to wątpliwość wyeliminować.

  9. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Wszystko klarownie i wyczerpująco wyjaśnione. Nowy dekoder Evobox PVR śmiga. Ładniejdza jakość obrazu niż w Hd5000. Mam konwerer Single. Pozdrawiam

  10. Witam
    Planuje wymianę konwertera monoblock twin który obecnie współracuje Ultrabox NC+ na konwerter zaprogramowany do EVO BOX CP model IDLU- 24UL40 Unicable ll firmy Inverto .
    Pytanie czy wykorzystam w pełni ultra boxa NC+ czyli będę miał 8_kanałów jak ręcznie przypiszę , czy muszę usunąć ewentualnie przypisane na początku dla EVO boxa CP ?

    1. Witam i dziękuję za kontakt. Problem w tym że dekoder EvoBox nie posiada opcji modyfikacji pasma dSCR/Unicable. Powiem więcej w menu nie znajdziemy listy które częstotliwości zostały zarezerwowane przez ten dekoder. Proponuję najpierw podłączyć dekoder EvoBox z właściwie wybranymi ustawieniami dla anteny. Następnie proszę podłączyć dekoder UltraBox i również wybrać odpowiednie ustawienia dla konwertera. Dekoder automatycznie wybierze ilość i częstotliwości DSCR. Jeżeli na liście dla którejś częstotliwości pojawi się czerwona kropka (informacja o pojawieniu się problemu, brak sygnału), wówczas proszę zmienić częstotliwość na inną zgodnie ze specyfikacją konwertera. Życzę powodzenia.

      1. Na szczęście nie planuje montowanie EVOBoX CP , jedynie mam zamiar wykorzystać konwerter od zestawu , czyli pozostałe wolne 8 kanałów wykorzystam w Ultrabox NC+ ?
        Mój dekoder po aktualizacji softu do 0x23 otrzymał możliwość wybór tego modelu konwertera oraz ręcznie zaznaczać wybrane kanały i testować przed zapisaniem i następnie pobraniem listy programów. .

        1. To źle zrozumiałem, myślałem że będą oba dekodery pracować. W takiej sytuacji nie powinno być problemu. Ale w razie problemów – zapraszam.

  11. Witam
    Mam dwie anteny satelitarne, jedna na HB, druga na Astrę, konwerter na HB to Konwerter Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP a dla Astry uniwersalny na dwa odbiorniki satelitarne i pytanie w jaki sposób podłączyć Astrę do odbiornika Evobox PVR, czy można podłączyć sygnał z Astry do wolnych wejść konwertera z HB i później poszukać kanałów czy konieczna jest jakaś instalacja

    1. Z tego co wiem to dekoder ustawiony w trybie Unicable nie obsługuje przełącznika diseq czyli nie obsługuje sygnału z drugiego satelity. Pozdrawiam.

    1. Witaj Agnieszko. Nie podałaś modelu dekodera, prawdopodobnie chodzi o EvoBox w CP? Jeżeli tak to nagranie możesz zaprogramować przez EPG Wybierasz kursoremi dół, góra, lewo, prawo konkretny program następnie wciskasz przycisk z czerwonym kółkiem. Pozdrawiam.

  12. Witam serdecznie. Posiadam dokładnie ten sam dekoder. Od dwóch tykodni mam z nim problem. Kiedy wyłączam go pilotem, po upływie ok. 3min włącza się samoczynnie uruchamiając jednocześnie TV. Co może być przyczyną?
    Proszę o pomoc.

  13. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeżeli mam jeden dekoder evobox i 3 dekodery hd5500, to nie mogę podłączyć dwóch dekoderów hd do złącz zwykłych i dekodera evobox oraz jeden HD do złącza unicable za pomocą dwójnika? Czy jest taka opcja żeby w ustawieniach dekodera evobox z złącza unicable wyciąć jedno pasmo które przekazane by było dla dekodera hd ?

    1. Dekoder EvoBox z marszu na sztywno rezerwuje w unicable – 4 częstotliwości a unicable 2 chyba 6 (z pamięci nie jestem pewny). Więc przy unicable 1 nie ma możliwości podłączenia innych dekoderów pod unicable. EvoBox nie ma możliwości edycji ilości i częstotliwości pod unicable.

      1. Dziękuję za fachową odpowiedź 🙂 czyli unicable dzielę na trzy dekodery hd a evobox pod dwa zwykłe , szkoda bo nie wykorzystam jego możliwości 🙂

          1. Witaj Piotrze! Wykorzystuję ten typ konwertera ,ale i tak brakuje mi jednego wyjścia! Mam dwa dekodery CP…eobox pvr i evo box lite,oraz trzy dekodery Cyfry plus.,te zwykłe.Jak połączyć to wszystko?Zasugerowałem się ,że CP można podłączyć pod UNIKABLE i wykorzystać rozgałęźnik,tak jak to jest w różnych opisach,że niby cztery evoboxy przez odpowiednie rozgałęźniki można połączyć.Mi wystarczyłyby dwa.Niestety obraz się rwie! Jak to wszystko połączyć?

  14. Witam, czy dekoder bedzie dzialal z kazdym konwerterem Unicable II? W specyfikacji konwerterow mozna spotkac przerozne czetotliwosci dla User Bandow, mozna je programowac itd, ale czy przy domyslnych ustawieniach konwertera dla UB 24 bedzie dzialal Evobox? Pozdrawiam

    1. EvoBox nie ma programowalnych portów pod unicable (takie gdzie możemy zmienić częstotliwość dla portu), więc częstotliwości portów muszą być takie same z konwertera i w dekoderze. W innym razie mogą być problemy z sygnałami na dekoderze.

  15. Dość ciekawy materiał poruszający zagadnienia techniczne dla tych dekoderów. Wiele osób korzysta z tego właśnie modelu. Jest naprawdę ciekawy – polecam. Przeniosłem się z nc+ gdzie miałem (o zgrozo) stary i bardzo wolny dekoder jeszcze chyba z cyfry. Wielki ukłon dla pana Piotra za ciekawy materiał. Pozdrawiam.

  16. Witam.
    Podłączając EvoBox pod konwerter TWIN lub QUAD dwoma kablami będę miał możliwość nagrywać dwa kanały jednocześnie a trzeci oglądać ?

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.