O czym pamiętać podczas budowy domu

okablowanie1To pytanie często pada podczas telefonów do mnie kierowanych.

Kolejność i czynności postaram się przedstawić w punktach.
Oczywiście pytanie dotyczy instalacji radiowo-telewizyjnej oraz sieci internetu jak również monitoringu.
Przed przeczytaniem materiału weź pod uwagę że dom budujesz na lata, a postęp techniczny biegnie coraz szybciej. Lepiej położyć zbyteczny przewód niż nie mieć do dyspozycji w momencie, kiedy go potrzebujesz !!!

 • Musimy policzyć wszystkie pomieszczenia, w których możemy korzystać z tych mediów. Nie należy rozważać potrzeby może trzeba, może nie. Budujemy na lata, więc za kilka lat sytuacja może zupełnie się odmienić. Dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie pomieszczenia.
 • Następnie zależy znaleźć pomieszczenie nadające się na lokalizację skrzynki multimedialnej oraz rejestratora dla monitoringu oraz w przyszłości dla routera. Tutaj najczęściej w skrzynce multimedialnej znajdować się będzie całe okablowanie domu oraz urządzenia typu: wzmacniacz, zabezpieczenia, rozdzielacze, multiswitch itd. Dobrym miejscem jest poddasze, strych lub ew. garderoba. Nie zapomnijmy o przewodach antenowych pomiędzy skrzynką rtv-sat a miejscem montażu anten odbiorczych oraz internetowych.
 • Sposób okablowania i umieszczenia poszczególnych urządzeń przedstawiam poniżej.

okablowanie3

 

 

 

 

 • Pamiętajmy: przewód antenowy rtv-sat do pomieszczenia gdzie w przyszłości będzie pracował dekoder SAT z nagrywarką kładziemy w ilości 2 szt, jeżeli nie mamy pewności co do ilości takich dekoderów lub co do pokoju połóżmy do wszystkich pomieszczeń.
 • Pamiętajmy również o okablowaniu do kamer. Tutaj stosujemy nieco inny przewód np. Przewód YAP 75-0.59/3.7+2×1.0 lub podobny. Dodajmy również przewód antenowy pomiędzy rejestratorem a skrzynką rtv-sat.
 • Ze wzgledu na różnorodność gniazd rtv-sat najlepiej każdy przewód wprowadzić do oddzielnej puszki wtynkowej. Unikniemy w ten sposób problemów w przyszłości.
 • Teraz możemy zacząć kablowanie budynku, czyli położenie przewodów pomiędzy pomieszczeniami a naszą skrzynką. Pamiętajmy że przewody kładziemy nie przelotowo lecz gwieździście. Każdy przewód od pomieszczenia wyprowadzamy do skrzynki a nie do kolejnego gniazdka rtv-sat czy lan.
 • Należy pamiętać o doprowadzeniu zasilania do skrzynki rtv-sat, rejestratora oraz routera.okablowanie2
 • dodajmy opcjonalnie przewód antenowy pomiędzy routerem a skrzynką rtv-sat. Np. LTE w Plusie korzysta z okablowania koncentrycznego pomiędzy anteną a modemem i routerem.
 • W ten sposób przygotowany budynek nie powinien sprawić problemu instalatorowi w momencie montażu anten i osprzętu typu kamer itd.

PS.

 • Router WI-FI, powinien znajdować się w miejscu centralnym domu zapewniając nie tylko dobry zasięg wewnątrz budynku, lecz i na zewnątrz wokół domu np. w ogrodzie lub w altance.

 

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.