Technologia DVB-T2 to kolejny etap rozwoju telewizji naziemnej. Celem zmiany sposobu nadawania w czerwcu 2022 roku jest wprowadzenie szerszej oferty kanałów jak również możliwość skorzystania z nowych technologii stosowanych do przesyłu obrazu (np. kodowanie HEVC, standard ultra wysokiej rozdzielczości 4K Ultra HD wraz z systemem dynamicznej kontroli obrazu – HDR lub Dolby Vision), dźwięku (np. Dolby Atmos) oraz usług hybrydowych (HbbTV w nowym standardzie).
Z wszystkich tych możliwości będzie można skorzystać posiadając odpowiedni odbiornik telewizyjny oraz dobrze działającą instalację służącą do odbioru telewizji naziemnej.
Proces zmiany standardu DVB-T na DVB-T2 łączy się również z inną ważną dla odbiorcy zmianą. Od 30 czerwca 2022 roku wszystkie nadajniki telewizji naziemnej muszą zawęzić pasmo nadawania UHF z 470-790MHz do 470-694MHz, VHF pozostaje bez zmian. Celem tego zabiegu jest uwolnienie pasma 694-790MHz i przekazanie tych częstotliwości operatorom telefonii komórkowej celem uruchomienia usługi 5G. Ten proces jest dużo bardziej problematyczny dla obecnych instalacji antenowych. Nadajniki 5G/LTE o dużej mocy mogą skutecznie zakłócić odbiór DVB-T/T2 jeżeli nie zadbamy o jakość instalacji.
Przełączenia sygnały telewizyjnego z DVB-T/H.264 (MPEG4/AVC) na nowy standard DVB-T-T2/HEVC (H.265) odbędą się w 2022 roku w czterech etapach planowanych na 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.
- telmor.pl