Zamów usługę przez internet. Szybki sposób na rezerwację usługi. Wypełnij formularz a to My zadzwonimy do Ciebie aby potwierdzić serwis.

Zmiany standardu DVB-T na DVB-T2 w 2022r.

Technologia DVB-T2 to kolejny etap rozwoju telewizji naziemnej. Celem zmiany sposobu nadawania w czerwcu 2022 roku jest wprowadzenie szerszej oferty kanałów jak również możliwość skorzystania z nowych technologii stosowanych do przesyłu obrazu (np. kodowanie HEVC, standard ultra wysokiej rozdzielczości 4K Ultra HD wraz z systemem dynamicznej kontroli obrazu – HDR lub Dolby Vision), dźwięku (np. Dolby Atmos) oraz usług hybrydowych (HbbTV w nowym standardzie).

Zmiany standardu DVB-T na DVB-T2
Zmiany standardu DVB-T na DVB-T2

Z wszystkich tych możliwości będzie można skorzystać posiadając odpowiedni odbiornik telewizyjny oraz dobrze działającą instalację służącą do odbioru telewizji naziemnej.

Proces zmiany standardu DVB-T na DVB-T2 łączy się również z inną ważną dla odbiorcy zmianą. Od 30 czerwca 2022 roku wszystkie nadajniki telewizji naziemnej muszą zawęzić pasmo nadawania UHF z 470-790MHz do 470-694MHz, VHF pozostaje bez zmian. Celem tego zabiegu jest uwolnienie pasma 694-790MHz i przekazanie tych częstotliwości operatorom telefonii komórkowej celem uruchomienia usługi 5G. Ten proces jest dużo bardziej problematyczny dla obecnych instalacji antenowych. Nadajniki 5G/LTE o dużej mocy mogą skutecznie zakłócić odbiór DVB-T/T2 jeżeli nie zadbamy o jakość instalacji.

Przełączenia sygnały telewizyjnego z DVB-T/H.264 (MPEG4/AVC) na nowy standard DVB-T-T2/HEVC (H.265) odbędą się w 2022 roku w czterech etapach planowanych na 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.

 

Autor , źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.