W piątek, 29 grudnia br. przed godz. 19:30 nadawanie wznowił kanał TVP Info – pojawiło się logo stacji, a potem ruszył program „19:30”. Od środy, 20 grudnia br. zamiast tej stacji nadawano zmiennie przekaz kanałów TVP1 i TVP Polonia lub pasma z programami rozrywkowymi i filmami fabularnymi, które były emitowane bez logotypu stacji i niezgodnie z ramówką. W ostatnich dniach był to już tylko przekaz stacji TVP Polonia.
TVP Info znów nadaje
Konsekwencją decyzji Bartłomieja Sienkiewicza było powołanie na stanowisko prezesa TVP Tomasza Syguta.
Według części komentatorów, odbyło się to zgodnie z prawem, według innych, prezesem Telewizji Polskiej dalej był Mateusz Matyszkowicz. W niedzielę, 24 grudnia br. stara rada nadzorcza TVP, po rezygnacji Mateusza Matyszkowicza, powołała Macieja Łopińskiego na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa TVP.
We wtorek, 26 grudnia br. Rada Mediów Narodowych powołała na prezesa Telewizji Polskiej Michała Adamczyka. I znowu – według części komentatorów odbyło się to zgodnie z prawem, według innych prezesem jest Tomasz Sygut. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a w mediach publicznych w Polsce mamy obecnie dwuwładzę (więcej tutaj).
W środę, 27 grudnia br. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, co zapowiedział kilka dni wcześniej, zawetował „Ustawę z dnia 21 grudnia 2023 roku o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024”.
– Konstytucyjna rola prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, związana z czuwaniem nad przestrzeganiem ustawy zasadniczej, uniemożliwia mi zaakceptowanie wejścia w życie przepisów dotyczących finansowania mediów publicznych, w sytuacji bezprecedensowego łamania standardów demokracji oraz reguł „Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”, czego jesteśmy świadkami przy próbach wprowadzania zmian w spółkach mediów publicznych
– uzasadnił swoją decyzję Andrzej Duda.
Równocześnie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wniósł do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej projekt „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024”. Projekt ustawy zawiera „rozwiązania tożsame w zakresie celu, treści i o skutkach finansowych jak zawetowana ustawa, ale z wyłączeniem zakwestionowanych przepisów dotyczących finansowania mediów publicznych”.
W środę, 27 grudnia br., po decyzji Andrzeja Dudy, kolejną decyzję w sprawie mediów publicznych ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego (więcej tutaj).
– W związku z decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w w wyżej wymienionych spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela
– poinformował Bartłomiej Sienkiewicz.
Również w środę, 27 grudnia br. Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Telewizji Polskiej, między innymi w związku z zaprzestaniem nadawania programu TVP Info.
W nawiązaniu do decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 19 grudnia br., w środę, 20 grudnia br. nowe władze TVP rozpoczęły swoje urzędowanie. Na postawie ich decyzji wyłączono w trybie nagłym przekazy kanałów TVP3 (wszystkich wersji), TVP Info i TVP World. Pierwszy został zastąpiony sygnałem TVP2 (chociaż w wewnętrznej sieci Telewizji Polskiej, niedostępnej na zewnątrz, emisja TVP3 była kontynuowana, a część programów regionalnych ośrodków TVP była dostępna na portalu społecznościowym Facebook czy w serwisie YouTube), trzeci – TVP Polonia, a drugi zmiennie – TVP1, TVP Polonia lub programami rozrywkowymi i filmami fabularnymi, które były emitowane bez logotypu stacji i niezgodnie z ramówką, a potem do czasu powrotu TVP Info emitowany był tylko sygnał stacji TVP Polonia.
We wtorek, 26 grudnia br. powszechne nadawanie wznowiły kanały TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa i TVP3 Wrocław (więcej tutaj).
W piątek, 29 grudnia br. przed godziną 19:30 nadawanie wznowił kanał TVP Info. Pojawiło się logo stacji, a potem ruszył program „19:30” (więcej tutaj).
Dodajmy, że TVP zobowiązana jest do nadawania TVP Info.
Wynika to z „Karty powinności Telewizji Polskiej”.
Czytamy w niej: „TVP Info jest programem informacyjno-publicystycznym. Program przedstawia, relacjonuje i komentuje bieżące wydarzenia polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne w kraju i na świecie. Kluczowe gatunki: serwisy informacyjne, transmisje i relacje z ważnych wydarzeń życia politycznego, publicystyka polityczna, społeczna, gospodarcza, magazyny tematyczne zgodne z profilem programu”.
O ile ponowne uruchomienie stacji TVP3 odbyło się bez wcześniejszych zapowiedzi, o tyle o ponownym starcie TVP Info nadawca informował w piątek, 29 grudnia br. od rana na paskach na innych antenach nadawcy: „Dziś od 19:30 rusza odmienione TVP Info. Zapraszamy!”.
W 2007 roku kanał TVP3, będący ówcześnie pasmem wspólnym wszystkich ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, został zastąpiony przez TVP Info. Także stacja informacyjna była pasmem wspólnym. W 2013 roku władze TVP podjęły decyzję o rozdzieleniu obu anten i uruchomieniu pełnowymiarowego i całodobowego kanału informacyjnego TVP Info oraz stacji pod nazwą TVP Regionalna (choć już wtedy rozważano powrót do marki TVP3), która stała się pasmem wspólnym dla ośrodków regionalnych (więcej tutaj). 2 stycznia 2016 roku TVP Regionalna zmieniła nazwę na TVP3.
W 2016 roku uruchomiono TVP Info w wysokiej rozdzielczości (TVP Info HD) – wersje SD i HD stacji mają identyczne ramówki.
TVP Info to kanał informacyjny. Stacja przez całą dobę prezentuje doniesienia z kraju i ze świata. W ramówce kanału widzowie znajdą serwisy informacyjne, biznesowe, sportowe, prognozę pogody, programy publicystyczne, interwencyjne czy reportaże. Stacja dostępna jest w ofertach platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV, w sieciach kablowych i IPTV, w niekodowanym przekazie z satelity Eutelsat Hot Bird 13°E oraz bezpłatnie w ramach trzeciego multipleksu (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj).
W 2022 roku Telewizja Polska uruchomiła pasmo TVP3 Info w ramach obecnego już na rynku kanału TVP3, ale po ponownym uruchomieniu Trójki już go nie wznowiono (więcej tutaj).
Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału TVP Info HD:
Eutelsat Hot Bird 13G (13°E)
tp. 110 (10,719 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2 / 8PSK)
ID: TVP INFO HD
PID V: 168 (MPEG-4/HD)
PID A: 112 (pol)
PID PCR: 168
SID: 4409
PID PMT: 1009
Kodowanie: brak (FTA)
- Łukasz Knapik