Super Polsat i nowy Polsat Sport News już nadają

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami (więcej tutaj), 2 stycznia br. doszło do zmian w portfolio grupy Cyfrowy Polsat. W wyniku decyzji nadawcy obecny na rynku od 2010 roku kanał Polsat Sport News zmienił się w Super Polsat. Jednocześnie tego samego dnia ruszył nowy Polsat Sport News, inaczej od poprzednika, dostępny także w wysokiej rozdzielczości (Polsat Sport News HD). Wersje SD i HD mają identyczne ramówki.

Super Polsat i nowy Polsat Sport News już nadają

Wprowadzone zmiany mają dwa wymiary – pierwszy, który możemy określić jako formalno-prawny i drugi, rynkowy. Z pierwszego punktu widzenia kanał Super Polsat nadaje na podstawie przyznanej w 2010 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) koncesji dla Polsatu Sport News. Na wniosek nadawcy regulator rynku dokonał w 2016 roku jej zmiany. Super Polsat z formalno-prawnego spojrzenia jest więc następcą stacji pod nazwą Polsat Sport News.

W przekazie satelitarnym, przynajmniej w momencie publikacji informacji (jeśli zajdą jakieś zmiany – news zostanie zaktualizowany), Super Polsat był dostępny tylko w wersji SD, a Polsat Sport News tylko w HD.

Na liście kanałów w dekoderach operatora Super Polsat trafił na pozycję 84 (co doprowadziło do przesunięcia TV Puls HD na kanał 157), a Polsat Sport News HD po prostu zamienił wersję SD na pozycji 13.

Super Polsat wystartował o godzinie 6:00 bez wyjątkowych zdarzeń – po zakończeniu emisji Polsat Sport News przekaz zastąpiono planszą testową, po godzinie 5:00 w jej miejscu pokazała się plansza z logo Super Polsat, a o 6:00 kanał ruszył pasmem autopromocji i blokiem reklamowym. Pierwszą pozycją programową był program informacyjny „Wydarzenia” (powtórka z 1 stycznia z 22:00 z tłumaczeniem na język migowy).

Polsat Sport News HD ruszył godzinę później (7:00) – wyemitowano blok reklamowy, a następnie retransmisję Stars on Ice: Japonia (łyżwiarstwo figurowe) komentowaną przez Agnieszkę Iwańską.

Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału Super Polsat:
Eutelsat Hot Bird 13B (13,0°E)
tp. 74 (12,188 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Super Polsat
PID V: 500 (MPEG-4/SD)
PID A: 600 (pol), 700 (und)
PID PCR: 500
SID: 7360
PID TXT: 800
PID PMT: 60
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+, Smart HD+, TNK HD/N na kartę/nc+ na kartę), Nagra MA (S4/N3 – nc+, N3 – Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

Przekaz kanału Super Polsat
Przekaz kanału Super Polsat

Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału Polsat Sport News HD:
Eutelsat Hot Bird 13B (13,0°E)
tp. 79 (12,284 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Polsat Sport News HD
PID V: 115 (MPEG-4/HD)
PID A: 215 (pol), 315 (und)
PID PCR: 115
SID: 10515
PID TXT: 415
PID PMT: 45
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Nagra MA (N3 – Cyfrowy Polsat)

Przekaz kanału Polsat Sport News HD

Nowy Polsat Sport News nadaje na podstawie zupełnie nowej koncesji przyznanej przez KRRiT. Kanał przejął ofertę dotychczasowego Polsatu Sport News, a także jego nazwę. Z rynkowego punktu widzenia nowy Polsat Sport News jest więc następcą dotychczasowego Polsatu Sport News.

Misheel Iargalskajkhan w programie „Celebrity Splash!”, który pokaże Super Polsat, foto: Maciej Nowaczyk/Studio69

Formalno-prawny wymiar tych zmian powoduje, iż Super Polsat zastępuje Polsat Sport News we wszystkich dotychczasowych kanałach dystrybucji, w tym w multipleksie drugim (MUX 2) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) oraz na listach operatorów kablowych i satelitarnych (oczywiście może się zdarzyć, że operatorzy mogą inaczej zdecydować i zachować Polsat Sport News w ofercie bez dodawania Super Polsatu na listy). Zasięg nowego Polsatu Sport News budowany jest przez nadawcę od początku.

Plansza Super Polsat nadawana na ok. 45 minut przed startem emisji
Plansza kanału Polsat Sport News HD (na ok. 30 minut przed startem emisji)

Dodanie do swoich pakietów nowego Polsatu Sport News (w SD i/lub HD) zapowiedzieli już m.in. tacy operatorzy jak Cyfrowy Polsat (więcej tutaj) i Multimedia Polska (więcej tutaj). Super Polsat mogą obecnie oglądać abonenci platform satelitarnych Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV, sieci kablowych i IPTV oraz bezpłatnie, odbiorcy MUX 2 NTC.

W ofercie Super Polsatu widzowie znajdą filmy, seriale, programy rozrywkowe i transmisje sportowe. Polsat Sport News prezentuje natomiast transmisje i magazyny sportowe.

Aktualizacja
W ciągu dnia lekko skorygowano identyfikator kanału Super Polsat, włączono dodatkową ścieżkę audio i napisy ekranowe.

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.