TVP Sport już w DVB-T! Jak wyszukać i oglądać?

Opticum AX Lion 2-M

Aby dostać się do wyszukiwania kanałów należy wejść w menu odbiornika i przejść raz przyciskiem w prawo. Wywoła to menu instalacyjne. W środku od razu na wstępie redakcja poleca ustawienie opcji Tylko FTA na Tak. Natomiast ustawienie funkcji Moc anteny zależy, czy korzystamy z anteny z przedwzmacniaczem, czy nie. Należy założyć dla ułatwienia, że jeśli do tej pory wszystko działało, to tu nic nie zmieniamy.
 

Wygląd menu instalacyjnego odbiornika Opticum AX Lion 2-M

Do wyboru mamy Auto-szukanie oraz Ręczne wyszukiwanie. Zwracamy uwagę, że Auto-szukanie uruchamia się bez żadnych dodatkowych pytań, czy ostrzeżeń i od razu kasuje całą dotychczasową listę kanałów, więc włączenie przez pomyłkę, jeśli nie chcemy tego uruchamiać – zawsze wyczyści nam pamięć odbiornika i pozostaje albo kontynuować albo mając wiedzę na jakich kanałach emitowane są MUX 3 i pozostałe multipleksy – precyzyjnie wyszukać stacje ręcznie korzystając z Ręcznego wyszukiwania.
 

Okno ręcznego wyszukiwania odbiornika Opticum AX Lion 2-M

Ręczne wyszukiwanie wymaga wprowadzenia numeru kanału lub częstotliwości w kHz (np. 538 MHz należy wprowadzić jako 538000, Pasmo dla MUX 3 zawsze zostaje na 8M).
 

Wyniki wyszukiwania MUX 3 w Opticum AX Lion 2-M

Trzeba znać ustawienia, gdyż odbiornik sam nie uzupełnia tu informacji. Ale podpowiadamy, że jeśli mamy już wyszukane kanału z MUX 3, to należy np. na TVP1 HD wcisnąć w trakcie oglądania przycisk Info raz lub trzy razy pod rząd. Za pierwszym razem pojawi się banner informacyjny, na którym jest podana częstotliwość (ale dość szybko znika), a za trzecim pojawi się okno na cały ekran. Częstotliwość MUX 3 jest wpisana w pole opisane jako Transponder. Wystarcza to przepisać do pola Częstotliwość w oknie wyszukiwania ręcznego.
 

Gdzie znaleźć parametry multipleksu dla ręcznego wyszukiwania w Opticum AX Lion 2-M

Opticum Terra HD 265 plus

Odbiornik łączą pewne podobieństwa z Opticum AJ DVB-93+, gdyż jest oparty na zbliżonej platformie sprzętowej (ALi).

Wchodzimy do menu odbiornika (klawisz MENU), wybieramy z kafelkowego menu Instalacja i w środku do wyboru mamy Auto wyszukiwanie lub Skanowanie kanałów.
 

Menu główne odbiornika Opticum Terra HD 265 plus

Auto wyszukiwanie przeszuka całe pasmo. Warto w oknie przełączyć na Tak funkcję Tylko niekodowane, pozostałe opcje mogą pozostać na Nie. Przechodzimy na Szukaj i skanowanie startuje.
 

Auto wyszukiwanie w menu odbiornika Opticum Terra HD 265 plus

Skanowanie kanałów to wyszukiwanie ręczne. Użyć je jest stosunkowo prosto, gdyż urządzenie automatycznie wypełnia pola w tym oknie danymi z multipleksu, z którego oglądamy kanał. Dzięki temu uruchamiając wyszukiwanie np. z TVP1 HD wszystko po wejściu w Skanowanie kanałów będzie od razu ustawione do wyszukania MUX 3 i można uniknąć ustalania na jakim kanale jest prowadzony jego przekaz w danej lokalizacji. Tylko przechodzimy na pole Szukaj.
 

Skanowanie kanałów w menu odbiornika Opticum Terra HD 265 plus

Jeśli z jakiegoś powodu ustawienia w oknie trzeba byłoby wypełnić, to należy wskazać tu pasmo (dla MUX 3 to zawsze UHF), określić, czy wolimy wybrać kanał, czy wpisać częstotliwość w kHz (538 MHz należy wpisać jako 538000). W drugim przypadku opcja pasmo dla MUX 3 zostaje na 8 MHz, a Skanuj sieć zawsze ma być ustawiona na Nie.
 

Zapis kanałów po wykonaniu wyszukiwania ręcznego w Opticum Terra HD 265 plus

Revez Blazer HD-RF

Dobra wiadomość dla posiadaczy – na domyślnych ustawieniach odbiornik po przejściu na jakikolwiek kanał z MUX 3 powinien automatycznie zaktualizować listę kanałów. Przez moment pojawi się komunikat o aktualizacji, a chwilę później TVP Sport będzie już na liście.

Gdyby z jakiegoś powodu to się nie udało, to urządzenie oferuje pełne możliwości wyszukiwania kanałów. W tym celu należy przejść do menu głównego, wskazać drugą ikonę (po prawej) od góry i wybrać OK. W ten sposób dostajemy się do menu instalacyjnego, w którym do wyboru są: Terrestrial Manual Scan(wyszukiwanie ręczne) i Terrestrial Automatic Scan (wyszukiwanie automatyczne, polonizacja OSD nie jest mocną stroną tego urządzenia…).
 

Menu instalacyjne odbiornika Revez Blazer HD-RF

W opcji skanowania ręcznego (Terrestrial Manual Scan) urządzenie automatycznie wypełnia pola w tym oknie danymi z multipleksu, z którego oglądamy kanał. Dzięki temu uruchamiając wyszukiwanie np. z TVP1 HD wszystko po wejściu w Skanowanie kanałów będzie od razu ustawione do wyszukania MUX 3 i można uniknąć ustalania na jakim kanale jest prowadzony jego przekaz w danej lokalizacji. Tylko przechodzimy na pole Szukaj.
 

Wyszukiwanie ręczne w menu odbiornika Revez Blazer HD-RF

Jeśli chcemy dokonać zmian, to wskazujemy, czy chcemy wyszukiwać po kanałach, czy wpisując częstotliwości (w kHz, czyli np. 538 MHz to w menu 538000). Scan Band (pasmo) dla MUX 3 to zawsze UHF, a BandWidth (szerokość kanału) ma być dla MUX 3 zawsze ustawiona na 8 MHz.

W skanowaniu automatycznym (Terrestrial Automatic Scan) w zasadzie nie trzeba wprowadzać żadnych zmian, redakcja sugeruje jedynie przestawienie opcji Tylko FTA na Tak. Country (kraj) zostaje Poland, a T2 Signal Only na Nie.
 

Wyszukiwanie automatyczne w menu odbiornika Revez Blazer HD-RF

W tym samym menu jest też opcja LCN – jeśli chcemy mieć numerację zgodną z DVB-T w Polsce, można ją przełączyć na Tak, a jeśli chcemy stacje układać po swojemu – powinna być ustawiona na Nie.

Skymaster TNT-5 HD (TNTV)

Wciskamy na pilocie przycisk „MENU”. Wśród ikon w dolnej części menu znajdujemy „Skanowanie” i wciskamy OK. Pojawią się do wyboru opcje: Ręczne, Automatyczne oraz Ustawienia.
 

Menu skanowania ręcznego w odbiorniku Skymaster TNT-5

Przydać może się informacja, że jeśli wejdziemy w wyszukiwanie ręczne oglądając kanał z MUX 3, to pola w menu będą automatycznie wypełnione poprawnymi danymi MUX 3. Dzięki temu można np. przełączyć się na TVP1 HD, wtedy wejść w skanowanie ręcznie i wystarczy tylko przenieść się na pole Szukaj oraz wcisnąć OK – kanały zostaną wyszukane i TVP Sport znajdzie się na liście.

Jeśli wolimy przeskanować całe pasmo, to wystarcza uruchomić skanowanie automatyczne. Kraj pozostawiamy oczywiście na Polska, wybieramy Szukaj i czekamy na zakończenie procesu.
 

Menu skanowania automatycznego w odbiorniku Skymaster TNT-5

TV Samsung UE48HU7500L

Przy wybranej antenie naziemnej w opcjach listy kanałów należy wejść do menu TV, do kategorii Nadawanie. Tam do wyboru jest na samym początku opcja Automatyczne strojenie. Uruchomi ona pełne skanowanie, należy ją dwukrotnie potwierdzić, gdyż wyszukiwanie całkowicie usunie obecną listę kanałów naziemnych.
 

Wygląd menu Nadawanie TV Samsung UE48HU7500L

Jeśli nie chcemy tego robić, to wyszukiwanie ręczne jest delikatnie ukryte. W menu Nadawanie należy wejść do opcji Ustawienia kanałów (na samym końcu), następnie wybrać: Ręczne strojenie i w nowym oknie: Dostrajanie kanałów cyfrowych. Pojawi się lista częstotliwości – są na niej tylko te parametry, z których poprzednio udało się wyszukać kanały, zatem parametrów powinno być tylko kilka, co może ułatwić ustalenie na którym konkretnie kanale jest emitowany MUX 3 w danej lokalizacji.
 

Wyszukiwanie ręczne w TV Samsung UE48HU7500L

Zachęcamy do udostępniania naszego poradnika oraz dzielenia się w komentarzach sposobami dotyczącymi innych modeli odbiorników cyfrowych.

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

One thought on “TVP Sport już w DVB-T! Jak wyszukać i oglądać?

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.