Nadawcy zakończyli negocjacje z EmiTelem, w MUX 8 plansze

Znacznego przyśpieszenia nabrał temat uruchomienia kanałów w ramach budowanego MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej. Kilka dni po prezentacji operatora EmiTel w ramach wystawy SAT Krak 2016 (więcej informacji) wszyscy prywatni nadawcy podpisali porozumienia. Dopięcie formalności niemal natychmiast zaowocowało zmianami w prowadzonych emisjach testowych MUX 8 – pojawiły się w nich plansze zapowiadające start poszczególnych kanałów.

Nadawcy zakończyli negocjacje z EmiTelem, w MUX 8 plansze
Nadawcy zakończyli negocjacje z EmiTelem, w MUX 8 plansze

MUX 8 podzielono na 7 slotów dla kanałów TV. 4 z nich zajmą nadawcy prywatni, którzy będą realizować transmisję w SD. 3 przypadają dla TVP, która jednak nie podjęła ostatecznych decyzji – może nadawać trzy kanały SD lub 1 SD i 1 HD (1 HD = 2 sloty).

Umowy z operatorem multipleksu, którym jest EmiTel, podpisali jak na razie wyłącznie nadawcy prywatni, czyli:

Nadawca Program
TV Spectrum Sp. z o.o. Nowa TV
Cable Television Network & Partners Sp. z o.o. Zoom TV
Green Content Sp. z o.o. METRO
WP1 Sp. z o.o. WP1

Jak donosi rp.pl najbliżej startu jest Zoom TV, który miałby ruszyć na koniec października, co zbiegnie się z konferencją zrzeszającą członków Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, która odbędzie się od 24 do 27 października.

Jako kolejny ma ruszyć kanał Nowa TV. Jego start pierwotnie zapowiadano na 28 października, ale przynajmniej na planszy emitowanej w multipleksie pojawia się informacja o listopadzie. Podobno ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, rozważane są różne scenariusze, w tym utrzymanie pierwotnej daty albo start emisji 3 lub 9 listopada.

Metro TV i WP1 dołączyłyby do zestawu w grudniu. Taka zapowiedź w przypadku kanału WP1 pojawia się na planszy emitowanej w multipleksie.

Negocjacje z nadawcami prywatnymi zakończyły się powodzeniem, żaden nie zdradza szczegółów podpisanego porozumienia, komunikat o tym jako pierwsza opublikowała spółka Kino Polska TV, będąca współwłaścicielem kanału Zoom TV (więcej informacji). Kwestią sporną były stawki za emisję, które z jednej strony nadawcy chcieli obniżyć tłumacząc to mniejszym zasięgiem początkowym oraz problemami z odbiorem związanymi z użyciem innego pasma (VHF zamiast UHF), a operator – EmiTel – bronił się, iż z jego strony koszty inwestycji w infrastrukturę nie są mniejsze.

Niejasne jest zagospodarowanie slotów, jakie posiada w MUX 8 TVP, gdyż zamieszanie towarzyszące wyborowi nowego prezesa prowadzi w zasadzie do paraliżu decyzyjnego w tej sprawie. Nawet gdyby obecny prezes Jacek Kurski podjął jakieś decyzje, to ewentualna zmiana na stanowisku prezesa może zaowocować zmianą tych planów. TVP nie ma podpisanej umowy z operatorem multipleksu i nie wiadomo co planuje nadawać. Do tej pory pojawiało się wiele pomysłów, chyba najświeższym jest chęć emisji kanałuTVP Sport, ale mogłaby ona ruszyć w lutym 2017 (więcej informacji).

Nie wiadomo także, czy TVP przyłączy się do wspólnej kampanii promocyjnej, która jest planowana przez prywatnych nadawców. Nie ma jeszcze precyzyjnego terminu jej startu, ale ma szansę ruszyć nie wcześniej niż w połowie listopada, a może nawet zostać przesunięta na styczeń 2017.

Parametry techniczne:

ID: MetroTV
PID V: 8062 (MPEG-4/SD)
PID A: 8063 (pol, E-AC3)
PID PCR: 8062
SID: 57
LCN: 38
PID PMT: 8061
Provider: Emitel
Kodowanie: brak

Plansza kanału Metro TV
Plansza kanału Metro TV

 

ID: ZoomTV
PID V: 8082 (MPEG-4/SD)
PID A: 8083 (pol, E-AC3)
PID PCR: 8082
SID: 58
LCN: 39
PID PMT: 8081
Provider: Emitel
Kodowanie: brak

Plansza kanału Zoom TV
Plansza kanału Zoom TV

ID: NowaTV
PID V: 8102 (MPEG-4/SD)
PID A: 8103 (pol, E-AC3)
PID PCR: 8102
SID: 59
LCN: 40
PID PMT: 8101
Provider: Emitel
Kodowanie: brak

Plansza kanału Nowa TV
Plansza kanału Nowa TV

 

ID: WP1
PID V: 8122 (MPEG-4/SD)
PID A: 8123 (pol, E-AC3)
PID PCR: 8122
SID: 60
LCN: 41
PID PMT: 8121
Provider: Emitel
Kodowanie: brak

Plansza kanału WP1
Plansza kanału WP1

Wszystkie plansze są nadawane w MPEG-4 SD, z rozdzielczością wideo 720×576 z proporcjami obrazu 16:9 i przepływnością wideo ok. 1,85 Mbit/s. Dźwięk przy każdej planszy jest w E-AC3 z przepływnością 128 kbit/s (stereo).

Oprócz tych czterech plansz obecne są kolejne trzy z kolorowymi pasami, wyszukiwane jako: „Test 1”, „Test 2” i „Test 3” (są to sloty przeznaczone dla kanałów TVP) oraz 8 czarnych ekranów, które zgłaszają się pod nazwami: „Test” oraz „test1” do „test7”.

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.