Mierniki i wskaźniki tv-sat – 10 pytań i odpowiedzi

Kontynuujemy cykl „10 pytań i odpowiedzi” z tego względu, że w drukowanym magazynie i na portalu satkurier.pl cieszy się on dużym zainteresowaniem. W wydaniu 9-10/2017 SAT Kuriera opublikowaliśmy tekst na temat mierników i wskaźników do instalacji anten, niekoniecznie tylko tych satelitarnych, ale także naziemnych. Zamieszczamy go poniżej. 

Foto: Systemy Antenowe Krupa Piotr

1. Jak działa wskaźnik sygnału tv-sat?

 
Wskaźnik tv-sat (miernik) zazwyczaj jest podłączany z jednej strony do kabla koncentrycznego od konwertera anteny satelitarnej (oznaczenie: LNB), natomiast z drugiej strony do kabla od tunera sat (oznaczenie: tuner). Działa on w oparciu o system wychyłowy lub wyposażony jest w diody, informujące o sile sygnału docierającego do czaszy anteny. Należy ustawić antenę w kierunku satelity, z którego spodziewamy się odbioru sygnału. Przy instalacji niezbędna jest taka zmiana ustawienia kierunku anteny, aby znaleźć optymalną siłę sygnału, którą pokazuje wskazówka lub dioda.

2. Jaka jest różnica między miernikiem a wskaźnikiem tv-sat?

Miernik, jak sama nazwa mówi, mierzy jakiś parametr, a nie tylko wskazuje jak wskaźnik. Miernik to przyrząd służący do pomiaru określonej wielkości fizycznej, czyli w tym przypadku poziomu sygnału wyrażanego w dBuV, C/N, MER, itd. Głównym zastosowaniem miernika tv-sat jest pomoc we wstępnym odszukaniu wybranego satelity, a następnie precyzyjnym ustawieniu czaszy anteny satelitarnej oraz konwertera przy pomocy pomiaru szeregu parametrów cyfrowych dla wybranych transponderów. Sposób korekty ustawienia jest bardzo precyzyjny.Wskaźnik tzw. Satfinder jest bardzo przydatnym, tanim i prostym w budowie, podręcznym urządzeniem, szczególnie jeżeli ktoś zamierza samodzielnie ustawić antenę satelitarną. Wskaźnik zwykle wyposażony jest w wychyłowy lub diodowy wskaźnik poziomu sygnału oraz sygnalizator o zmiennym natężeniu dźwięku, ułatwiający szybkie ustawienie pozycji anteny, ale już nie jest w stanie sprawdzić kąta skręcenia LNB. Wskaźnik de facto nie jest więc miernikiem, bo nie mierzy żadnego parametru – tylko wskazuje, np. poziom sygnału.

3. Jakie są rodzaje wskaźników?

 
Wskaźniki można podzielić na proste i takie z identyfikacją satelity, a także wychyłowe lub diodowe, w zależności od tego, w jaki sposób wskazywany jest sygnał z satelity – przy pomocy wychyłowej wskazówki czy też wskaźnika diodowego. Rzadziej spotyka się wskaźniki z identyfikacją satelity (diodowo pokazuje, że to np. satelita Hot Bird). Na pewno pozwala to na zmniejszenie kosztów zakupu w porównaniu ze zwykle droższym miernikiem, a przyspiesza pracę instalatora, bo nie trzeba sprawdzać na telewizorze, na jakiego satelitę ustawiono antenę. Są też osobne wskaźniki do ustawiania anten satelitarnych lub naziemnych.
 

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.