Kontynuujemy cykl „10 pytań i odpowiedzi” z tego względu, że w drukowanym magazynie i na portalu satkurier.pl cieszy się on dużym zainteresowaniem. W wydaniu 9-10/2017 SAT Kuriera opublikowaliśmy tekst na temat mierników i wskaźników do instalacji anten, niekoniecznie tylko tych satelitarnych, ale także naziemnych. Zamieszczamy go poniżej.
1. Jak działa wskaźnik sygnału tv-sat?
2. Jaka jest różnica między miernikiem a wskaźnikiem tv-sat?
Miernik, jak sama nazwa mówi, mierzy jakiś parametr, a nie tylko wskazuje jak wskaźnik. Miernik to przyrząd służący do pomiaru określonej wielkości fizycznej, czyli w tym przypadku poziomu sygnału wyrażanego w dBuV, C/N, MER, itd. Głównym zastosowaniem miernika tv-sat jest pomoc we wstępnym odszukaniu wybranego satelity, a następnie precyzyjnym ustawieniu czaszy anteny satelitarnej oraz konwertera przy pomocy pomiaru szeregu parametrów cyfrowych dla wybranych transponderów. Sposób korekty ustawienia jest bardzo precyzyjny.Wskaźnik tzw. Satfinder jest bardzo przydatnym, tanim i prostym w budowie, podręcznym urządzeniem, szczególnie jeżeli ktoś zamierza samodzielnie ustawić antenę satelitarną. Wskaźnik zwykle wyposażony jest w wychyłowy lub diodowy wskaźnik poziomu sygnału oraz sygnalizator o zmiennym natężeniu dźwięku, ułatwiający szybkie ustawienie pozycji anteny, ale już nie jest w stanie sprawdzić kąta skręcenia LNB. Wskaźnik de facto nie jest więc miernikiem, bo nie mierzy żadnego parametru – tylko wskazuje, np. poziom sygnału.
3. Jakie są rodzaje wskaźników?
4. Jakie są rodzaje mierników?
Mierniki dzielą się na proste tylko do instalacji DVB-S/S2 i combo w różnych konfiguracjach DVB-S2 + DVB-T + DVB-C. Starsze modele mierników (mogą być na wyprzedaży) mierzą tylko sygnały z transponderów DVB-S, a tych najnowszych w DVB-S2 już „nie widzi”.
Zdarzają się specjalne mierniki tylko do DVB-T/T2 lub DVB-C, ale są coraz rzadziej kupowane, bo po prostu nie opłaca się w nie inwestować. Lepiej dołożyć funduszy i zakupić miernik combo, który pozwoli na obsługę różnych instalacji antenowych i zbiorczych. Im bardziej skomplikowany miernik z dużą liczbą różnych opcji, czasami zbędnych, tym miernik jest droższy.
5. Co jest ważne przy wyborze dobrego miernika tv-sat?
6. Czy prostym wskaźnikiem ustawię sobie sam antenę tv-sat?
7. Skąd wiadomo, że to ten satelita, np. Hot Bird?
Dawniej satelity Hot Bird – 13°E i Astra – 19,2°E miały tak mocny sygnał, że łatwo było na tzw. „oko” rozpoznać co to za satelita. Teraz większość satelitów na orbicie co 2-3 stopnie jest na tyle mocna, że bez potwierdzenia na mierniku lub na TV to trudno zorientować się, co to za satelita. Często pokrywają się częstotliwości i można się pomylić nawet na mierniku.Są różne, śmiesznie nazywane szkoły ustawiania anten satelitarnych. Jedna z nich jest tzw. na Janusza, czyli dwóch panów spotyka się, by ustawić samemu antenę w domu. Jeden ustawia, a drugi ogląda telewizor, czy pojawi się jakikolwiek obraz. Zwykle po czasie pada pytanie: „a Janusz masz tam jaki kanał na TV?”. No i najczęściej jest czarno, bo to takie ustawianie Hot Birda na oko. Nie tędy droga. Lepiej wezwać doświadczonego instalatora z konkretnym miernikiem, który wie, co ma zrobić, a nie męczyć się samemu przez godzinę i tak antena będzie co najwyżej ustawiona na słowo honoru na jakieś 70% możliwości.
Owszem można ustawić tuner/dekoder na kanał FTA (TVP Polonia z Hot Birda) i dotąd kręcić czaszą, aż pojawi się obraz i potem go ewentualnie dopieszczać aż do dokręcenia wszystkich śrub czy ruchomych elementów. Takie ustawianie nigdy nie będzie perfekcyjne i najczęściej przy gorszej pogodzie (opadach) jest pikseloza. Od razu widać, że antenę ustawiał amator. Inna sprawa, że pojawiła sie ostatnio tendencja do kupowania anten o rozmiar większych, czyli 90 cm zamiast 80 cm czy 70 cm, albo 100 cm zamiast 80 cm czy 90 cm. Dlaczego? Bo jest słabszy sygnał, to większa czasza jest kupowana po to, by nadrobić nieprecyzyjne ustawienie czaszy i LNB w ognisku. To też metoda, tylko po co?
8. Czy warto wydawać tysiące złotych na porządny miernik?
9. Kiedy jest sens kupować bardziej skomplikowany miernik combo?
10. Czy miernik do tv-sat nadaje się do ustawienia naziemnej anteny na DVB-T?
- Janusz Sulisz