Instalacja RTV-SAT dla 5 dekoderów sat + EvoBox Unicable

Kilka dni temu napisał do mnie czytelnik (Dane do wiadomości redakcji) z prośbą o wykonanie dla niego schematu instalacji zbiorczej w której można podłączyć kilka dekoderów (5 szt) telewizji satelitarnej oraz dekodera Evobox, pracującego w Unicable (SCR). Dodatkowo z możliwością korzystania z tv naziemnej.

Schemat rozbudowy instalacji TV SAT o Unicable

Temat wydał mi się z pozoru banalnie prosty. Jednak po wykonaniu schematu uzyskałem informację o braku sygnału na dekoderze EvoBox PRV.  Po przeanalizowaniu problemu stwierdziłem że dekoder nie jest aż tak przyjazny abonentowi i brakuje mu możliwości zmiany częstotliwości dla poszczególnych torów SCR.
Dekoder posiada jedynie domyślne wartości, które są niezgodne z wieloma multiswitchami.

 

Multiswitche na rynku mają często inną paletę częstotliwości niż z góry przypisane w menu w/w dekodera. Oczywiście zależy to również od typu Unicable czy Unicable 2.

Po głębszej analizie udało mi się znaleźć rozwiązanie tego problemu.
Należy zastosować trochę inne urządzenia, których poszczególne tory SCR będą zgodne z domyślnymi wartościami dekodera.

Opis schematu

Na dachu mamy zainstalowaną antenę satelitarną (zalecam antenę min. 80 cm) z konwerterem Quattro oraz dodatkowo antenę do odbioru telewizji naziemnej (DVB-T).
Pięcioma przewodami sprowadzamy sygnały z anten do centralnego miejsca wewnątrz budynku, gdzie montujemy multiswitch Unicable oraz dodatkowo multiswitch, który będzie odpowiedzilny za dostarczenie sygnału do odpowiedniej liczby odbiorników w budynku. Oddzielnymi przewodami antenowymi doprowadzamy zsumowany sygnał do wszystkich pomieszczeń. Tzw. instalacja w gwiazdę a nie przelotowa.

W każdym pomieszczeniu możemy zamontować gniazdo RTV-SAT lub opcjonalnie multiplexer,  umożliwi nam to podłączenie dekodera satelitarnego oraz podłączenie odbiornika telewizji naziemnej.
Schemat oparty na multiswitchach Johansson 9734PL v2 – 5/2 oraz EMP-centauri MS 5/6 PIU-4.

 

Przykładowy schemat takiej instalacji:

Instalacja RTV-SAT dla 5 dekoderów sat + EvoBox Unicable

Instalacja RTV-SAT dla 5 dekoderów sat + EvoBox Unicable
Instalacja RTV-SAT dla 5 dekoderów sat + EvoBox Unicable

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy pożądany efekt. Czyli mamy możliwość podłączenia dwóch dekoderów Unicable ponadto podłączenie do 6 dekoderów (full band) lub ich wariacje przy dekoderach z funkcją PRV.

Życzę miłego majsterkowania.

 

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może Ci się spodobać

1 komentarz “Instalacja RTV-SAT dla 5 dekoderów sat + EvoBox Unicable

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.