Jaka instalacja – Universal czy unicable

Minęło już parę lat od czasu pojawienia się na rynku konwerterów i multiswitchy unicable. Możliwość podłączenia jednego dekodera dwugłowicowego lub kilku dekoderów jednym przewodem było wcześniej niemożliwe. Fakt pojawienia się technologi unicable czy nawet unicable II było dla osób biegłych w temacie prawdziwą rewolucją.

Pojawił się zatem pewnego rodzaju dylemat. Czy budowaną instalację wykonać metodą tradycyjną czy pójść z duchem czasu i wykonać ją w technologi unicable.

 

Jak widzimy na powyższych schematach w przypadku większej instalacji brak konieczności położenia przewodów w sposób gwiaździsty pozwala nam zaoszczędzić nie tylko czasu ale i znacznej ilości przewodu. Oczywiście czym większa instalacja tym większe w wykonaniu oszczędności  czasu i materiału.

Niestety wykonując instalację unicable zmuszamy lub ograniczamy się do stosowania wyłącznie dekoderów współpracujących z unicable. Brak możliwości podłączenia standardowych dekoderów.

Po takim podsumowaniu zapewne większość w was zdecydowałaby się na wykonanie instalacji tradycyjnej opartej na konwerterach i multiswitchu universal.

Aby tematowi dodać jeszcze więcej wątpliwości muszę wspomnieć o bardzo ciekawym dekoderze oferowanym przez Cyfrowy Polsat. Mam na myśli dekoder Evobox PVR. Fantastyczne rozwiązania: nagrywanie kilku programów jednocześnie czy szybkie wczytywanie wybieranego programu zawdzięczamy dostarczeniu do dekodera aż  4 sygnałów. Takie możliwośc może zapewnić wyłącznie technologia unicable, umożliwiająca dosył 4 sygnałów jednym przewodem antenowym. Oczywiście możemy podłączyć dekoder z wykorzystaniem jednego czy też dwóch sygnałów (sygnał legacy) aczkolwiek musimy się liczyć z ograniczeniem możliwości dekodera. Schemat takiego podłączenia z wykorzystaniem unicable poniżej.

Tak więc mamy do wyboru pełną niezależność podłączenia różnych dekoderów (w tym dokoderów współpracujących z unicable) przy wykonaniu instalacji universal, lub wykonanie instalacji wg standardu unicable.

Jest jeszcze możliwość trzecia. Możliwość podłączenia w instalacji uniwersalnej dekodera unicable z wykorzystaniem pełnej funkcjonalności. Wszystko to dzięki zastosowaniu Cascadable Multiswitch.

multiswitch unicable
multiswitch unicable

Schemat takiego zastosowania umieszczony poniżej.

Jaka instalacja - Universal czy unicable

W przypadku wykonywania instalacji zbiorczych w budynkach wielorodzinnych konieczność zastosowania tradycyjnej metody jest wysoce zalecana. Ze względu na wspomnianą wcześniej możliwość podłączenia wszelkiego rodzaju dekoderów.

Jeżeli materiał uważasz za warty uwagi, napisz w komentarzu. Życzę miłego majsterkowania.

Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

4 thoughts on “Jaka instalacja – Universal czy unicable

  1. Czy w tej mieszanej kaskadzie można odwrócić położenie multiswitchy? Unicable włączyć przed standardowym? Posiadam BlueLine 5/8, dlatego pytanie.

    1. Oczywiście że tak. Nawet zalecam odwrotne podłączenie, wówczas możemy podać zasilenie na konwerter Unicable z multiswitcha BlueLine.

  2. Wielkie dzięki za ciekawy materiał. Borykałem się z wyborem i jak to wrobić. Dzięki tej stronie problem znikł. Prosimy więcej tak ciekawych materiałów.

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.