Agregacja pasm szybkość zasięg Internetu LTE. Często spotykam się z pytaniem o co chodzi z zasięgiem, prędkością, agregacją pasm dla internetu LTE.
Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie należy do prostych
Zacznę więc od początku :).

Obowiązujące pasma w Polsce
- LTE800 – 800 MHz
- LTE900 – 900 MHz
- LTE1800 – 1800 MHz
- LTE2100 – 2100 MHz
- LTE2600 – 2600 MHz
Niższe częstotliwości wykorzystywane są w celach czysto zapewniających zasięg na większą odległość, mniejszą uwagę przywiązując na szybkości transferu danych. Przykładem jest pasmo LTE900, charakterystyczne dla sieci Aero2.
Z najwyższymi częstotliwościami jest odwrotnie – stosunkowo niewielki zasięg (np. centra dużych miast) i szybszy transfer danych.
Im więc pasm urządzenie wspiera więcej, tym mniej teoretycznie będziemy mieć problemów z zasięgiem i szybkością transferu danych.
Warto też szukać urządzeń wspierających agregację pasm. Dzięki temu, jeśli techniczne warunki BTSa w miejscu, w którym się znajdujemy na to pozwolą oraz możliwości operatora, urządzenie dostępowe będzie mogło przesyłać dane przez dwa lub trzy pasma, co znacząco wpłynie na przepustowość połączenia.
///////////////////
Maksymalne wartości dla (odpowiednio download/upload)
- LTE Cat 4 to 150/50 Mb/s ,
- Cat 6 – 300/50 Mb/s,
- Cat 9 – 450/50 Mb/s.
Im wyższa kategoria tym szybszy, przynajmniej w teorii, dostęp do Internetu uzyskamy.
Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak pięknie. Stacje bazowe operatorów są bardzo często przeciążone, gdyż jest ich zbyt mało w stosunku do liczby użytkowników (ich rozmieszczenie można prześledzić np. TU lub TU) .
Z tego powodu zbliżenie się do wspomnianych wartości będzie praktycznie nierealne nawet, gdy podejdziemy z urządzeniem dostępowym bardzo blisko anten stacji.
Warto zatem przyjąć za absolutnie minimum LTE Cat 4 lub Cat 6, jeśli mamy możliwość skorzystania z agregacji.
///////////////////
Agregacja pasm
Każda osoba, która może korzystać z agregacji sygnału może zauważyć zwiększenie prędkości i jakości połączenia.
Może to mieć wpływ chociażby na to, że wystarczająco szybkie połączenie LTE będzie dostępne nie tylko na przy jednym z okien na najwyższym piętrze, ale w każdym jego zakamarku.
Oczywiście skuteczność agregacji zależy od możliwości operatora, który jak wiemy szuka oszczędności w zapewnieniu przepustowości BTS.
Anteny zewnętrzne
Anteny zewnętrzne zazwyczaj zawsze wpływają na poprawę zasięgu, co daje nam szansę uzyskania większych transferów danych.
Nie mamy jednak gwarancji że tak będzie w naszym przypadku, gdyż na uzyskaną “szybkość internetu” wpływa wiele czynników.
Wymienię kilka z nich:
- Częstotliwość na jakiej uzyskaliśmy połączenie ze stacją bazową
- Poziom sygnału
- Odległość od nadajnika
- Ukształtowanie terenu
- Ilość abonentów i maksymalna prędkość jaką może udostępnić nadajnik BTS
Jeżeli wybieramy antenę zewnętrzną należy zwrócić uwagę na jej charakterystykę, lepiej sprawdzają się anteny kierunkowe. Dodatkowo anteny MIMO zapewniają stabilniejszy i większy transfer. Oczywiście nasz router musi obsługiwać takie anteny. Przykładem takim są routery Huawey.
///////////////////
Sieci WI-FI
Prędkość internety jaką uzyskamy zależy w równej mierze od sieci WI-FI.
Wolniejszą prędkość zapewni nam sieć WI-FI 2.4 GHz lecz zapewni nam lepsze pokrycie sygnałem
Odwrotnie będzie w sieci WI-FI 5 GHz.
Do tego jeszcze dorzućmy rodzaj karty, a dokładnie jej standard.
///////////////////
Wiem że nie wyczerpałem tematu dlatego będzie jeszcze dopisywany. Zapraszam na dniach.
czy jeśli nadajnik jest mocno przeciążony agregacja pasm ma sens zakładając że jest dostępny tylko ten jeden nadajnik ale z czterema częstotliwościami.
Raczej tak, na tym polega agregacja pasm. Pozdrawiam.