10 prostych sposobów na problemy z zasięgiem

Telefony komórkowe, smartfony i inne urządzenia przenośne stały się naszą codziennością, ułatwiając załatwienie wielu spraw.
Tym bardziej frustruje nas sytuacja, gdy pojawiają się problemy z zasięgiem, brutalnie uświadamiając nam, jak staliśmy się zależni od niewielkich elektronicznych gadżetów. 
Na szczęście, o ile nie znajdujemy się w głębokiej jaskini, na bezkresnym stepie czy na biegunie, jest duża szansa, że problemom z zasięgiem da się zaradzić.

10 prostych sposobów na problemy z zasięgiem
10 prostych sposobów na problemy z zasięgiem

Oto dziesięć prostych sposobów, które mogą pomóc.

1. Jak silny jest twój sygnał?

Podstawową sprawą jest ustalenie siły sygnału. Pewne wyobrażenie na ten temat może dać podstawowy kreskowy wskaźnik, jednak jest to narzędzie mało precyzyjne. Urządzenia mobilne potrafią jednak sprawdzić ten parametr dokładniej.
Użytkownicy iPhone po wybraniu ciągu znaków *3001#12345#* przełączą swój smartfon w tryb pomiaru pola. Moc sygnału wyrażona jest w dBm. Użytkownicy telefonów z Androidem powinni poszukać wskaźnika mocy sygnału w ustawieniach telefonu lub posłużyć się którąś z dostępnych w sklepie Google Aplikacji.
Im wyższe wskazanie pomiaru tym lepiej – moc poniżej -100dBm oznacza już problemy z utrzymaniem połączenia.

2. Zrób mapę sygnału

Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy problemy z zasięgiem, warto zacząć od pomiaru i opracowania mapy mocy sygnału. W ten sposób nie tylko dowiemy się, skąd najlepiej wykonywać połączenia, ale też jakie miejsca omijać, gdy przechadzamy się podczas rozmowy.

3. Otwórz okno

Wbrew pozorom, praktycznie niewidzialna dla oka bariera, dla fal radiowych stanowi przeszkodę nie mniejszą niż ściany. Jeśli wewnątrz domu mamy do czynienia z zakłóceniami, warto spróbować.

4. Znajdź najbliższy maszt

Maszty GSM, podobnie jak przewody wysokiego napięcia, nie należą do elementów otoczenia szczególnie pożądanych w bezpośrednim otoczeniu miejsca zamieszkania. Takie sąsiedztwo ma jednak oczywisty pozytywny wymiar – silne i stabilne połączenie z siecią operatora.

5. W górę telefony

Im mniej obiektów znajduje się między masztem a naszym urządzeniem, tym lepiej, więc zajęcie wyższej pozycji to zawsze dobry pomysł.

6. Zresetuj połączenie

Telefon stara się połączyć z najbliższym masztem, ale zakłócenia, natężenie ruchu w sieci, czy po prostu fakt, że poruszamy się, może sprawić, że nasze urządzenie będzie utrzymywało mniej efektywne połączenie. Tutaj może pomóc ponowne nawiązanie połączenia z siecią – aby to zrobić, najprościej przejść na chwilę w tryb lotniczy.

7. Rozmowy po Wi-Fi

Sytuacja, w której do domu doprowadzony jest internet po kablu, a sieć telefonii komórkowej szwankuje, nie należy do rzadkości. W takim wypadku może okazać się, że nawiązanie połączenia za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi, na co pozwalają niektóre urządzenia mobilne, będzie lepszym rozwiązaniem.

8. Trzymasz to źle

Wada projektowa iPhone 4, która sprawiała, że użytkownik niewłaściwie chwytając telefon, mógł skutecznie zakłócić działanie anteny, weszła do kanonu hermetycznych żartów gadżeciarzy. Warto jednak pamiętać, że wszystkie smartfony w dalszym ciągu posiadają anteny. Ustalenie, w jaki sposób została wbudowana ta w naszym urządzeniu, może pomóc w ustaleniu, w jakiej pozycji względem nadajnika urządzenie działa najlepiej.

9. Zmień operatora

Sprawa może wydawać się oczywista dla ludzi często bywających za granicami kraju, gdzie dokonanie wyboru między operatorami jest często pierwszą czynnością. W Polsce najwięksi operatorzy posiadają infrastrukturę obejmującą praktycznie cały kraj i korzystają z niej ci mniejsi. Jednak na terenach oddalonych od miast, gdzie zagęszczenie masztów jest wielokrotnie mniejsze, a zwłaszcza w terenie górzystym, gdy bliższy maszt zasłonięty jest przez wzgórze warto przetestować, jak sprawują się inne sieci.

10. Wzmacniacz sygnału

W polskich warunkach, jeśli lokalizacja naszego domu uniemożliwia nawiązywanie połączeń z telefonów, jest jeszcze szansa, że działać będzie odbiornik mobilnego internetu – wtedy do dostarczonego modemu podłączyć można już zwykły telefon. Prawdziwe wzmacniacze sygnału sieci telefonii komórkowej, postawione samowolnie mogą powodować zakłócenia okolicznych sieci i są w Polsce zakazane. W takiej sytuacji pozostaje liczyć, że operator zdecyduje się na postawienie masztu w naszej okolicy.

Wykonujemy montaż wzmacniaczy GSM. Jeżeli jesteś zainteresowany montażem przejdź tutaj zlecenie montażu.

Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.