Zamów usługę przez internet. Szybki sposób na rezerwację usługi. Wypełnij formularz a to My zadzwonimy do Ciebie aby potwierdzić serwis.

Koniec TNK w SD – 31.10. Co dalej?

Informujemy kolejny raz, że 31 października 2016 r.  (poniedziałek) Cyfrowy Dom Sp. z o. o. – dystrybutor prepaidowej oferty TNK (SD) – telewizja na kartę wygasza po ośmiu latach dostęp do kanałów SD i nie będzie kontynuował tej usługi. Oferta prepaid platformy n ruszyła 3.10.2008 r., a SAT Kurier promując ją walnie przyczynił się do jej sukcesu, choć w zasadzie nigdzie poza TVN nie była reklamowana. Jej użytkownicy cenili sobie swobodę doładowań, prosty system kodowania Conax w tanich dekoderach i brak umów. Teraz jej użytkownicy mają dylemat – co dalej i z jakiej oferty skorzystać?

Koniec TNK w SD

W dniu zakończenia działalności oferty TNK w SD można śmiało stwierdzić, że pomysł na TNK został przekazany przez autora jednemu z członków zarządu ówczesnej platformy n, który szukał sposobu na „zneutralizowanie” startującej bezpłatnej oferty z multipleksów DVB-T. Pomysł był banalny: stworzyć to samo, co w DVB-T plus coś ekstra w niskiej cenie z satelity i z prostym sposobem obsługi takiej oferty jako prepaid. Pomysł TNK był o tyle dobry, że DVB-T w pełnym zakresie trzech multipleksów jeszcze nie było, a widzowie oczekiwali łatwego dostępu do kanałów TVP, TVN i Polsatu. Telewizja na kartę, choć kodowana, wyprzedziła naziemną emisję cyfrową, a do tego skorzystały tysiące Polaków, którzy karty i dekodery TNK po cichu wywieźli zagranicę, gdzie mieszkali i pracowali. Reszta kart TNK SD trafiła do domków letniskowych lub jako uzupełnienie innej oferty (drugi pokój, dla dzieci lub dziadków), a nawet do obsługi w stacjach czołowych małych pensjonatów czy szpitali.

Łatwy sposób doładowań oraz 5 kanałów bez doładowania, w tym kanały TVP przyciągały do TNK. Choć później ruszyła oferta TNK HD, NNK i wreszcie Smart HD+ to TNK w SD miała do końca liczną rzeszę tych użytkowników, którym to w zupełności wystarczało. Czasami trudno im było zrozumieć czy wytłumaczyć dlaczego Cyfrowy Dom z nc+ chcą zlikwidować tak dobrą ofertę, ale niestety technologie idą do przodu. Transmisje w MPEG-2/4 w DVB-S/QPSK w SD to już przeżytek, a trzeba zrozumieć, że dzierżawa transpondera satelity Hot Bird kosztuje niemało. Dłuższe utrzymywanie tej oferty, która zajmuje dużo większą pojemność niż ta w MPEG-4/8PSK w DVB-S2 byłoby nieopłacalne. Na karku są transmisje w HEVC (H. 265) i DVB-S2, więc nie upłynie dużo czasu, gdy nc+ TNK też zniknie lub zostanie przekształcona w coś nowego. 

Trzeba przyznać, że i tak Cyfrowy Dom zachował się uczciwie, że idealnie dotrzymał umowy z klientami co do terminu zakończenia usługi (31.10.2016). Może Kowalskiemu to trudno zrozumieć, że ta oferta jest likwidowana, ale nc+ musi zwiększać kwoty pozyskiwanego od jednego abonenta, tzw. ARPU z tendencją do przejmowania klientów usług prepaid do postpaid (na umowę). Na razie platformie nc+ średnio udaje się migracja z prepaida do usług nc+ na umowę, bo z jednej strony TNK przez cały czas była lekceważona (bez wsparcia marketingowego), a z drugiej nie ma umiejętnie przygotowanych migracyjnych zachęt dla abonentów, ale z tym Francuzi z C+ mieli problem. To jednak temat na osobny tekst.

Co wybrać zamiast TNK SD?

 1. Najuboższa propozycja to przejście do oferty bezpłatnej NTC. 
  22-24 kanały z tunera DVB-T plus to co zaoferuje jeszcze MUX8 w paśmie VHF. Nie polecam chyba, że ktoś się uprze lub nie chce kompletnie nic płacić poza jednorazowym zakupem tunera DVB-T za 100 zł. I najważniejsze: poza granicami Polski oferta DVB-T raczej nieosiągalna.

 2. Oferta kablówki, konkurencyjnych ofert platform Orange TV lub Cyfrowego Polsatu.
  Można, ale z prepaidem raczej jest tu problem, a temat doładowań, jeśli ktoś się do tego przyzwyczaił raczej niemożliwy lub trudny do załatwienia. Co najwyżej zaletą jest opcja otrzymania od nowego operatora za darmo dekodera HD lub modułu CI do telewizora lub tunera. Z zabraniem zagranicę też bywa problem. 

 3. Najlepiej skorzystać z oferty i zakupić jeden z zestawów z ofertą nc+ telewizja na kartę z tunerem/dekoderem HD dostępnych w wielu sklepach tv-sat. W zasadzie trzeba wyjaśnić, że na razie na rynku są usługi Smart HD+ (karty Conax nieparowane) i nc+ TNK (karty parowane z dekoderem lub modułem CI+), ale możliwości jest tak dużo, że trudno je tu wymienić, bo nc+ dostarcza kilka rodzajów nowych i regenerowanych dekoderów HD, a oprócz tego jest wiele niezależnych tunerów HD, HD Combo lub modułów CI (Conax lub wielosystemowych, np AlphaCrypt), które można kompletować w zestawy w bardzo różnych konfiguracjach. Można też kupić własny tuner HD/UHD na Linuksie i jeden z modułów CI/CI+ (patrz poniżej).

Na pewno trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Cyfrowy Dom i nc+ już nie będą dostarczać na rynek nowych kart nieparowanych (Smart HD+), więc ich liczba u sprzedawców z czasem będzie maleć. Trzeba się spieszyć, bo potem pozostaną jedynie parowane oferty prepaidowe (jedynie słuszny dekoder + karta lub moduł CI+ i karta), bo nc+ musi zamknąć wszelkie możliwości stosowania kart (Conax czy Seca) do sharingu i podziału karty na wiele tunerów w jednym domu. Biorąc pod uwagę, że moduł parowany jest CI+, trzeba będzie dokupić nieco droższy tuner CI+ lub korzystać w telewizorze z CI+. To może też obniżyć zainteresowanie ofertą prepaid nc+, nad czym powinni zawczasu pomyśleć włodarze w nc+, bo trzeba pamiętać, że 10-20% klientów wcale nie będzie chciało umów na 2-3 lata i nie uda się ich do tego namówić, co nie oznacza, że nie da się na nich zarobić – szkoda ich bezpowrotnie utracić na rzecz konkurencji.

Kilka przykładów promocji tzw. „Wymień SD na HD”:

 • zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+ 12m z kartą na rok za 239 zł,
 • zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m – chyba najtańsza oferta za 149 zł, ale kanały w promocji tylko przez 1 miesiąc,
 • zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800SX 250GB + pakiet Start+1m za 199 zł – jak wyżej, ale dekoder „czarny” z dyskiem do nagrywania,
 • zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m – dekoder Combo z DVB-T za 149 zł.
 • zestaw SMART HD+: Opticum HD X310 + karta Smart HD+ 1m – niezależny tuner HD z kartą Smart HD+ na 1 miesiąc za 220 zł,
 • moduł Conax Eycos CAM + karta Smart HD+ 2m – moduł CI w systemie Conax z kartą Smart HD+ na 2 miesiące za 179 zł, jednak trzeba dokupić tuner HD z CI lub skorzystać w telewizorze z tunerem HD i gniazdem CI.
  – nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ za 199 zł, oferta parowanej karty Nagravision z modułem Nagra CI+ ( a nie CI) – trzeba dokupić tuner CI+ lub mieć telewizor z gniazdem CI+.

To przykłady na podstawie oferty tylko jednej firmy, ale rynek tv-sat jest wolny – wskazałem tylko możliwości.

 1. Można pójść na całość i po prostu zawrzeć umowę z ITI Neovision S.A. – operatorem platformy nc+ na oferty promocyjne. Należy mocno negocjować, a oferty przedświąteczne nc+ mogą być całkiem fajne.

Na koniec ważna uwaga od Cyfrowego Domu:

Prosimy naszych klientów o dokonywanie wpłat, tylko w zakresie umożliwiającym dostęp do oferty, do 31 października 2016 r. Zapewniamy że wszyscy, którzy opłacili Ofertę Telewizji na kartę (w wersji SD) po tej dacie, mogą zwrócić się do dystrybutora oferty, Spółki Cyfrowy Dom Sp. z o.o. z prośbą w formie pisemnej o zwrot nadpłaconych środków.

Aktualizacja 2.11.2016:
Z informacji zgłaszanych przez czytelników portalu satkurier.pl wynika, że kanały w ramach TNK SD są nadal dostępne dla użytkowników tej oferty.

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.