Od 8 grudnia w ramach MUX 8 naziemnej TV cyfrowej DVB-T na jednym z kanałów testowych operator EmiTel prowadzi testy usługi HbbTV. Przy serwisie wyszukiwanym jako „Test” na urządzeniach wspierających HbbTV po chwili uruchamia się Portal, w którym jak na razie dostępne są cztery elementy: pogoda, wiadomości, program TV i player (w ramach którego można słuchać stacji Polskiego Radia).
W Portalu dostępne są cztery funkcje:
Pogoda
Pozwala na podgląd prognozy pogody, kilka miast jest wpisanych „fabrycznie”, m.in. Warszawa, Wrocław, Łódź i Poznań, ale można dopisywać własne (dodawanie – przycisk zielony, kasowanie – żółty). Przy miastach z nazwami z polskimi znakami nie zawsze udaje się je dopisać, np. Kraków należało dopisać jako „Krakow”, aby zadziałało.
W ramach prognozy pokazane są dane na 6 dni obejmujące temperaturę w dzień i w nocy oraz zachmurzenie i opady zaprezentowane w formie ikony.
Przycisk czerwony wraca do portalu.
Wiadomości
To serwis wykorzystujący informacje z serwisu Polskiego Radia. Jest dostęp do 15 newsów na 5 stronach (po 3 na stronę) ze zdjęciem, tytułem i zajawką (fragmentem, jeśli się nie mieści). Po wejściu w informację widać całą zajawkę.
Na urządzeniach, na których testowano (Vu+ Solo2 oraz Skymaster TNT5 dla usługi TNTV) – błędnie wyświetlały się niektóre znaki, ale tylko w tytułach – np. cudzysłów jako HTML-owy „, ale nie wiadomo czy to błąd emisji, czy też wina samych odbiorników, dlatego zapraszamy w komentarzach do dzielenia się informacjami, czy także w aplikacji Wiadomości na posiadanych tunerach i TV widać podobny problem. Na Vu+ źle pokazywane są „kwadraty” na głównej stronie wiadomości wskazujące na której stronie się znajdujemy, na Skymaster TNT5 nie ma takiego problemu.
Znajdując się w widoku pojedynczego newsa klawisz żółty pozwala na powrót do wyboru informacji, a czerwony z każdego miejsca wraca na stronę główną portalu.
Program TV
Jak sama nazwa wskazuje można tu podejrzeć ramówkę – w aplikacji znajduje się większość kanałów emitowanych w głównych multipleksach naziemnej TV cyfrowej, czyli MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX 8, poukładane zgodnie z kolejnością LCN. Brakuje programu dla TVP3 (w ogóle nie uwzględniony, zapewne z uwagi na różne wersje regionalne, ale to można byłoby rozwiązać umieszczając program np. TVP3 Warszawa i dodając możliwość wyboru regionu ręcznie (pomysł). Na liście są Metro i WP, ale nie ma dla nich ramówki. Cała reszta jest dostępna.
Na dekoderze Skymaster TNT5 dłuższe nazwy kanałów nie mieszczą się w polu (np.: TVP Historia, TVP Rozrywka, co powoduje, że widać samo „TVP„, ale można się domyślić), na Vu+ czcionka jest nieco inna, węższa, dzięki czemu wszystko się mieści.
Program jest prezentowany w formie harmonogramu czasowego, widać tabelę z propozycjami na najbliższe dwie godziny dla sześciu kolejnych stacji. Brakuje trochę szybkiej zmiany dni, ale przechodząc kursorami lewo-prawo można przemieszczać się dalej. Dane w momencie publikacji tekstu obejmują 3 dni (dziś, jutro i pojutrze). Można przewijać widok dalej, ale dla wszystkich kanałów widać już tylko komunikat „No Event”.
Zawartość programu jest dość rozbudowana, bo poza samym tytułem mamy rozszerzony opis oraz zdjęcie (lub jeśli go brak – logotyp kanału). Przycisk niebieski włącza ekran z opisem, jeśli w dolnej części okna nie mieści się on w całości (i z tego ekranu klawiszem niebieskim można wrócić do widoku programu).
Przycisk OK przełącza na wybrany kanał, ale na urządzeniu testowanym w redakcji (Skymaster TNT5 z usługi TNTV) czasami to działało (np. TV Puls), a czasami nie (np. TVP1 HD) – odbiornik wychodził z portalu, ale pozostawał na kanale „Test”. Warto sprawdzić na innych urządzeniach, zapraszamy do dzielenia się wnioskami w komentarzach.
Klawisz czerwony pozwala wyjść do strony głównej portalu.
Player
Ostatni element jest bardzo ciekawy – po wejściu widać tabelę, w której przygotowano 8 miejsc, na razie aktywne jest jedno – Polskie Radio. Po wejściu pojawia się dostęp do 8 stacji Polskiego Radia – można uruchomić kanały: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Rytm i Radio Poland. Widać logotypy i pojawia się krótki opis, być może miejsce na ramówkę, ale na razie dla wszystkich stacji pojawiał się napis „Program informacyjny”.
Przycisk OK uruchamia stację, żółty wraca na ekran główny Playera, a czerwony – do strony głównej portalu. Odtwarzanie stacji radiowych działa prawidłowo na Vu+, na Skymaster TNT5 po kilku sekundach Portalrestartuje się i stacja przestaje grać.
Można powiedzieć, że w pewnym sensie Polskie Radio znalazło się w ten sposób w ofercie Naziemnej TV Cyfrowej w Polsce, ale trzeba mieć na uwadze, że w takiej formie zadziała to tylko na urządzeniach wspierających HbbTV i podłączonych do sieci, bo przekaz stacji jest odbierany z Internetu.
Choć Portal nadawany przez Emitel ma charakter testowy, to aktualnie działa całkiem dobrze, ewentualne drobne błędy mogą być związane z działaniem konkretnych odbiorników, dlatego wszystkich mających dostęp do sygnału MUX 8 oraz urządzenie obsługujące HbbTV zapraszamy do testowania Portalu i dzielenia się uwagami w komentarzach.
Nie wykluczone, że wkrótce poznamy szczegóły co do wykorzystania 10 proc. miejsca na usługi interaktywne w MUX 8, gdyż już 25 stycznia 2017 w Warszawie odbędzie się konferencja HbbTV Summit Poland. Usługa HbbTV może być wykorzystywana także do strumieniowania kanałów TV (co widać w HbbTV od TVP i na kanałach Grupy ZPR Media, np. Eska TV), więc możliwości są spore…