Nie będzie opłaty audiowizualnej od 2017

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański poinformował, że tak zwana duża ustawa medialna nie wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku, jak pierwotnie planowano. I, co istotne, zapowiadana składka audiowizualna zastępująca abonament RTV nie zacznie obowiązywać od 2017 roku. Za to, w międzyczasie uchwalona ma zostać tak zwana ustawa pomostowa, zakładająca powołanie Rady Mediów Narodowych.

Dlaczego duża ustawa medialna nie wejdzie 1 lipca br. w życie?

Jak poinformował Czabański, planowane zmiany w przepisach wymagają notyfikacji Unii Europejskiej, która może potrwać od 8 do 18 miesięcy lub nawet dłużej. Wcześniej jednak planowane jest wprowadzenie tak zwanej ustawy pomostowej, która pozwoli na przygotowanie pakietu ustaw medialnych, rozpatrywanego aktualnie w podkomisji. Celem jest, aby ten pakiet uwzględniał zgłaszane przez Unię Europejską uwagi.

Ustawa pomostowa już w Sejmie

Wiceminister kultury poinformował, że projekt ustawy pomostowej autorstwa PiS trafił do Sejmu we wtorek, 7 czerwca. Jak wiadomo, mała ustawa medialna przestanie obowiązywać 30 czerwca. W jej miejsce zamiast planowanej dużej ustawy medialnej ma wejść właśnie ustawa pomostowa. Ma być rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu Sejmu, za dwa tygodnie. Według jej założeń, Rada Mediów Narodowych będzie składać się z pięciu członków, w tym dwa miejsca będą gwarantowane dla opozycji. Co ciekawe, ustawa zakłada Projekt zakłada zmniejszenie liczby członków KRRiT do trzech osób (obecnie jest 5 członków).

Co ze składką audiowizualną?

Kwestia zmiany finansowania mediów publicznych ma być zawarta w kolejnej ustawie pomostowej przygotowywanej przez PiS. Jak poinformował Czabański, będzie ona najprawdopodobniej nowelizacją obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej. Celem jest zwiększenie ściągalności abonamentu RTV w ramach obowiązujących przepisów zanim wprowadzona zostanie duża ustawa medialna.

Jedno jest pewne, co potwierdził Czabański, że przepisy dotyczące pobierania składki audiowizualnej wraz z rachunkiem za prąd nie wejdą w życie od 2017 roku.

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.