WSPARCIE INSTALACJI JEDNOKABLOWYCH W DEKODERACH PLATFORM
Cyfrowy Polsat
Operator mocno postawił na technologię jednokablową. Dekoder Evobox PVR był pierwszym na rynku, który wprowadzał Unicable II (dCSS) na masową skalę i robił z tego standardu szeroki użytek. Jednocześnie jednak warto odnotować, że Cyfrowy Polsat do wszystkich dekoderów własnej produkcji (Mini HD 2000, HD 3000, HD 5000, HD 5500s, HD 6000 i PVR HD 7000) dodał wsparcie dla pierwszej wersji tej technologii. Jako że we wszystkich modelach zunifikowano oprogramowanie, to konfiguracja wygląda także identycznie. Należy wskazać „Typ konwertera” jako „Konwerter SCR” i wtedy pojawią się cztery podstawowe częstotliwości oznaczone jako Dekoder 1 do Dekoder 4 (1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz i 2040 MHz). Zastosowano tu cztery częstotliwości z kilku powodów, w tym z uwagi na fakt, że w zestawach antenowych Cyfrowy Polsat oferuje konwertery Inverto mające właśnie 4, a nie 8 częstotliwości SCR, poza tym jest tak też przez wzgląd na zgodność z Evobox PVR.
Evobox PVR może działać zarówno na konwerterach SCR – przy pierwszej wersji standardu i zajmuje wtedy częstotliwości 1-4 albo z ustawieniami Evobox 1 lub Evobox 2. Odpowiadają one kanałom UB 5-12 i 13-20. Dekoder Evobox PVR ma aktualnie przypisane częstotliwości i kanały na sztywno, zgodnie z układem kanałów User Band opracowanym przez operatora. W tabeli zaprezentowaliśmy, jak ten układ dokładnie wygląda. Należy podkreślić, że Evobox PVR ma konfigurację przygotowaną w taki sposób, że użytkownik nie wprowadza ręcznie żadnych częstotliwości czy kanałów. Z jednej strony mocno upraszcza to proces instalacji i jest kompromisem między złożonością technologii, a wygodą użytkowania, ale z drugiej sprawia to, że przy budowie instalacji antenowych dla tego dekodera trzeba pamiętać o założeniach, jakie przyjął operator. Jeśli np. zakupimy konwerter Unicable/SCR (pierwsza wersja standardu), to gdy ma on nawet 8 częstotliwości na wyjściu, to nadal podłączymy do wyjścia jednokablowego albo Evobox PVR (i zajmie pierwsze 4 kanały) albo inne dekodery operatora (też oferujące ustawienie na czterech pierwszych kanałach). Nie można wyłączyć np. jednego z kanałów UB. Jest tak celowo, jak wynika z informacji redakcji operator zadecydował tak, gdyż obcinanie kanałów wpłynęłoby ujemnie na możliwości dekodera (jeszcze przy 4 kanałach UB dekoder nadal umożliwi rejestrację 3 kanałów i oglądanie czwartego). Daje to spójny tzw. user experience, czyli wrażenia użytkowe niezależnie od stosowanej wersji instalacji jednokablowej.
Zatem stosując np. konwerter Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP Evobox PVR należy podłączyć do wyjścia Unicable a dodatkowe dekodery osobnymi przewodami z wyjść klasycznych (i tych dekoderów może być maksymalnie 2, bo tyle zwykłych wyjść ma ten model konwertera, są w sprzedaży inne modele, jak np. GT-SAT S3SCR4 z wyjściem SCR i trzema zwykłymi wyjściami).
Stosując konwerter dCSS sytuacja się zmienia, wtedy już wszystkie urządzenia można podłączyć jednym przewodem, bo Evobox PVR można ustawić na Evobox 1 (lub Evobox 2), a do tego można wpiąć jeszcze 4 inne dekodery operatora ustawiając je osobno na konfigurację Dekoder 1-4. Maksymalnie przy poprawnie zaprogramowanym konwerterze dCSS (wersja druga standardu) można zatem podłączyć jednocześnie na jednym przewodzie nawet dwa dekodery Evobox PVR i do 4 innych modeli dekoderów, które zadziałają na starszej wersji standardu (muszą tylko obsługiwać tryb jednokablowy).
Zarówno przy Evobox PVR, jak i przy dekoderze PVR HD 7000 operator informuje, że korzystając z instalacji jednokablowej należy podłączyć sygnał wyłącznie do wejścia SAT1 (LNB IN 1), pozostawiając drugie odłączone od instalacji antenowej. Tak wygląda wsparcie instalacji jednokablowych w dekoderach od Cyfrowego Polsatu, ale nie są to wszystkie modele, jakie na przestrzeni lat operator miał w ofercie. Poza tym abonenci mogą mieć być może jeszcze: Echostar HDS-400E, EchoStar DSB-7200 HD, EchoStar DVR-7400 HD, Sagemcom ESI-88 lub Samsung DSB-H370G. Z czasu, gdy redakcja testowała część z tych modeli – żaden nie obsługiwał instalacji jednokablowych. Redakcja nie posiada też informacji, aby którakolwiek z aktualizacji oprogramowania wprowadziła takową. Szanse na spotkanie tych modeli dekoderów u abonentów są raczej niewielkie (może niektóre z modeli zostały nawet wycofane), ale jeśli by się zdarzyło, to instalatorów uczulamy, że należy je traktować jako niewspierające instalacji jednokablowych.
- Konrad Dąbek (Mr. Orbita)