Budowa anten naziemnych DVB-T

Często spotykam się z pytaniami odnośnie tematu wykonania samodzielnie anteny i jej poszczególnych elementów. Temat trochę zyskał na popularności po włączeniu w paśmie VHF mux 8. Większość anten do odbioru telewizji naziemnej nie odbiera tego pasma częstotliwości. Okazuje się że musimy albo wymienić obecną antenę, albo dołączyć drugą pracującą w omawianym paśmie. Kolejne pytanie to czy można w łatwy sposób zmodernizować ją bez konieczności wymiany czy montażu drugiej. Anteny pod względem konstrukcyjnym można podzielić na: Panelowe, kierunkowe (Yagi-Uda) i inne (o budowie nieokreślonej).

Anteny kierunkowe (Yagi-Uda)

Jak widzimy na powyższym zdjęciu przykładowa antena kierunkowa z poszczególnymi elementami. Wielkość anteny zależy od jej zysku czyli od ilości direktorów.

DIPOL (często nazywany wibratorem)

To najważniejszy element anteny kierunkowej. Element odpowiedzialny za odbiór sygnału. Wymiary dipola odpowiadają 1/2 długości fali częstotliwości na jaką została zaprojektowana. Przy dipolu znajduje się puszka antenowa z zamontowanym symetryzatorem. Symetryzator to element zmieniający opór falowy anteny z 300 omów na typowy 75 om. Dla zwiększenia zysku anteny – niektóre modele przystosowane do wymiany sumatora na wzmacniacz antenowy. 
Anteny kierunkowe najczęściej wykonane są w wersji UHF lub VHF i UHF (Combo). Antenę UHF można domowym sposobem przerobić na antenę Combo. W tym celu należy zmienić wymiar dipola (tak jak na zdjęciu poniżej) – dla polaryzacji poziomej VHF lub dodać drugi dipol dla polaryzacji pionowej w paśmie VHF.

(czasowo brak zdjęcia. Zapraszamy wkrótce)

DIREKTORY

Elementy bierne anteny. Liczba direktorów ma wpływ na kierunkowość oraz na zysk energetyczny anteny (im więcej direktorów tym większy zysk i większa kierunkowość – czyli węższa wiązka promieniowania).

REFLEKTORY

Są to również bierne elementy odpowiedzialne za tłumienie sygnału pochodzącego z kierunku przeciwnego (tył). Reflektor odpowiada również za skupienie sygnału odbieranego przez antenę. Podobne działanie spełnia czasza anteny satelitarnej.

ELEMENTY KONSTRUKCYJNE

To elementy nośne anteny, zapewniające podstawę mocowania direktorów i reflektorów.

MOCOWANIE DO MASZTU

Cybanty mocujące antenę z masztem lub uchwytem. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji.

Anteny panelowe

Anteny panelowe ze względu na kompaktową budowę stanowią zamkniętą hermetyczną budowę. W większości modeli przystosowane do odbioru pasm VHF i UHF.

Inne anteny

Na rynku istnieje bardzo duża grupa anten o specyficznej budowie, bardzo często bazującej również na antenach YAGI.

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może Ci się spodobać

1 komentarz “Budowa anten naziemnych DVB-T

  1. witam posiadam starą antene kierunkową (lata 80te) około 140cm czy jest możliwe aby ją przerobić na antene do modemu lte?
    chętnie podesłał bym zdjęcia tej anteny

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.