Budowa anten naziemnych DVB-T

Często spotykam się z pytaniami odnośnie tematu wykonania samodzielnie anteny i jej poszczególnych elementów. Temat trochę zyskał na popularności po włączeniu w paśmie VHF mux 8. Większość anten do odbioru telewizji naziemnej nie odbiera tego pasma częstotliwości. Okazuje się że musimy albo wymienić obecną antenę, albo dołączyć drugą pracującą w omawianym paśmie. Kolejne pytanie to czy można w łatwy sposób zmodernizować ją bez konieczności wymiany czy montażu drugiej. Anteny pod względem konstrukcyjnym można podzielić na: Panelowe, kierunkowe (Yagi-Uda) i inne (o budowie nieokreślonej).

Anteny kierunkowe (Yagi-Uda)

Jak widzimy na powyższym zdjęciu przykładowa antena kierunkowa z poszczególnymi elementami. Wielkość anteny zależy od jej zysku czyli od ilości direktorów.

DIPOL (często nazywany wibratorem)

To najważniejszy element anteny kierunkowej. Element odpowiedzialny za odbiór sygnału. Wymiary dipola odpowiadają 1/2 długości fali częstotliwości na jaką została zaprojektowana. Przy dipolu znajduje się puszka antenowa z zamontowanym symetryzatorem. Symetryzator to element zmieniający opór falowy anteny z 300 omów na typowy 75 om. Dla zwiększenia zysku anteny – niektóre modele przystosowane do wymiany sumatora na wzmacniacz antenowy. 
Anteny kierunkowe najczęściej wykonane są w wersji UHF lub VHF i UHF (Combo). Antenę UHF można domowym sposobem przerobić na antenę Combo. W tym celu należy zmienić wymiar dipola (tak jak na zdjęciu poniżej) – dla polaryzacji poziomej VHF lub dodać drugi dipol dla polaryzacji pionowej w paśmie VHF.

(czasowo brak zdjęcia. Zapraszamy wkrótce)

DIREKTORY

Elementy bierne anteny. Liczba direktorów ma wpływ na kierunkowość oraz na zysk energetyczny anteny (im więcej direktorów tym większy zysk i większa kierunkowość – czyli węższa wiązka promieniowania).

REFLEKTORY

Są to również bierne elementy odpowiedzialne za tłumienie sygnału pochodzącego z kierunku przeciwnego (tył). Reflektor odpowiada również za skupienie sygnału odbieranego przez antenę. Podobne działanie spełnia czasza anteny satelitarnej.

ELEMENTY KONSTRUKCYJNE

To elementy nośne anteny, zapewniające podstawę mocowania direktorów i reflektorów.

MOCOWANIE DO MASZTU

Cybanty mocujące antenę z masztem lub uchwytem. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji.

Anteny panelowe

Anteny panelowe ze względu na kompaktową budowę stanowią zamkniętą hermetyczną budowę. W większości modeli przystosowane do odbioru pasm VHF i UHF.

Inne anteny

Na rynku istnieje bardzo duża grupa anten o specyficznej budowie, bardzo często bazującej również na antenach YAGI.

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

To może Ci się spodobać

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.