TVP Info w DVB-T przechodzi do HD

30 września br. kanał TVP Info uruchomi emisję w wysokiej rozdzielczości w ramach MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej. Z początku nie wszystkie materiały będą produkowane w HD (z uwagi na trwający proces dostosowania technicznego emisji), ale jakość z pewnością ulegnie poprawie. Pojawia się pytanie, czy w związku ze zmianami w emisji kanał trzeba będzie wyszukiwać na nowo?

TVP Info w DVB-T przechodzi do HD

TVP nie informuje jednoznacznie, czy parametry techniczne (wartości PID/SID) się zmienią. Odbiorniki i TV mogą zareagować różnie w zależności od tego czy i jaka zmiana zostanie zrealizowana.

Jeśli żaden z parametrów nie ulegnie zmianie i jedynie podniesiona zostanie rozdzielczość przekazu, to nie będzie potrzeby robić nic, ewentualnie w przypadku braku obrazu – przełączenie kanału i powrót na TVP Info lub w ostateczności – ponowne uruchomienie urządzenia powinny pomóc.

Gdyby to nie pomogło, pozostaje przeprowadzić ponowne wyszukiwanie kanałów. Zwykle jest to możliwe na dwa sposoby – automatycznie (skanując całe pasmo) albo ręcznie określając konkretny kanał.

TVP proponuje skorzystać z trybu automatycznego:

Przestrojenie odbiornika telewizyjnego jest prostą czynnością, która nie powinna trwać dłużej niż ok. 10-15 minut, ale poszczególne jej kroki mogą się nieco różnic w zależności od urządzenia. Piloty zdalnego sterowania mogą mieć odmienny układ przycisków, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zajrzeć do instrukcji.

W większości pilotów zdalnego sterowania do nawigacji po menu oraz wyboru poszczególnych opcji służą przyciski „lewo”, „prawo”, „góra”, „dół”, rozmieszczone w formie krzyża ze środkowym przyciskiem służącym do potwierdzenia wyboru (oznaczonym „OK” lub „enter”).

– w menu odbiornika (wchodzimy z reguły przyciskiem „menu”)

– znajdujemy zakładkę „ustawienia” (ang. „settings”)

– wyszukujemy opcję „skanowanie” lub „wyszukiwanie programów” lub „automatyczne wyszukiwanie” lub  „strojenie” lub „tunning” (nazwa może się różnić w zależności od urządzenia)

– upewniamy się, że jest zaznaczona opcja „odbiór naziemny” lub „telewizja naziemna” lub „DVB-T”. Jest to bardzo ważne, jeżeli odbiornik poza odbiorem naziemnym obsługuje większą liczbę trybów (np. satelitarny, kablowy)

– zatwierdzamy uruchomienie skanowania (przeszukiwania pasma), przy czym z reguły wymagane jest dodatkowe potwierdzenie

– odczekujemy kilka-kilkanaście minut, aż zakończy się skanowanie pasma (w tym czasie na ekranie z reguły pojawia się pasek postępu)

– gotowe!

Przykładowo w odbiorniku Ferguson Ariva 153 Combo należy:
– wejść do menu
– przejść na ekran instalacja
– wybrać opcję przeszukaj automatycznie TV naziemną
– w nowym ekranie upewniamy się, że kraj to Polska, a opcja tylko niekodowane jest ustawiona na tak
– przechodzimy zaznaczeniem na szukaj i wciskamy OK

Natomiast jeśli ktoś orientuje się na którym kanale obecny jest multipleks TVP – może skorzystać z wyszukiwania ręcznego i przeszukać tylko ten jeden kanał.

Ponownie na przykładzie wspomnianego Fergusona Ariva 153 Combo:
– wchodzimy do menu
– przechodzimy na ekran instalacja
– wybieramy przeszukaj ręcznie TV naziemną
tryb szukania możemy wskazać po kanale – jeśli znamy kanał lub po częstotliwości – jeśli znamy częstotliwość multipleksu TVP (MUX III)
– w trybie po kanale należy przełączyć pasmo na UHF i wybrać numer kanału, a w trybie po częstotliwości wpisać częstotliwość i wybrać szerokość pasma 8M
– jeśli ustawienia są poprawne – na paskach siły i jakości sygnału powinny pojawić się stosowne wskazania
– przechodzimy zaznaczeniem na szukaj i wciskamy OK

Redakcja satkurier.pl po przełączeniu sprawdzi parametry TVP Info i w razie potrzeby uzupełni tę informację o dodatkowe szczegóły oraz podpowiedzi.

satkurier.pl

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.