TVP Info w DVB-T przechodzi do HD

30 września br. kanał TVP Info uruchomi emisję w wysokiej rozdzielczości w ramach MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej. Z początku nie wszystkie materiały będą produkowane w HD (z uwagi na trwający proces dostosowania technicznego emisji), ale jakość z pewnością ulegnie poprawie. Pojawia się pytanie, czy w związku ze zmianami w emisji kanał trzeba będzie wyszukiwać na nowo?

TVP Info w DVB-T przechodzi do HD

TVP nie informuje jednoznacznie, czy parametry techniczne (wartości PID/SID) się zmienią. Odbiorniki i TV mogą zareagować różnie w zależności od tego czy i jaka zmiana zostanie zrealizowana.

Jeśli żaden z parametrów nie ulegnie zmianie i jedynie podniesiona zostanie rozdzielczość przekazu, to nie będzie potrzeby robić nic, ewentualnie w przypadku braku obrazu – przełączenie kanału i powrót na TVP Info lub w ostateczności – ponowne uruchomienie urządzenia powinny pomóc.

Gdyby to nie pomogło, pozostaje przeprowadzić ponowne wyszukiwanie kanałów. Zwykle jest to możliwe na dwa sposoby – automatycznie (skanując całe pasmo) albo ręcznie określając konkretny kanał.

TVP proponuje skorzystać z trybu automatycznego:

Przestrojenie odbiornika telewizyjnego jest prostą czynnością, która nie powinna trwać dłużej niż ok. 10-15 minut, ale poszczególne jej kroki mogą się nieco różnic w zależności od urządzenia. Piloty zdalnego sterowania mogą mieć odmienny układ przycisków, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zajrzeć do instrukcji.

W większości pilotów zdalnego sterowania do nawigacji po menu oraz wyboru poszczególnych opcji służą przyciski „lewo”, „prawo”, „góra”, „dół”, rozmieszczone w formie krzyża ze środkowym przyciskiem służącym do potwierdzenia wyboru (oznaczonym „OK” lub „enter”).

– w menu odbiornika (wchodzimy z reguły przyciskiem „menu”)

– znajdujemy zakładkę „ustawienia” (ang. „settings”)

– wyszukujemy opcję „skanowanie” lub „wyszukiwanie programów” lub „automatyczne wyszukiwanie” lub  „strojenie” lub „tunning” (nazwa może się różnić w zależności od urządzenia)

– upewniamy się, że jest zaznaczona opcja „odbiór naziemny” lub „telewizja naziemna” lub „DVB-T”. Jest to bardzo ważne, jeżeli odbiornik poza odbiorem naziemnym obsługuje większą liczbę trybów (np. satelitarny, kablowy)

– zatwierdzamy uruchomienie skanowania (przeszukiwania pasma), przy czym z reguły wymagane jest dodatkowe potwierdzenie

– odczekujemy kilka-kilkanaście minut, aż zakończy się skanowanie pasma (w tym czasie na ekranie z reguły pojawia się pasek postępu)

– gotowe!

Przykładowo w odbiorniku Ferguson Ariva 153 Combo należy:
– wejść do menu
– przejść na ekran instalacja
– wybrać opcję przeszukaj automatycznie TV naziemną
– w nowym ekranie upewniamy się, że kraj to Polska, a opcja tylko niekodowane jest ustawiona na tak
– przechodzimy zaznaczeniem na szukaj i wciskamy OK

Natomiast jeśli ktoś orientuje się na którym kanale obecny jest multipleks TVP – może skorzystać z wyszukiwania ręcznego i przeszukać tylko ten jeden kanał.

Ponownie na przykładzie wspomnianego Fergusona Ariva 153 Combo:
– wchodzimy do menu
– przechodzimy na ekran instalacja
– wybieramy przeszukaj ręcznie TV naziemną
tryb szukania możemy wskazać po kanale – jeśli znamy kanał lub po częstotliwości – jeśli znamy częstotliwość multipleksu TVP (MUX III)
– w trybie po kanale należy przełączyć pasmo na UHF i wybrać numer kanału, a w trybie po częstotliwości wpisać częstotliwość i wybrać szerokość pasma 8M
– jeśli ustawienia są poprawne – na paskach siły i jakości sygnału powinny pojawić się stosowne wskazania
– przechodzimy zaznaczeniem na szukaj i wciskamy OK

Redakcja satkurier.pl po przełączeniu sprawdzi parametry TVP Info i w razie potrzeby uzupełni tę informację o dodatkowe szczegóły oraz podpowiedzi.

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.