11 nadajników MUX 3 z zakłóceniami

aktualizacja: 2016-12-19 14:54

EmiTel poinformował na swojej stronie internetowej, że w dniach 17 i 18 grudnia 2016 roku na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX 3 nastąpiły krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji. Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach stref SFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. Obecnie trwają intensywne prace nad eliminacją zakłóceń. Sprawdź, z których nadajników MUX 3 są problemy.

Stacja TVP Info podała informację, że problem z odbiorem kanałów TVP występuje w południowej Polsce – dotyczy to województw podkarpackiego, małopolskiego, dolnośląskiego, lubelskiego i śląskiego.

Zgłaszano też problem z odbiorem MUX 3 z RTCN Białystok / Krynice i TON Czyże pomiędzy godzinami 9-10 rano. Podobno kilkakrotnie znikał sygnał MUX 3 – brak potwierdzenia. Od tamtej pory nie ma problemów z odbiorem w przypadku tych nadajników.

Lista obiektów, na których wg EmiTela nastąpiły zakłócenia MUX 3:

RTCN Opole / Chrzelice,
RTCN Wrocław / Ślęża,
RTON Tarnów, 
TON Łanięta,
RTCN Częstochowa / Wręczyca,
RTON Leżajsk,
RTCN Dęblin / Ryki, 
TON Tarnobrzeg,
RTCN Przysucha,
RTON Kłodzko,
RTCN Lublin / Piaski.

Wyjaśnienie techniczne

TVP jako nadawca publiczny jest ustawowo zobowiązany zapewnić pełne pokrycie sygnałem swoich podstawowych kanałów. W efekcie od początku sieć MUX 3 zakładała emisję ze znacznie większej ilości obiektów, niż pozostałych multipleksów.

MUX 1 – 53 nadajniki
MUX 2 – 51 nadajników
MUX 3137 nadajników i 110 obiektów doświetlających

Aby zapewnić poprawną emisję kanałów na wszystkich obszarach przy MUX 3 niektóre nadajniki pracują w tzw. SFN – Single Frequency Network. Działa to, najprościej mówiąc, na takiej zasadzie, że jeden główny nadajnik emituje przekaz na określonym kanale i na tym samym kanale to samo nadają także obiekty doświetlające, np. obejmujące jakieś obszary, gdzie sygnał z głównego nadajnika nie dociera z powodu niesprzyjającego ukształtowania terenu.

Choć nadajnik główny i doświetlenia na danym obszarze prowadzą emisję na tym samym kanale – nie zakłócają się wzajemnie, a uzupełniają i jeśli ktoś mieszka np. na granicy pokrycia, to sygnał z doświetlenia „uzupełnia” braki, dając dobry odbiór.

I wszystko działa poprawnie, ale pod jednym warunkiem – póki nadajnik główny i te doświetlające są idealnie zsynchronizowane.

Gdy z jakiegoś powodu zabraknie synchronizacji pomiędzy nadajnikiem głównym, a doświetleniami w SFN – nadajniki doświetlające zamiast pomagać – przeszkadzają, zakłócając odbiór.

I z dostępnych na tę chwilę informacji wynika, że tak też stało się w tym przypadku, zapewne na skutek awarii technicznej (w grę wchodzą – awaria sprzętu albo kwestia dosyłu, to już wyjaśnić musi EmiTel) w przypadku kilku nadajników (niewielkiej ilości z całej sieci nadawczej) doszło do utraty synchronizacji SFN i na granicach zasięgu mogło dojść do właśnie takich problemów – krótkotrwałych zaburzeń, momentalnych spadków poziomu sygnału.

Co ważne: emisja MUX 3 po stronie operatora nie była przerywana (dopiero w niedzielę w godzinach nocnych przeprowadzono pewne prace mogące zaowocować przerwami), natomiast problem był tak naprawdę z odbiorem – tylko w miejscach, gdzie nachodził na siebie sygnał z głównego nadajnika i doświetlenia i jednocześnie odbiorca miał instalację naziemną wykonaną w taki sposób, że te dwa sygnały odbierał i przez awarię przestały się one „sumować”.

To oznacza, że nawet w jednym miejscu mogła być sytuacja, w której dom obok domu jedno gospodarstwo odbierało sygnał poprawnie (np. stosując antenę kierunkową ustawioną precyzyjnie na główny nadajnik), a drugie nie, bo zbierało doświetlenie będące bez synchronizacji z nadajnikiem głównym.

Realnie problemem dotkniętych mogło być do kilkunastu tysięcy widzów spełniających ww. warunki.

Z pewnością nie było to zakłócanie przez jakieś zewnętrzne podmioty, nie było to także działanie celowe (jest technicznie niewykonalne, aby na różnych obszarach przeprowadzić coś takiego), ani też nie obejmowało wszystkich widzów mieszkających w określonych województwach, jak sugerowano w różnych źródłach (np. że sygnału nie posiadało ponad pół Polski – to nie jest prawda).

PS. Niestety dostaliśmy fałszywe informacje, że ograniczenie emisji MUX 3 zdarzyło się jakoby z powodów… politycznych, co jest kompletną nieprawdą! Z lekkim przerażeniem obserwowaliśmy, jak do tematu bez uprzedniej konsultacji technicznej dodano wiele niedomówień, wprowadzając widzów niejednokrotnie w błąd. Nie jest to dobre, prowadzi do niepotrzebnej eskalacji emocji, gdy cała sytuacja sprowadzała się tak naprawdę do występowania lokalnych problemów.

Zresztą można było to zaobserwować także w sieci – w sobotę, gdy problemy zaczęły występować – zarówno w komentarzach na portalu satkurier.pl jak i na forum działającym przy portalu – trudności z odbiorem nie zgłosił zupełnie nikt. Na forum operatora EmiTel pojawiły się w sobotę wieczorem jedynie 3 wypowiedzi potwierdzające usterkę. Niewiele więcej wypowiedzi od osób mających problemy było w niedzielę, częściej pojawiały się wpisy bazujące na informacjach z samych kanałów TVP. Gdyby był to masowy problem, występujący u setek tysięcy widzów – raportów musiałoby być znacznie więcej.

Aktualizacja:

19 grudnia komunikat w tej sprawie wydał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE):
 

17, 18 i sporadycznie, w godzinach porannych, 19 grudnia br. nastąpiły krótkie zakłócenia w prawidłowej emisji MUX 3 na granicach stref SFN. 
 
Ze  wstępnych ustaleń wynika, że mogło dojść do błędów w synchronizacji na 11 ze 137 obiektów nadających sygnał MUX 3. 

Ustalając przyczyny wystąpienia nieprawidłowości Urząd Komunikacji Elektronicznej współpracuje z EmiTelem i Telewizją Polską. Jednocześnie UKE powołał zespół kryzysowy do wyjaśnia przyczyn wystąpienia zakłóceń, który prowadzi stały monitoring sygnału MUX 3 oraz rozpoczął niezależną kontrolę.

Aktualizacja:

Komunikat wydała również spółka EmiTel.
 

EmiTel Sp. z o.o., operator świadczący usługi cyfrowej emisji programów telewizyjnych, informuje, iż od momentu wystąpienia pierwszych problemów technicznych w dniu 17 grudnia br., współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, przy ustalaniu przyczyn zakłóceń sygnału telewizyjnego TVP na multipleksie MUX-3.
 
Na chwilę obecną ustalono, że problemy techniczne dotyczą 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX-3, w ramach których nastąpiły kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji SFN. W związku z charakterem zakłóceń, miały one ograniczony zasięg – zgodnie z szacunkami Działu Radiodyfuzji potencjalna utrata pokrycia może wynosić 10-12% populacji kraju (mapa z zasięgiem potencjalnych zakłóceń stanowi załącznik do niniejszego oświadczenia).
 
O sytuacji na bieżąco są informowane służby techniczne i władze Telewizji Polskiej w ramach zawartych umów o świadczenie usług rozpowszechniania programów TVP na multipleksie MUX-3.

 

Zasięg potencjalnych zakłóceń w emisji sygnału TVP w MUX 3
Na żółto zaznaczono obszary z możliwością wystąpienia zakłóceń (źródło: EmiTel)

Otrzymujemy coraz więcej informacji i zgłoszeń od telewidzów z Lublina i okolic o problemach z odbiorem mux3. Więcej przeczytasz Problemy z odbiorem telewizji naziemnej – DVB-T Lublin.

Systemy Antenowe Piotr Krupa

.

11 nadajników MUX 3 z zakłóceniami

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.