Evobox Lite – test dekodera Cyfrowego Polsatu

Autor , źródło:

Konrad Dąbek

EVOBOX LITE: KONFIGURACJA

Menu główne dekodera wywołujemy przyciskiem Menu z pilota. Pokazuje się ono w górnej części ekranu i jest to 8 kafelków, za pomocą których przechodzimy do poszczególnych funkcjonalności. Zanim przyjrzymy się bliżej każdej z nich, najpierw wybierzemy się na ostatni kafelek menu – Ustawienia. Warto odnotować, że można do nich szybko wejść także z pominięciem menu głównego, wciskając klawisz „Ustawienia” w lewym dolnym rogu.


 

 

Wewnątrz jest dziewięć kategorii, które umożliwiają zarówno uzyskanie dodatkowych informacji o sprzęcie, jak i dokonanie pełnej konfiguracji, także elementów, których nie dało się ustawić na etapie kreatora pierwszego uruchomienia.

Pierwszą kategorią od góry są Informacje. Jest tak celowo – w przypadku jakichkolwiek problemów dane z tego miejsca są niezbędne, aby uzyskać pomoc u operatora. Aby nie trzeba było tego poszukiwać po całym menu Ustawień, te ważne szczegóły są zawsze na samym początku od góry. Wewnątrz znajdziemy trzy elementy: Dostęp warunkowy (m.in. numer karty, status subskrypcji, numer klienta, wersja oprogramowania oraz interfejsu użytkownika, a także status usługi multiroom), Centrum Obsługi Klienta (ekran czysto informacyjny – zebrane metody, za pomocą których można się skontaktować z Cyfrowym Polsatem – telefony, faks, adres, strona internetowa Internetowego Centrum Obsługi Klient oraz kontakt e-mail) i Szczegóły sprzętowe, gdzie są kolejne dwie podkategorie: Dekoder (model, numer seryjny, ponownie wersja oprogramowania i interfejsu użytkownika) oraz Status Irdeto CA. Druga kategoria jest przeznaczona dla osób zaawansowanych technicznie, bo dane tu mają charakter wysoce specjalistyczny. Można podejrzeć Status serwisów (zawiera odświeżane na żywo dane o odbieranych danych ECM i EMM), Status loadera (wersje elementów składających się na podsystem Irdeto), Status produktu (informacje o pakietach, ale w postaci ID) oraz Status klienta (kolejny zestaw informacji o szczegółach Irdeto, m.in. zaimplementowanych funkcjach). Dane te mogą pomóc operatorowi realizować zaawansowane diagnozowanie. Naszym czytelnikom chcemy tu tylko zaznaczyć, że opis w magazynie bazuje na oprogramowaniu w wersji BITNO 1.16.6.4 z UX 2.1.16. Było to najnowsze wydanie na stan 26 września 2018.

W przypadku, gdy potrzebujemy pomocy, pewne rzeczy możemy sprawdzić także samodzielnie i tu może przydać się druga kategoria ustawień – Diagnostyka. Wewnątrz dostępne są dwie opcje: Sprawdzenie sygnału z anteny oraz Diagnostyka połączenia sieciowego. Pierwsza pozwala na samodzielnie skontrolowanie wskazań procentowych dla siły i jakości sygnału dla konkretnego wybranego kanału z listy. Jeśli widzimy komunikaty o braku sygnału w trakcie oglądania konkretnych stacji albo odbiór przerywa, szatkuje, zacina się – można skorzystać z tej funkcji i podejrzeć stan odbioru konkretnego serwisu. Druga opcja wyświetla natomiast ekran informacyjny pokazujący adres IP przyznany dekoderowi w sieci lokalnej, maskę podsieci, bramę domyślną, podstawowy i zapasowy adres serwera DNS oraz adres fizyczny MAC (ekran podobny do podsumowania po nawiązaniu połączenia sieciowego przy kreatorze pierwszego uruchomienia).

Ustawienia użytkownika zawierają już opcje związane z zachowaniem dekodera. Możemy tam: zmienić język menu (poza polskim – angielski), zmienić preferowaną wersję językową ścieżki audio (poza polską – angielska), ustawić napisy ekranowe, aby włączały się automatycznie, jeśli tylko będą nadawane (polskie lub angielskie), aktywować automatyczną aktualizację programu TV (EPG), zmienić czas wyświetlania paska informacyjnego (w zakresie 2-10 sekund, domyślnie 4), ustawić poziom przeźroczystości komunikatów (1-4, domyślnie automatyczny), zmienić ustawienie automatycznego wyłączania dekodera przy braku aktywności przez określony czas ze strony użytkownika (3 lub 6 godzin albo nigdy), przestawić tryb oszczędzania energii (szybki start lub czuwanie – w domyśle „głębokie”) oraz określić strefę czasową, w której Evobox Lite jest użytkowany (auto lub GMT, GMT+1, GMT+2 albo GMT+3).
 

satkurier.pl

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz do strony

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.