Wiele osób boryka się w poprawnym zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji antenowej podczas budowy domu.
Złe decyzje podjęte w tym okresie skutkować będą gwarantowanymi problemami w przyszłości. Postaram się opisać krok po kroku.
Złe wykonanie to 100 %-owe problemy w późniejszym okresie
Najczęstszym problemem jaki spotykamy podczas montażu instalacji jest fakt źle wykonanego okablowania budynku, okablowanie wykonane na najtańszych przewodach, które po krótkim czasie nadają się wyłącznie na wymianę z powodu:
popękanej izolacji przewodu,
korozji żyły (przy zastosowaniu przewodów CCS),
dużego tłumienia sygnału
i braku okablowania w pomieszczeniach.
Od czego zacząć? Jak sobie poradzic z tym wszystkim? Oto moje sugestie.
Projektowanie
Już w momencie budowy należy podjąć decyzję w ilu pomieszczeniach planujemy w przyszłości korzystanie z telewizji. Musimy uwzględnić nie tylko swoje potrzeby lecz i potrzeby wszystkich domowników, którzy z czasem np. dzieci dorastają i w przyszłości mogą przejawiać potrzeby korzystania z telewizji. W takim wypadku należy uwzględnić wykonanie gniazda rtv-sat w pokojach dziecięcych. Odbiornik pojawi się tam dopiero w przyszłości. Dobrze zaprojektowana instalacja w przyszłości bez żadnych problemów będzie mogła zostać modernizowana aby spełnić państwa oczekiwania.
Okablowanie
Okablowanie czyli położenie przewodów należy wykonać bezwarunkowo przed położeniem tynków, posadzek i innych faktur na ścianie. Okablowanie należy wykonać na sprawdzonych przewodach, wykonanych z dobrych materiałów o dobrych właściwościach. Przewody mogą zostać położone bezpośrednio na ścianie lub w peszlach czy rurkach PVC. Natomiast odcinki przewodów położone w posadzkach bezwarunkowo zalecam położyć w peszlach czy rurkach PVC.
Często pojawia się tutaj pytanie o ilość przewodów. Zalecam minimum 1 przewód do każdego pokoju z wyłączeniem salonu i innych pokoi gdzie istnieje możliwość korzystania w przyszłości z telewizji satelitarnej i dekoderów PVR. Jeżeli mamy jakieś dylematy połóżmy po dwa przewody. Zawsze niewykorzystany przewód można będzie wykorzystać jako zapasowy lub do podłączenia np. routera w Plusie.
Montaż anten i wzmacniaczy i osprzętu.
Montaż anten zalecam w momencie wykonania tynków, malowania itd. W tym samym czasie lub nawet wcześniej zalecam wstawienie gniazdek antenowych.
Montaż anten wykonujemy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny, kosztów, często po oględzinach budynku i rozmowie z inwestorem.
Gwarancje
Bardzo ważnym aspektem każdej instalacji jest serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Szukaj wykonawcy, który zagwarantuje usunięcie wszystkich wad i uszkodzeń powstałych w okresie gwarancyjnym jak również podejmie się serwisowania nawet po tym okresie.
Decydując się na wykonawcę wybierz sprawdzonego z doświadczeniem fachowca.
Szukając oszczędności szukaj ich w dobrym wykonaniu, sprawdzonych materiałach i dobrym wykonawcy. Nasuwa się na koniec takie powiedzenie „Tanią kiełbasę to psy jedzą” – pamiętaj.
Jeżeli doszedłeś do końca tego materiału to dziękuję za poświęcony czas i mam nadzieję że przysłuży się on wyeliminowania Twoich pomyłek w przyszłości.
Zapraszam do komentarzy materiału.
- Krupa Piotr