Jak rozbudować instalacje o mux8

Jak rozbudować instalacje o mux8 to częste pytanie kierowane do mnie po włączeniu sygnału na terenie woj. Lubelskiego. Wraz z pojawieniem się w DVB-T multipleksu 8 (mux8), w wielu przypadkach pojawił się problem doboru anteny odbiorczej. Nie omawiam sytuacji, kiedy z anteny UHF jesteśmy w stanie odbierać wszystkie dostępne sygnały na naszym terenie. Omawiam tutaj przypadki utrudnionego sygnału wynikającego ze słabego sygnału lub różnorodnej polaryzacji nadawanych sygnałów.
Dotychczas mieliśmy możliwość odbioru najczęsciej trzech mux-ów nadawanych w paśmie UHF w polaryzacji H. Ewentualnie mux1, mux2, mux3, mux4 ewentualnie mux L (lokalny).
Problem wynikł z przydzielonego pasma VHF do nadawania sygnału.
Do tego pasma służą nieco inne anteny telewizyjne. Obszerniej o tym pisałem tutaj.

Dotychczas zamontowana antena (UHF) do odbioru DVB-T może sobie nie poradzić z odbiorem mux 8. Wynika to z długości dipola zastosowanego w antenie. Oczywiście do długości dipola dobrane są długości innych elementów takich jak direktory i reflektory. Dodatkowo w zależności od nadajnika mamy często różne polaryzacje nadawanego sygnału.

dipol
Widok dipola antenowego

Wszystko zależy od modelu i typu obecnie używanej anteny oraz od siły sygnału dostępnego na tym obszarze.
Jeżeli jest to antena UHF to możliwość odbioru w/w muxa zależy od natężenia sygnału 8 muxa. Pracując w terenie na wykonawstwie i na serwisowaniu stwierdzam że w okolicach Lublina często jest to możliwe.
Jeżeli mamy zamontowaną antenę „Combo”, sytuacja wygląda bardziej obiecująco.
Ale nasi ustawodawcy znów zrobili psikusa.
Okazuje się że anteny Combo zazwyczaj pracują w obu pasmach (VHF i UHF) w tej samej polaryzacji.
A jeżeli z naszego nadajnika sygnał VHF jest nadawany w polaryzacji V (pionowej) a w paśmie UHF w H (poziomej)?
Powracamy do punktu wyjścia, czyli wszystko wówczas zależy od natężenia sygnału mux8. Możemy oczywiście poszukać anten z odwróconą polaryzacją VHF/UHF. 

 

Jakiś czas temu rozpoczęło nadawanie radio cyfrowe DAB+.
Oczywiście osoby lubiące nowinki DVB zaopatrzyły się w anteny do odbioru radia DAB+.
Ciekawostka to ta sama antena co do mux8.
Przynajmniej tutaj będziemy w stanie na jednej antenie odbierać dwa różne media (sygnały).
Haha – Niekoniecznie.
Znów mamy do czynienia z różnymi polaryzacjami. 
Taka sytuacja dotyczy np. nadajnika Lublin – Piaski.
Załóżmy że na naszym terenie sygnał ma wartości raczej słabe.
Wówczas zalecam zamontowanie dodatkowej anteny VHF z odpowiednią polaryzacją.
Jak na fotografii poniżej.

 

Jak rozbudować instalacje o mux8
Anteny od góry: radiowa FM, mux8, mux1, mux2, mux3 oraz telewizji satelitarnej

Jeżeli mamy inny układ polaryzacji, czyli np. mux1, mux2, mux3 – polaryzacja pozioma a mux8 w polaryzacji pionowej. Wówczas powinniśmy ustawić anteny w innym układzie. Pokazuję to na poniższym foto.

Montaż i ustawianie anten - instalacja zbiorcza Lublin
Anteny od góry: mux1, mux2, mux3 poniżej w polaryzacji pionowej mux8 oraz telewizji satelitarnej

Aby całkiem namieszać Wam w głowie mamy jeszcze inny wariant. Antena UHF w polaryzacji poziomej, antena VHF (mux8) w polaryzacji poziomej lecz chcemy odbierać również radio DAB+ a tutaj mamy polaryzację pionową. Taki układ polaryzacji mamy na nadajniku Lublin Piaski. Co wówczas? Sprawa się trochę komplikuje ponieważ nie mamy do dyspozycji zwrotnicy antenowej z podwójnym wejściem VHF. Jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy to takie: Zastosowanie anteny Combo + antena VHF + zwrotnica antenowa

Innym trochę mniej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch anten VHF oraz anteny UFH + zwrotnica antenowa.

 

Jeżeli to nie zadziała – wezwij instalatora (nie mylić z ludźmi z łapanki – tutaj okazać się może konieczność doświadczenia i sprzętu). Czasami więcej czasu stracimy na majsterkowanie niż zapłacimy za usługę. Chyba że lubimy pomajsterkować 🙂 To co innego.

Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

You May Also Like

2 thoughts on “Jak rozbudować instalacje o mux8

  1. Do starej anteny typu Yagi do dipola pod stare zaciski dołożyłem dwa elementy w kształcie L, gdzie dłuższa część L ma 366 mm, a krótsza część L ma 50 mm. Mux 8 u mnie pracuje na częstotliwości 198,500 MHz to jest kanał 8 w polaryzacji pionowej, więc do starego dipola dołączyłem te dwa nowe elementy nazwane prze zemnie jako L pod stare zaciski, wymieniłem stary symetryzator antenowy na taki, który pracuje w kanałach 6-61. Ktoś się zapyta dlaczego taka długość nowego dipola na częstotliwość 198,500? odpowiadam, że po przeliczeniu i współczynnika skrócenia to wynika, czyli prędkość rozchodzenia się światła dzielimy przez częstotliwość itd.

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Privacy Preference Center

Polityka ciasteczek

Uwaga, ta strona używa Cookies Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.