Proces refarmingu rozpocznie się 29/30 marca

Podczas gdy pierwsi polscy nadawcy testują już emisję w standardzie DVB-T2 i HEVC, wielkim krokami zbliża się proces refarmingu, czyli przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (5G), a także z zapowiadanym przejściem na nadawanie w DVB-T2/HEVC.

Proces refarmingu
Proces refarmingu rozpocznie się 29/30 marca

20 stycznia br. w życie weszło Zarządzenie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Pierwsze zmiany w ramach procesu refarmingu zostaną przeprowadzone już w nocy z 29 na 30 marca 2020 roku i będą dotyczyły Białogardu i Koszalina. Sygnały zostaną wówczas przeniesione odpowiednio z kanału 45 na 21 oraz z kanału 40 na 28. Natomiast ostatnie zmiany nastąpią w nocy z 29 na 30 czerwca 2022 roku.

UKE opublikował też wstępny plan zmiany technologii nadawania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Przełączenie na DVB-T2/HEVC nastąpi najwcześniej w południowo-zachodniej Polsce. Pierwszy etap zaplanowano na 28 marca 2022 roku, a kolejne na: 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.
 

– Wskazane terminy przedstawiają optymalne daty przełączeń z punktu widzenia wykorzystywanych zasobów, a także terminu granicznego przejścia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na system emisji DVB-T2/HEVC, określonego w dokumencie pt. „Krajowy Plan Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce”. Daty te staną się ostatecznymi po wydaniu decyzji – poinformował Wojciech Gunia z wydziału komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (za omediach.info).

Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from TELE TECHNIKA

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading