Zaprezentowano także nowe logo DAB+.
W spotkaniu uczestniczyli prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Wanda Buk, która przedstawiła informacje o aktualnym stanie prac nad rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie minimalnych wymagań techniczno-eksploatacyjnych dla Polski na odbiorniki naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+.
Dyrektor Dominik Dobek ze Związku Cyfrowa Polska zreferował poziom sprzedaży odbiorników DAB+ w Polsce i w Europie.
Dyrektor Józef Wacnik, pełnomocnik Zarządu Polskiego Radia ds. rozwoju DAB+, wygłosił referat: „Emisja cyfrowa w Polskim Radio: gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy” (prezentacja). Poniżej wybrane slajdy.
Ekspert w biurze KRRiT, Krystyna Rosłan-Kuhn, zaprezentowała proces rozwoju radiofonii DAB+ w Europie i na świecie (prezentacja).
Przewodniczący KRRiT i prezes UKE podpisali wspólny komunikat w sprawie trybu wyłaniania operatorów lokalnych multipleksów w standardzie DAB+.
W konferencji uczestniczyli także członkowie KRRiT – prof. Janusz Kawecki i Teresa Bochwic, przedstawiciele operatorów sieci nadawczych oraz nadawców radiowych.
Nowe logo DAB+ zostało zaprojektowane w celu skuteczniejszej promocji standardu na rynku europejskim i nie tylko. Może służyć do oznaczania produktów, przestrzeni wystawowych w sklepach i na ekspozycjach, dokumentów o charakterze promocyjnym i reklamowym. Mogą się nim posługiwać producenci, dostawcy, nadawcy operatorzy, regulatorzy i wszystkie inne podmioty zaangażowane w promocję radiofonii DAB+.
Jak dotąd nowe logo DAB+ zaadoptowały między innymi podmioty w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii i Czechach.
Logo składa się z dwóch części: znaku (rysunku), inspirowanego wyglądem odbiornika w nowoczesnej formie i w dynamicznej palecie kolorów oraz dwuwyrazowego hasła, występującego w języku kraju stosowania. Ekspozycja logo może ograniczać się wyłącznie do barwnego znaku.
Przyjęcie logo DAB+ jest bezkosztowe. Jedynym warunkiem jego wykorzystywania jest akceptacja i przestrzeganie regulaminu jego stosowania. Międzynarodowe Logo DAB+, wraz z książką znaku, można pobrać ze strony WorldDAB (www.worlddab.org), po uprzedniej akceptacji regulaminu jego stosowania.
Polskie logo DAB+ można pobrać ze strony www Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, po akceptacji regulaminu.
- Anita Kaźmierska
- KRRiT