Wiele osób boryka się z problemami odbioru sygnału satelitarnego. Najczęściej jest to uciążliwe podczas opadów deszczu czy śniegu. Postaram się udzielić kilku wskazówek tym, którzy chcą samodzielnie dokonać montażu, ustawienia czy naprawy instalacji.
Najczęstszym powodem problemu z odbiorem sygnału satelitarnego jest:
– Mała średnica anteny
– Źle ustawiona antena (na oko czyli bez przyrządów pomiarowych)
– Antena zamontowana w złym miejscu (przeszkody) lub na złym mocowaniu
– Niewłaściwie zarobione złącza F
– Słabej jakości przewód antenowy, po krótkim czasie konieczność wymiany.
Zacznijmy od początku.
Mała średnica anteny
Do odbioru sygnału telewizji satelitarnej (Cyfrowy Polsat, nc+, Orange TV, TNK HD) z satelity HOT BIRD 13,0 E najlepszym rozwiązaniem będzie antena o średnicy od 80 cm. Co wcale nie oznacza ze na mniejszej nie będzie odbioru. Najlepszym przykładem będzie poniższy filmik z testem kilku anten o różnych wymiarach.
Jak widzicie średnica anteny ma bezpośredni wpływ na siłę i jakość sygnału.
Źle ustawiona antena (na oko czyli bez przyrządów pomiarowych)
W dobie DVB-S2, jakości HD czy nadchodzącym 4K ważnym warunkiem jest dokładne ustawienie anteny. Każde nieprawidłowości zaowocują w przyszłości omawianymi problemami. Dokładne ustawienie czyli z urządzeniem pomiarowym ale również pod względem precyzji jej ustawienia zwiększa bezproblemowy odbiór. Wykwalifikowany instalator używający miernika sygnału może niedokładnie ustawić antenę. Wszystko zależy od precyzji, umiejętności posługiwania się urządzeniem oraz umiejętności interpretowania wskazań urządzenia.
Antena zamontowana w złym miejscu (przeszkody) lub na złym mocowaniu
Przed zamontowaniem anteny należy wybrać miejsce montażu w taki sposób aby na lini antena – satelita nie znajdowało się drzewo, budynek czy inna przeszkoda. Jest to podstawowy warunek odbioru sygnału. Antena musi być skierowana na południe. Kierunek ustawienia anteny może podpowiedzieć nam mapa na stronie www.dishpointer.com. Miejsce zamontowania powinno być łatwo dostępne dla osoby wykonującej obecnie i w przyszłości ustawienia czy wymianę elementów instalacji. Dobór mocowania – uchwytu to równie ważny punkt nie tylko pod względem dobrego odbioru lecz solidność uchwytu i montażu to bezpieczeństwo podczas burz wiatrowych. Zwykłe uchwyty bez atestu w takich warunkach najczęściej podlegają deformacji lub nawet urwaniu w miejscu spawu.
Niewłaściwie zarobione złącza F
Poniższy film pokazuje poprawność przygotowania i montażu najbardziej popularnych złącz nakręcanych. Ze względu na możliwość samodzielnego montażu przedstawiam na tym rodzaju wtyku. Oczywiście na rynku są znacznie lepsze wtyki zaciskane, czy nawet CaP lecz do ich montażu potrzebujemy specjalnych przyrządów.
Słabej jakości przewód antenowy, po krótkim czasie konieczność wymiany.
To bardzo częsty grzech. Kupujemy tanie bardzo złej jakości przewody antenowe. Takie przewody po krótkim czasie od zamontowania nadają się do wymiany ze względu na pęknięcia izolacji.
A tak wygląda popękany przewód antenowy. Zdjęcie wykonane przez nas na jednym z wielu zleceń konserwacji instalacji.
Zadbajmy o solidność anteny i jej montażu, oglądajmy kiedy mamy na to ochotę a nie kiedy pogoda czy sam sygnał nam na to pozwoli. Życzę przemyślanych decyzji.