Evobox Lite – test dekodera Cyfrowego Polsatu

EVOBOX LITE: FUNKCJE SIECIOWE

Jak pisaliśmy już na samym początku, Evobox Lite nie wymaga połączenia z Internetem, ale jest to wysoce wskazane, gdyż dekoder oferuje dwie ważne usługi z dostępem do materiałów wideo na żądanie i jeśli dostęp do Internetu zapewnimy, to znacząco poszerzymy możliwości urządzenia.
Jest tylko jedna sytuacja, gdy dekoder koniecznie trzeba podłączyć – w przypadku nowej usługi Multiroom dekodery Evobox Lite i Evobox HD muszą się wzajemnie widzieć w sieci lokalnej i nie ma innej opcji. Za to nowa wersja tej usługi kończy z potrzebą przekładania kart pomiędzy dekoderami, co z pewnością poprawi wygodę korzystania z tego systemu.

Wracając jednak do usług – Cyfrowy Polsat GO to serwis wideo na żądanie przygotowany przez samego operatora, bazujący na i wspierany przez znany serwis tego samego właściciela – Ipla. Przy pierwszym jego uruchomieniu z poziomu dekodera zostaniemy poproszeni o zaakceptowanie regulaminu usługi, a po chwili trafiamy do głównego menu. W górnym pasku mamy cztery funkcje: VOD Online, pozwalający na przeglądanie zawartości usługi bazując na filtrach i kategoriach operatora, Moje VOD z informacjami o wykupionych pakietach płatnych i statusie usługi On The Go (dostęp na PC, smartfonie, tablecie lub laptopie), Szukaj (wyszukiwarka na bazie tytułów i opisów) oraz Pomoc (kontakt do operatora). Na ekranie wyświetlany jest także aktualny czas.
 

Będąc w VOD Online jest przegląd pozycji według polecanych, popularnych, nowości, odkodowanych (bezpłatne), ostatniej szansy (materiały, które wkrótce znikną z usługi), kategorii tematycznych i wykupionych pakietów. Liczba pozycji jest dość duża i pochodzi od wielu dostawców, nie tylko są to programy i seriale produkowane przez samą Telewizję Polsat. Ale faktem jest, że sporo opiera się na własnej bibliotece lub własnych zakupionych prawach. Np. w sporcie znajdziemy Ligę Mistrzów, Puchar Polski, 1. Ligę – generalnie to, co jest obecnie oferowane na kanałach Polsatu. Zaletami jest dobry podział tematyczny i dbałość o porządek. Np. wchodząc do kategorii Serial ponownie mamy grupy polecane, nowości, popularne, odkodowane, ostatnia szansa, ale też przegląd alfabetyczny i dalsze rozbicie na gatunki: animowane, familijne, historyczne, internetowe, komediowe, kryminalne, obyczajowe, paradokumenty i sensacyjne. Wybierając tytuł – możemy przeglądać dostępne odcinki i bywa, że ich liczby są bardzo duże, np. dla paradokumentu „Dlaczego ja? ” od ręki do odtworzenia jest ponad 500 odcinków z 855 w momencie przygotowywania tekstu. Podobnie sytuacja wygląda np. w sporcie, gdzie mamy bazowe filtry (polecane, nowości, popularne, odkodowane, ostatnia szansa, alfabetycznie) i grupy tematyczne (inne, koszykówka, magazyny, motoryzacja, piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, sporty walki, tenis). Dla siatkówki np. w przypadku Plus Ligi można się cofać do spotkań aż z sezony 2009/2010. Wygodą jest tu oglądanie wybranych pozycji programowych wtedy, kiedy mamy na to czas, a że biblioteka już jest duża i stale się poszerza, to dla widza mającego czas góra kilka godzin dziennie i ewentualnie w weekendy – jest to chyba nie do przebrania.
 

Jeśli lubimy produkcje HBO, to Evobox Lite oferuje dostęp do usługi HBO GO i tu także nie brakuje materiałów, choć oczywiście w większości skupiają się one na filmach i serialach. Jest wyszukiwarka oraz precyzyjny podział na gatunki, wśród których można przeglądać materiały alfabetycznie lub według popularności albo rekomendacji i w zależności od kategorii czasami także z dodatkowymi kryteriami (np. nowe – ostatnio dodane lub materiały ostatniej szansy, które z usługi wkrótce znikają).

Dostęp do usług Cyfrowy Polsat GO i HBO GO może być uzależniony od ofert operatora, a niektóre pakiety mogą być dodatkowo płatne. Dlatego decydując się na podpisanie umowy – warto najpierw zorientować się, jakie są też aktualnie propozycje zapewniające dostęp do usług wideo na żądanie. Oglądanie ulubionych programów wtedy, kiedy ma się na to czas, a nie wtedy, kiedy akurat są nadawane – staje się coraz popularniejsze. Początkowo przestawienie się na inną filozofię korzystania z treści może wymagać czasu, ale wygoda, jaką to daje, zwykle dość szybko pozwala się do tej formy przekonać nawet największym miłośnikom TV linearnej. Dobrze jest więc zagwarantować sobie dostęp, choćby aby móc się samemu przekonać, czy warto.
 

Dekoder Evobox Lite, uwzględniając na liście kanałów i w EPG wskazania, co można obejrzeć w formie wideo na żądanie – zachęca do korzystania z tych możliwości i ułatwia nawigowanie po ofercie. Trzeba tylko mieć na uwadze kwestię sprzętową – korzystanie z wideo na żądanie z Internetu oznacza, że dekoder pobiera dane – korzysta aktywnie z udostępnionego mu łącza internetowego. Zdecydowanie odradzamy korzystanie, jeśli mamy Internet z limitowanym pakietem danych, bo dużo oglądając limit ten dość szybko wykorzystamy. Dla wygody użytkowania może też być ważne, aby łącze nie było o niskiej prędkości. Choć wymagania nie są ustalone na bardzo wysokim poziomie (jakość SD – minimum 2 Mbit/s), to jednak jeśli nie chcemy czekać na buforowanie się treści, redakcja sugeruje bezpieczną granicę wyraźnie wyżej – 20 Mbit/s, aby w tym samym czasie móc też np. korzystać z komputera czy smartfona.
 

Szkoda, że na tę chwilę na żądanie można oglądać tylko jakiś procent wszystkich treści z kanałów TV. Przyszłością byłby catch-up TV, dostęp np. do programów emitowanych do tygodnia do tyłu – na żądanie i o dowolnej porze. Niestety wdrożenie takich możliwości stale utrudniają i komplikują złożoności praw autorskich i umów na transmisje sportu czy emisje filmów oraz seriali. Może w przyszłości Cyfrowy Polsat będzie do tego jednak dążyć – architektura w zasadzie jest gotowa, a dodanie np. kolejnego oznaczenia na liście kanałów obok „CP GO” i „HBO GO” nie byłoby z pewnością problemem.

Czytelników, którzy mogą się obawiać, że aplikacje w dekoderze mogą być wolne albo niewygodne w użytkowaniu za pomocą samego pilota, bez klawiatury czy ekranu dotykowego jak to jest w smartfonach – śpieszymy uspokoić – przynajmniej na Evobox Lite aplikacje działają płynnie, raczej stosunkowo szybko, nawigacja jest wygodna i intuicyjna. Np. w ramach aplikacji Cyfrowy Polsat GO w trakcie oglądania można szybko skoczyć do przodu i do tyłu, pauzować oraz przechodzić do kolejnego materiału z kategorii, w której się znajdujemy.

Jeśli naprawdę ktoś chciałby tu się doszukiwać utrudnień, to szereg podziałów, grup i filtrów można uznać zarówno za mocną jak i czasami dokuczliwą stronę, bo bywa, że trzeba się nieco przeklikać przez różne poziomy. Chociaż może jest to kwestią znalezienia sobie najwygodniejszej drogi dostępu do ulubionych programów. Może rozwiązaniem byłaby opcja tworzenia np. skrótów do określonych kategorii lub listy ulubionych katalogów – nie zauważyliśmy takiej możliwości w aplikacji Cyfrowy Polsat GO.
 

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

1 thoughts on “Evobox Lite – test dekodera Cyfrowego Polsatu

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.