Telewizja Polska i EmiTel zawarły umowę. Od soboty, 22 grudnia br. kanały TVP będą obecne na MUX 8. Po wielomiesięcznych negocjacjach, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i prezes EmiTel Andrzej Kozłowski w siedzibie TVP podpisali umowę o współpracy. Sprawdź, jakie kanały trafią do MUX 8 (potwierdziły się nasze przewidywania).
– Zawarcie umowy z EmiTel to bardzo ważny dzień dla Telewizji Polskiej. Zwiększamy nasze możliwości rozwojowe i technologiczne, docieramy do jeszcze większej liczby Polaków, co ułatwia nam realizację misji, czyli głównego zadania, jakie stoi przed nadawcą publicznym. Dostępność oferty Telewizji Polskiej ma ogromny wpływ na odbudowę siły i prestiżu TVP. Dostrzegam wyjątkową szansę w rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w połączeniu z dostępem do Internetu
– powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu TVP.
Naziemna telewizja cyfrowa (NTC) jest najważniejszą platformą powszechnej dystrybucji programów nadawcy publicznego w Polsce.
Telewizja Polska nadaje na multipleksach już 8 kanałów.
22 grudnia doda do swojego naziemnego portfolio kolejne: TVP Sport HD i TVP Rozrywka.
Obecność Telewizji Polskiej na multipleksie 8 wzmacnia zarówno pozycję samej TVP, jako największego nadawcy naziemnego, ale także samej platformy telewizji naziemnej. Uruchomienie nowych programów to oczywiście bardzo dobra wiadomość dla milionów widzów w Polsce, którzy zyskają kolejne ciekawe programy w swoich telewizorach. Cieszę się, że EmiTel może wspierać telewizję publiczną w realizacji misji, a także dalszego rozwoju
– powiedział Andrzej Kozłowski, prezes EmiTel.
EmiTel we współpracy z TVP zobowiązał się także podjąć działania promocyjne mające na celu wyjaśnienie widzom, jak odbierać kanały dostępne na MUX 8, a w szczególności zachęcające do modernizacji instalacji antenowej oraz przestrajania telewizorów i dekoderów w celu odbierania wszystkich kanałów z multipleksów naziemnych.
MUX 8 jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym. Wkrótce, oprócz tradycyjnych kanałów liniowych, po podłączeniu telewizora do internetu możliwe będzie oglądanie w tzw. kanałach wirtualnych dodatkowych treści związanych np. z aktualnymi wydarzeniami sportowymi. W ramach takich kanałów tematycznych TVP będzie publikować różnorodne treści rozszerzające ofertę głównych anten telewizyjnych.
Obecnie w Polsce działają 4 ogólnopolskie multipleksy dzięki którym widzowie mogą wybierać ofertę 29 kanałów. Ponad 1/3 wszystkich gospodarstw w Polsce korzysta wyłącznie z oferty naziemnej telewizji cyfrowej. Blisko 6 mln gospodarstw posiada w swoich domach naziemną telewizję cyfrową, a ponad 4,5 mln stanowią gospodarstwa, w których jest dostępna wyłącznie oferta naziemnych programów. Multipleks 8 został uruchomiony przez EmiTel w 2016 r.
TVP jest największym nadawcą, producentem i dystrybutorem w Europie Środkowo-Wschodniej. W portfolio Telewizji Polskiej znajduje się 14 kanałów: TVP1, TVP2, TVP Polonia, TV Belsat, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP HD i TVP Parlament oraz TVP3. Widzowie mają dostęp do biblioteki cyfrowej poprzez platformę TVP VOD – jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych na żądanie w Polsce.
Należący do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Alinda Capital Partners EmiTel to najważniejszy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat dzięki EmiTel sygnały telewizji mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Na początku analogowo, a od 2013 r. cyfrowo. EmiTel pracuje nad cyfryzacją radia, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad siecią 5G.
Informacje o tym, jak odbierać programy emitowane na Multipleksie 8, można znaleźć na stronie www.emitel.pl.
- Janusz Sulisz