Instalacja multiswitchowa to typ instalacji zbiorczej stosowane w budownictwie wielorodzinnym, hotelach, pensjonatach oraz czasami w domkach indywidualnych. Zapotrzebowanie tego rodzaju instalacji zależy od ilości gniazd radiowo-telewizyjnych oraz od rodzaju sygnałów.
Urządzeniem centralnym jest tutaj multiswitch czyli urządzenie sumujące wszystkie sygnały radiowe i satelitarne a następnie rozdzielające na urządzenia końcowe. Okablowanie wykonujemy w sposób gwieździsty lub inaczej rozgwiazdy.
Rodzaj | szczegóły |
Ilość wejść | 5, 9,13 |
Ilość wyjść | 4, 8, 12, 16, 24, 32 |
Typ sygnału | Legacy, unicable |
wzmocnienie sygnału naziemnego | aktywny, pasywny |
sposobu przyłączenia do instalacji | końcowy, kaskadowy |
sposobu zasilenia | z wbudowanym zasilaczem, z zasilaczem zewnętrznym, po linii magistrali |
Jak widać różnorodność multiswitchy na rynku jest ogromna.
Multiswitcha dobieramy w zależności do modelu instalacji.
W przypadku instalacji indywidualnej, w domku indywidualnej – stosujemy multiswitche końcowe – zazwyczaj jedną sztukę.
W przypadku instalacji zbiorczych stosujemy w zależności od ilości gniazd od jednego nawet do kilkunastu multiswitchy przelotowych – kaskadowych.
W przypadku instalacji multiswitchowej zawsze stosujemy konwertery typu QUATRO (nie QUAD !).
Po lewej stronie konwerter QUATRO stosowany przy instalacjach multiswitchowych. Uderzająco podobny do konwertera QUAD – widoczny po prawej stronie. Oba typy konwerterów różnią się jedynie tym iż przy konwerterze QUAD mamy 4 sygnały z pełnym zakresem częstotliwości, w przypadku konwertera QUATRO na każdym z czterech wyjść mamy 1/4 pełnego sygnału.
więcej o podziale i oznakowaniu przewodów i sygnałów multiswitchowych omawiłem tutaj.
Multiswitche Legacy:
Jeżeli instalacja zapewnia nam odbiór satelitarny z dwóch pozycji geostacjonarnych musimy dobrać multiswitch z odpowiednią ilością wejść w tym przypadku 9. Jeżeli instalacja korzysta z jednego satelity wówczas możemy zastosować multiswitch z 5 wejściami.
1 satelita to 4 wejścia (sat) w multiswitchu + 1 wejście sygnału R + TV naziemnej.
2 satelity to 4 + 4 wejścia (sat) w multiswitchu + 1 wejście sygnału R + TV naziemnej.
Teraz zajmiemy się wyjściami:
W zależności od instalacji, ilości gniazd antenowych dobieramy multiswitch z odpowiednią ilością wyjść. Jeżeli posiadamy gniazda RTV-SAT z podwójnym sygnałem sat – wówczas musimy doprowadzić dwa przewody antenowe podłączając je do dwóch wyjść z multiswitcha. Poniższy schemat pokazuje przykład instalacji multiswitchowej.
Instalacje multiswitchowe kaskadowe:
Jeżeli w budynku mamy zapotrzebowanie na większą ilość sygnałów, wówczas stosujemy instalację multiswitchową – kaskadową czyli przelotową. Do rozdzielenia sygnałów magistralnych stosujemy rozdzielacze i odgałęźniki lub multiswitche przelotowe.
Do projektowania rozbudowanych instalacji multiswitchowych producenci multiswitchy dla projektantów udostępnili programy komputerowe. Są one niezbędne do wyliczenia kalkulacji elektrycznej czyli strat na przewodach i elementach biernych.
Wzmacniacze multiswitchowe:
W przypadku większych instalacji w celu rekompensaty strat na przewodach i elementach biernych stosujemy wzmacniacze multiswitchowe. Wzmacniacze różnią się wzmocnieniem, ilością sygnałów (5 lub 9), możliwością przesyłu napięć zasilających itp.
Multiswitche unicable:
Unicable i Unicable II to technologia jednokablowa. Jednym przewodem antenowym możemy przesłać 4 czy nawet 16 sygnałów satelitarnych – co jest niemożliwe w przypadku technologi single. Możliwość przesłania wielu sygnałów jednym przewodem dzięki przypisaniu do każdego sygnału portu (podobnie jak w przypadku łącza internetowego – adresu IP)
Jednak ze względu na brak wsparcia technologi Unicable przez wszystkie dekodery satelitarne, jest to technologia mało stosowana w instalacjach zbiorczych.
Przykład zastosowania multiswitchy Unicable przedstawia poniższy schemat.
więcej o technologi Unicable przeczytasz tutaj: unicable i unicable II.