Rodzina Wróblewskich

Krótka historia rodziny Wróblewskich opisana przez panią Ewę Kuhn-Dyczkowską

Pani Ewa pod wpływem mojej sugestii podzieliła się kilkoma faktami z życia własnej rodziny. O tym że nasza historia jest wieczna, świadczy poniższa opowieść. Zapraszam gorąco do lektury i komentarzy.Rodzina Wróblewskich

Badając historię swej rodziny i czytając księgi metrykalne dowiedziałam się, że:

  • Adam Wróblewski (1821 – 1893) – mój pra pradziad był nadleśniczym Ordynacji Zamoyskich i do 1880 r. na pewno mieszkał w Tartaku (dziś Stary Tartak) w środku Lasów Kozłowieckich.
  • Po śmierci pra prababci (1824-1880) ożenił się drugi raz – z Marią Rozalią z Leciewiczów (też związanymi z Ordynacją – Samoklęski, Kozłówka).
  • Syn Adama- Leon Wróblewski (mój pradziad) jako 16-latek poszedł do powstania 1863 i skazany został na służbę w wojsku rosyjskim w Omsku na Syberii – tam ożenił się z córką też powstańca – mieli 9 dzieci, z których 5 przyjechało do Polski po 1921 r – w tym moja babcia.
  • Po ślubie 1883 r. zamieszkali w Nasutowie i przypuszczam,że Adam Wróblewski był rządcą przy tamtejszym dworze i folwarku.
  • Świadkiem na jego drugim ślubie oraz poświadczającym jego zgon w 1893 r. był Aleksander Głowacz, szwagier Marii Rozalii Wróblewskiej z domu Leciewicz. Był on nauczycielem w szkole w Nasutowie już w 1880 r.,co jest zapisane w akcie zgonu mej pra prababci Ludwiki.
  • Na stronie szkoły w Nasutowie znalazłam spis kierowników szkoły na przestrzeni wielu lat i były tam sformułowanie że pierwszym kierownikiem był … Głowacz.
  • W aktach mojej rodziny Aleksander Głowacz już w 1880 jest wymieniony jako nauczyciel w Nasutowie miał wtedy lat 30.
  • Adam Wróblewski wraz z pierwszą żoną Ludwiką pochowani są na cmentarzu w miejscowości Dys.
Pozdrawiam z Krakowa Ewa Kuhn-Dyczkowska

Dziękuję pani Ewo za kontakt i piękne uzupełnienie naszej nasutowskiej polskiej historii.

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.