Technik odpowiada

Zakładka „Multiroom” w dekoderze Evobox

'P. Mariusz W ze Słupna napisał:</p> <p>Mam w domu 4 dekodery – główny Evobox i 3 małe do multiroomu. W ustawieniach Evoboxie znalazłem opcję multiroom, która jest w ogóle nie aktywna – oczywiście wszystkie dekodery działają ale czytając możliwe opcję w Evoboxie doczytałem się innych funkcji, które z racji nieaktywnej funkcji multiroom nie działają.<br /> Prośba więc o info dlaczego nie mogę uruchomić funkcji multiroom w Evoboxie?'

Witam p. Mariuszu. Dziękuję za kontakt.

Jest to zakładka aktualnie nieaktywna. Tak więc nie można dokonywać tutaj zmian.

Pozdrawiam Piotr K.

 

 

Dekoder Orange – instalacja multiswitchowa

'P. Mirek z Barlinek napisał:</p> <p>Witam. Znajomy ma instalację SAT na satelity Astra i HotBird (jedna czasza, dwa konwertery i multiswitch SIGNAL). Kupił usługę OrangeTV (tuner WHD80) i nie może jej uruchomić – nie ma sygnału. Czy problemem może być współpraca tunera z multiswitchem? Jak rozwiązać ten problem. Z góry dzięki za pomoc.'

Witam p. Mirku.

Opisywany przez pana problem nie wynika z samej konfiguracji dekodera czy też jego nieprzystosowaniem do pracy w instalacji opartej na multiswitchu. Dekodery z pojedynczą głowicą nie wymagają żadnych konfiguracji czyli fabryczne ustawienia są wystarczające do poprawnego działania. Warunkiem jest poprawna konfiguracja na multiswitchu satelit. 

UWAGA:

Ważna jest odpowiednia konfiguracja satelit na multiswitchu.
Koniecznie: Hot Bird (13,0 E) SAT1 ; Astra (19,2 E) lub inny satelita SAT2.
W innym razie jeżeli dekoder nie posiada ustawień Diseqc dekoder nie będzie widział sygnału satelitarnego.
Spotykam się z inną konfiguracją i występującymi tego typu problemami.

W przypadku innego ustawienia satelit na multiswitchu proszę zmienić ustawienia Diseqc w menu dekodera.

Mam nadzieję że dekoder jest poprawnie podłączony do routera (np. Livebox lub Orange FunBox). Jak to zrobić przeczyta pan w instrukcji obsługi lub na naszej stronie tutaj – Konfiguracja Orange TV. Konieczne jest podłączenie kablowe lub bezprzewodowe oraz poprawne ustawienia po stronie modemu w innym wypadku dekoder nie zadziała. 

Mam nadzieję że moja podpowiedź pomoże panom rozwiązać problem. 

Pozdrawiam Piotr K.

 

Dekoder Unicable jak podłączyć?

'P. Urszula z  Witowic napisała:</p> <p>dzień dobry.<br /> jak mogę podłączyć dekoder w technologi <strong>Unicable</strong>, czyli dostarczenie do dekodera docelowych 2 sygnałów z wykorzystaniem tylko 1 przewodu. Czy to jest potrzebny jakiś specjalny konwerter ?'

Witam p. Urszulo.
Nie podała pani modelu dekodera o którym pani pisze.
Pozwoliło by mi to na dogłębną odpowiedź na pani pytanie. 
Unicable to nowa technologia przesyłania sygnału pierwszej pośredniej częstotliwości z anteny do dekodera satelitarnego.
Dotychczas można było jednym przewodem przesłać tylko jeden sygnał satelitarny (wyjątkiem są urządzenia typu ’Multi Band Converter’, które umożliwiają zsumowanie dwóch sygnałów i przesył ich jednym przewodem).

Pojawienie się unicable przełamało tę zasadę.
W technologi unicable można przesłać 4 sygnały z konwertera lub nawet kilkanaście w unicable2 z multiswitcha do dekodera. 

 

Aby zastosować tą technikę musi pani posiadać konwerter unicable oraz dekoder obsługujący ten protokół. Jeżeli dekoder nie obsługuje w/w protokółu wyświetli nam komunikat ’BRAK SYGNAŁU’ lub podobny.

Do dekodera podłączamy jeden przewód antenowy, następnie w ustawieniach zmieniamy parametry ustawienia anteny.

Więcej o tym pisałem tutaj: UNICABLE IIInstalacja multiswitchowaUstawienia dekodera EVOBOX PVR w CPPierwsza instalacja, aktywacja w nc+ lub poszukaj w wyszukiwarce Unicable

Mam nadzieję że moja podpowiedź pani pomogła. 

Pozdrawiam Piotr K.

 

 

Rozbudowa instalacji RTV-SAT przy Unicable.

'P. Marek P. napisał:</p> <p>Witam – mam chyba w miarę skomplikowany układ połączeń satelitarnych i innych antenowych, okazuje się jednak ze niewystarczający, a chodzi głównie o to aby przy posiadanym okablowaniu (jedna wiązka), z częściowym wykorzystaniem technologii Unicable, móc mieć niezależne nagrywanie na dekoderze...'
– posiadam obecnie konwerter Unicable (pierwszej generacji) z dwoma dodatkowymi wyjściami legacy – mam podłączenia do wszystkich 3 wyjść, choć jedno legacy obecnie nie wykorzystane:
– do salonu mam połączenie Unicable
– do pokoju dziecka standardowy dodatkowy dekoder, (bez Unicable) – Legacy.
Byłem przekonany, ze w ramach połączenia Unicable będę mógł podzielić sygnał trafiający obecnie do Evoboxa (Polsat Cyfrowy) na dekoder nc+, ale z tego co wyczytałem Evobox ma odgórnie zaprogramowane wykorzystanie wszystkich 4 częstotliwości płynących po kablu w standardzie Unicable, więc raczej nie da się tu nic zrobić w kierunku nc+.
Być może sprawę rozwiązałby inny konwerter – nowszy, tzw. Unicable II -ciężko dostępny, ale być może dostępny akurat u Państwa, aczkolwiek z tego co sam poczytałem raczej nie będzie tu wyjścia (choćby jednego) Legacy – stąd byłby problem z Multiroomem w pokoju dziecka, gdzie dekoder nie jest w standardzie Unicable.
Zastanawiam się wiec jak to wszystko pogodzić, może trzeba by jeszcze jakieś multiswitch, etc.? – oczywiście nie chciałbym przesadzić z konfiguracją, zwłaszcza że już połączenia mam dość skomplikowane (mam
zsumowane sygnały po antenach DVB-T i radia cyfrowego – także do dodatkowych jeszcze pokoi, gdzie już nie dociera sygnał satelitarny a jedynie radio i telewizja naziemna).

Proszę o wskazówki co należałoby u Państwa nabyć, aby połączenia w docelowym układzie zoptymalizować (powiem szczerze ze moi dotychczasowi monterzy polegli – ludzie od Cyfrowego Polsatu nie maja informacji z centrali o Unicable II i montują tylko to co Polsat oferuje, a jeszcze wcześniejszy monter o Unicable w ogóle nie słyszał i robi wielkie oczy…)

Witam p. Marku. Szkoda że nie załączył pan jakiegoś schematu (nawet odręcznego), zapewne ułatwiło by mi to pracę. Wydaje mi się jednak że w pana przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie multiswitcha unicable.


Jeżeli jest możliwość zastosowania i podłączenia multiswitcha i konwertera QUATRO nasuwa mi się takie rozwiązanie

Jeżeli chce pan podłączyć w domku jeszcze dekoder, który nie obsługuje unicable musi pan do multiswitcha podłączyć kaskadowo dowolny multiswitch 5/4 np. MULTISWITCH CORAB SMART LINE 5/4

 

Produkty dostępne w internecie np. tutaj: MULTISWITCH UNICABLE II JOHANSSON 9733 – 5/1 DCSS /DSCR

oraz  MULTISWITCH CORAB SMART LINE 5/4

Mam nadzieję że moja podpowiedź panu pomogła. 

Pozdrawiam Piotr K.

 

Problem z uzyskaniem zgody na montaż anteny na dachu.

'P. Krzysztof. z Lublina napisał:</p> <p>Dzień dobry, witam pana Piotra. Serwując po internecie natchnąłem się na pana stronę z pytaniami do technika. Mam pewien problem lecz nie koniecznie związany ze sprawami technicznymi. Chodzi o uzyskanie pozwolenia montażu na dachu naszego bloku. Niedawno podpisałem umowę z operatorem Cy.... Po.... lecz jak się okazuje nie mogę odbierać sygnału gdyż mój balkon ustawiony jest na północ. Instalator poinformował mnie o możliwości  montażu anteny na dachu  (mieszkam na ostatnim piętrze). Napisałem pismo do administracji, jednak po krótkim czasie otrzymałem odpowiedź odmowną. Argumentem były niedawno wykonane prace dekarskie i możliwość ich uszkodzenia (rozszczelnienia).'
Witam p. Krzysztofie. Bardzo często spotykam się z takimi przypadkami i po części rozumiem zarządce. Ważne jest aby prace monterskie zostały wykonane starannie z zachowaniem sztuki budowlanej i ogólnej trosce o mienie. Wszelkie przewierty w elewacji i termoizolacji były starannie uszczelnione, maszty odgromione oraz wykonane z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowania.

Negatywne odpowiedzi?
Zarządcy budynków w trosce o walory estetyczne (montaż anten do elewacji budynku), oraz konserwacyjne (rozszczelnienia, przewierty itd) często udzielają odmownej odpowiedzi. Ocieplenia, prace dekarskie to spory wydatek finansowy, więc zachowanie dobrego stanu wykonanych prac leży po stronie nie tylko administratora lecz i mieszkańców budynku. Bardzo często firmy monterskie wykonują montaż łamiąc wszelkie zasady. Efektem tego są nieuszczelnione otwory pod kołki montażowe, wycinane fragmenty termoizolacji itd. Takie partactwo niesie za sobą przeciekanie wody pod ocieplenia (zagrzybienie i pleśnie pod warstwą ocielenia), powstawanie luk termoizolacyjnych (przemarzanie elewacji) itd. 

Dlaczego odpowiedź powinna być pozytywna?
Oficjalnie i zgodnie z przepisami 

Ustawa o własności lokali – art. 12 ust. 1 – „właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem”.

Kodeks cywilny – art. 206 – „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

Prawa do montażu anteny bronią również międzynarodowe przepisy uchwalone przez komisję UE. W dniu 27 czerwca 2001 roku komisja europejska wydała komunikat gdzie wyraźnie stwierdzono, że „prawo do anteny” ma każdy.

– Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich traktuje prawo wolności jednostki jako prawa podstawowe. Z prawa do posiadania i używania odbiornika radiowego czy telewizyjnego wynika też między innymi z prawa do swobodnego przepływu usług. Zakaz montowania anten byłby ograniczeniem w dostępie do usług, co jest niezgodne z prawem unijnym.

Kompromis

Najlepszym kompromisem dla obu stron jest udzielenie pozytywnej odpowiedzi na określonych warunkach.

  • Montaż musi być wykonany przez profesjonalną i sprawdzoną firmę.
  • Przewierty uszczelnione odpowiednimi masami uszczelniającymi.
  • Przewód mocowany w sposób bezinwazyjny – nie może zwisać, stukać podczas wiatru, ułożony zgodnie z obrysem budynku .
  • Montaż anteny do stabilnych elementów konstrukcyjnych.

Pamiętajmy że nie każdy montaż musi być związany ze zniszczeniem elewacji, termoizolacji, powstaniem rozszczelnień. 

Pozdrawiam Piotr K.

 

Problem z odbiorem sygnału radia i telewizji.

'P. Maciej K. napisał:</p> <p>Dzień dobry! Piszę ws. złącza radiowo – telewizyjnego. Mianowicie mam problem z odbiorem sygnału UKF i jakością sygnału UHF. Otóż złączka, którą posiadam jest delikatna i słaba, nawet najmniejsze zruszenie tego urządzenia czy przejście obok niego generuje zakłócenia w radiu i TV ( w TV w postaci przeskakiwania obrazu i niewyraźnego sygnału w obrazie). Po krótce, radio szumi albo milczy, kanały w TV przeskakują lub są niewyraźne – na co dzień i tak niektóre są niewyraźne. Nie posiadam telewizji satelitarnej. Kabel wychodzi ze ściany (jest dosyć krótki), a następnie idzie do złączki, gdzie znajdują się 2 wejścia. Jedno na antenę z radia, drugie z TV. Chciałbym rozwiązać ten problem i zakupić jakąś lepszą, mocniejsza złączkę, która nie generowałaby tyle zakłóceń i nieczystości obrazu oraz dźwięku. Dodam, że złączka i kabel ze ściany znajdują się blisko kaloryfera. W załączniku dodaję zdjęcia. Proszę o pomoc 🙂 Pozdrawiam, Maciej ...<br /> '
Witam p. Maćku. Dziękuję za zaufanie i kontakt w sprawie technicznej.

Opisany przez pana problem może mieć zupełnie inną przyczynę, niż tak na której się pan skupił.
Nie opisał pan np. posiadanej/posiadanych anten – jest to niezbędne abym mógł dokładnie zlokalizować przyczynę.
Jeżeli korzysta pan z radia FM powinien pan posiadać antenę do odbioru tego zakresu fal radiowych. Mamy dwie możliwości:
1. Posiadanie anteny odbierającej częstotliwości radia i tv naziemnej (anteny szerokopasmowe)
2. Montaż oddzielnej anteny i podłączenie jej za pomocą zwrotnicy antenowej FM/DVB-T.

Poniżej przykład kilku anten do odbioru radia FM (analog) oraz zwrotnica do połączenia dwóch anten na dachu.

Kolejną sprawą jest przydłużenie przewodu i rozgałęzienie go za pomocą odpowiedniego rozdzielacza z podziałem na radio i tv

Zjawisko pogorszenia odbioru podczas przechodzenia w mieszkaniu zachodzi na skutek słabego sygnału z anteny odbiorczej. Przyczyną takiej sytuacji może być złe połączenie przewodu, złe rozdzielenie lub po prostu brak odpowiedniej anteny. Inną jeszcze sprawą jest sygnał radia i telewizji. Jeżeli na pana terenie jest słaby sygnał, należy zamontować silniejszą antenę.

W razie problemów proszę o dalszy kontakt. Pozdrawiam Piotr Krupa

 

Problem z odbiorem sygnału DVB-T / mux1

'P. Piotr D. z ok. Lublina napisał:</p> <p>Witam, mam samsunga F 5300 ,antenę dvbt , multiplex 2 i 3 odbieram świetnie, ale od ok 2 tygodni mux 1 (atm, trwam) nie da się już oglądać. Nie rozumiem tego bo sygnał idzie z nadajnika w Piaskach dla wszystkich multiplexów z ta samą mocą. Będę wdzięczny za każdą sugestie.'
Witam p. Piotrze. Dziękuję za zaufanie i kontakt w sprawie technicznej.

Opisany przez pana problem może mieć kilka przyczyn.
Opisał pan mało szczegółów abym mógł dokładnie zlokalizować przyczynę.
Wykluczamy jedno – zmiany mocy nadawanego sygnału po stronie operatora Emiter.
Problem może dotyczyć modelu anteny, odbieranego wcześniej sygnału mux1.

  1. Mamy wiosnę, więc lokalne przeszkody takie jak drzewa wykształciły liście tym samym skuteczniej osłabiając odbierany do tej pory sygnał.
    Jeżeli sygnał mux1 do tej pory był na minimum „klifu cyfrowego”, zachodzi prawdopodobieństwo zaniku sygnału na dzień obecny. Zalecam sprawdzenie sygnału dla poszczególnych mux.
klif cyfrowy
  1. Zalecam sprawdzenie wszystkich połączeń zwłaszcza przy antenie. Złe połączenia mogą wpływać na obniżenie sygnału i tym samym problemy z odbiorem na mux1.
  2. W najgorszym wypadku proponuje skorzystać z usług instalatora RTV.

Jeżeli odpowiedź jest dla pana niewystarczająca, proszę o kontakt z podaniem szczegółów: model anteny, miejsce montażu, miejscowość, ilość odbiorników podłączonych itd. Pozdrawiam Piotr K.

Konwerter Unicable & dekodery Cyfrowego Polsatu

'P. Kacper N. z Lublina napisał:</p> <p>Dzień dobry. Jestem abonentem Cyfrowego Polsatu, obecnie posiadam dekoder HD5500. Na obecną chwilę interesuje mnie drugi dekoder tzw. Evobox dla którego dedykowany jest konwerter unicable. Czy do tego konwertera można podłączyć również obecny hd5500? '
Witam p. Kacprze. Wszystko zależy w jaki sposób, chce pan podłączyć obecny dekoder.
Jeżeli podłączenie odbywać się będzie innym (oddzielnym przewodem) niż podłączenie nowego dekodera – to tak. w przeciwnym wypadku nie z prostego powodu. Jest nim brak obsługi „unicable” przez dekoder HD5500. Poza tym dekoder EVOBOX PVR wykorzystuje wszystkie 4 porty unicable. Brak możliwości konfiguracji w tym dekoderze zamyka temat.

Sposób podłączenia dekoderów do konwertera Unicable.
Sposób podłączenia dekoderów do konwertera Unicable.

 

Pozdrawiam Piotr K.

Zwarcie LNB

'Sławomir H. napisał:</p> <p>Witam!!!! Na ekranie jednego z telewizorów wyświetlił mi się komunikat zwarcie LNB . Wymieniłem konwerter ale niestety nic się nie zmieniło proszę o kontakt i pomoc w tej sprawie . Posiadam cyfrowy polsat . PS. Na pozostałych dekoderach jest wszystko okey . Z poważaniem Sławomir H.....'
Witam p. Sławku.
Zwarcie LNB to inaczej zwarcie w torze sygnału antenowego. Najczęściej pojawia się na złączach F, gdzie jeden z drucików oplotu (ekranu) łaczy się z 'żyłą’ sygnałową.
Innym powodem zwarcia może być np. uszkodzenie przewodu antenowego (otarcie lub przecięcie) i następstwem tego połączenie ekranu i 'żyły’ przewodu.

Związku z tym że każdy dekoder wysyła napięcie do konwertera jest to niebezpieczne zjawisko.
Efektem tego stanu, może być nawet uszkodzenie dekodera.
Proszę o sprawdzenie wszystkich złącz F oraz innych połaczeń przewodu.
W przypadku zauważenia nieprawidłowości, proszę dokonać nowego założenia złącz F na wcześniej przygotowany przewód.

Zakładam że pana instalacja jest instalacją prostą, czyli nie wyposażoną w urządzenia typu przełącznik Diseq czy multiswitch.
Dekoder jest bezpośrenio połączony z anteną przewodem antenowym.
Jeżeli jest inaczej należy również sprawdzić wszystkie urządzenia w instalacji.
Jeżeli to nie pomoże ewentualnie proszę wykonać „Powrót do ustawień fabrycznych” dekodera.
W przypadku dalszych problemów podejrzewam uszkodzenie dekodera wobec czego proszę o sprawdzenie dekodera w punkcie CP.

Pozdrawiam Piotr K.

 

Problemy z odbiorem DVB-T na antenie pokojowej

'Przemek K. z Wejherowa napisał:</p> <p>Wprowadziłem się do mieszkania w bloku w którym kablówka została odcięta, mam dekoder 'Opticum T190' i pasywną antenę pokojową dvb TA 1111, podłączyłem i nic nie mogę znaleźć,wyskakują mi zablokowane kanały które są na kablowkach, a wskaźnik jakości oraz siły sygnału przerywa, raz jest mocny i dobry a za moment znika.<br /> Czy kablówka która zaopatrza osiedle w odbiór kanałów satelitarnych może zakłócać sygnał?<br /> Co mam zrobić zeby poprostu złapać sygnał?<br /> Proszę o pomoc i pozdrawiam.'
Witam p. Przemku.
Opisywane przez pana problemy świadczą o dwóch podstawowych problemach.
1. Słaby sygnał DVB-T dostępny w pana mieszkaniu. Jest to normalne zjawisko w dużej zabudowie w większych agromeracjach miejskich.
2. Zastosowanie anteny pokojowej. Wysoce zalecam zamontowanie anteny kierunkowej na balkonie.

W obecnej sytuacji odbiera pan sygnał prawdopodobnie mux4 czyli tzw. tv mobilnej (więcej tutaj)czyli kanały: Polsat News, Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Comedy Central Polska, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Nickelodeon Polska .
Kanały te są oferowane w ramach oferty Cyfrowego Polsatu. Sygnał nadawany jest prawdopodobnie z pana miejscowości. Mówiąc inaczej jest to jedyny sygnał odbierany w tych warunkach o znormalizowanych parametrach.
Podczas odbioru sygnału w takich warunkach jak u pana bardzo często zachodzi zjawisko „zrywania” czyli zanikania sygnału. Zdecydowanie odrzucam zjawisko zakłócania sygnału przez sieć TV kablowej.

Pozdrawiam Piotr K.

 

Dlaczego sygnał z tego samego nadajnika odbieram z rózną siłą

'Kamil K. z Batorza napisał:<br /> Witam.<br /> Kilka dni temu zamontowałem na ścianie domu antenę kierunkową DVB-T Opticum, żeby oglądać telewizję.<br /> W antenie tej nie ma żadnych wzmacniaczy, tylko zwykły symetryzator. Oglądam za pomocą telewizora Manta LED2203 z wbudowanym dekoderem, który jest połączony z anteną certyfikowanym kablem koncentrycznym Televes.<br /> Mój problem polega na tym, że MUX-2 i MUX-3 odbierają bardzo dobrze ( na poziomie 80-90% ), natomiast z MUX-1 są różne problemy. Po pierwsze sygnał jest bardzo niestabilny i skacze ( od 50% spada nawet poniżej 20% ) i wtedy na ekranie zaczynają wyskakiwać różne artefakty i dźwięk się zacina.<br /> Chciałem zapytać dlaczego tak jest skoro wszystkie MUX-y odbieram z Lublina-Piask i dwa działają super a z jednym jest problem. Czy muszę zastosować wzmacniacz do mojego zestawu? Co może być nie tak? A może trzeba wprowadzić korekty w ustawieniu anteny?<br /> Pozdrawiam Kamil'
Witam p. Kamilu.
Rezultat odbioru sygnału z tego samego nadajnika, nadawanego z tą samą mocą i w tym samym paśmie wynika z kilku warunków. Za chwilę to wyjaśnię.
Z nadajnika RTCN LUBLIN – PIASKI sygnał DVB-T nadawany jest na 3 częstotliwościach: k21 (474 MHz), k23 (490 MHz) i k33 (570 Mhz). Jak widzimy są to 3 różne częstotliwości, których fala radiowa różnie zachowuje się w terenie. Fale w przestrzeni podlegają różnym przeszkodom, przenikają przez nie w różnym skutkiem, podlegają odbiciu. Różna jest wysokość zawieszenia systemów antenowych: Radio: 250, TV: 292, 330, 333m nad poziomem terenu. Tak więc w wyniku tych warunków sygnał dobiegający do anteny odbiorczej, różni się nie tylko natężeniem lecz i parametrami jakościowymi.

Miejsce montażu anteny odbiorczej powinno być wcześniej wybrane przy pomocy miernika lub analizatora sygnału, a nie przypadkowe. W wyniku wszystkich tych warunków, zachodzi u Ciebie opisana różnica odbieranego sygnału.

Niestety nie jest pan w stanie podać dokładnych parametrów sygnału co znacznie uprościło by mi ew. sugestie.
Jakie wykonać ewentualnie czynności w celu korekty sygnału ( w podanej kolejności):

  1. Korekta ustawienia anteny odbiorczej
  2. Zmiana miejsca montażu anteny
  3. W zależności od parametrów sygnału można zastosować przedwzmacniacz lub wzmacniacz antenowyŻyczę sukcesów w majstrowaniu 🙂

 

 

Pytania do … index Pytania do … – Archiwum

inne porady przeczytasz na następnych stronach dostępnych w menu.

Źródło:

3 thoughts on “Technik odpowiada

  1. Witam. Mam od pewnego czasu problem. Mam w domu 2 tv. Jeden nowszy gdzie wszystko działa a drugi starszy który potrzebuje dekodera. Mieszkam w bloku. Do pewnego czasu od chulały a od niedawna też starszy nie działa. Problem w tym że gdy podłączam antenę idzie iskra, jakby spięcie jakieś. Czym to może być spowodowane?

  2. Kawał dobrej roboty i moje uznanie dla pana za tak czynne udzielanie bezpłatnych porad i odpowiedzi. Stronę dodałem do ulubionych. Pozdrawiam pana i całą ekipę jak również czytelników. Pozdrowienia z Mazowieckiego.

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.