TVP z wystawą na 80 lat telewizji w Polsce

80 lat temu, 5 października 1938 roku po raz pierwszy w Polsce odbyła się próbna transmisja telewizyjna. Z okazji jubileuszu Telewizja Polska przygotowała wystawę przedstawiającą rozwój techniki telewizyjnej w Polsce. Wystawę można obejrzeć w siedzibie TVP, przy ul. Woronicza 17. 

TVP z wystawą na 80 lat telewizji w Polsce
TVP z wystawą na 80 lat telewizji w Polsce

– Telewizja przez większość czasu była największą platformą, gdzie odbywała się komunikacja, wymiana myśli, wiedzy i informacji. To tutaj w znaczącym stopniu kształtowało się polskie społeczeństwo i jego historyczna, społeczna i kulturowa tożsamość. – powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu TVP. – Przez ten czas w przestrzeni publicznej zdążyło wyrosnąć potężne medium o nieograniczonym wpływie, które wciąż jest źródłem fascynacji, inspiracji, a dla wielu codziennym towarzyszem. Dzisiejsze media rozwijają się błyskawicznie, a telewizja musi sprostać wymaganiom nowoczesnego rynku. Dołożę wszelkich starań, aby Telewizja Polska szła z duchem czasu i była godnym kontynuatorem wielkiego dzieła ostatnich 80 lat – zaznaczył Jacek Kurski.

Dzisiejszej telewizji nie byłoby bez przełomowych wydarzeń: zmiany techniki nadawania z telewizji czarno-białej na kolorową czy przełączenia na sygnał cyfrowy. Trzeba jednak cofnąć się o 80 lat, żeby spojrzeć na wydarzenie, bez którego ani kolorowy, ani cyfrowy obraz nie byłyby możliwe – do nadania pierwszego sygnału telewizyjnego w Polsce.

5 października 1938 roku dokonano pierwszych prób odbioru wizji drogą radiową, czyli pierwszej próbnej emisji sygnału telewizyjnego. Odbiór testowano na kilku rozmieszczonych w Warszawie telewizorach. Pierwszą publiczną emisję przeprowadzono 26 sierpnia 1939 roku z okazji Dorocznej Wystawy Radiowej. Pokazano występ aktorki Ireny Zaleskiej i film promujący Polskie Radio. Pierwszym filmem fabularnym wyemitowanym w sierpniu 1939 roku była „Barbara Radziwiłłówna”. W prasie pojawiły się reklamy telewizorów, a pokazy – dość oszczędnie – relacjonowała prasa. Telewizja w Polsce była w fazie dynamicznego rozwoju. Już wkrótce miały się zakończyć prace nad skonstruowaniem kamery telewizyjnej, poprawieniem jakości emisji i wzmocnieniem siły nadajników. Prace te jednak przerwał wybuch wojny. Przedwojenni pionierzy telewizji byli ludźmi z pasją, jednak nie zabrakło ich także po wojnie. W 1951 roku, ponownie na wystawie radiowej, odbył się pierwszy po wojnie publiczny pokaz aparatury telewizyjnej. Od tej pory Telewizja Polska stała się częścią naszego życia.

Na specjalnie otwartej wystawie w gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 można obejrzeć studyjne kamery z lat 50., stoły montażowe, odbiorniki sprzed lat oraz inne elementy technologii i scenografii telewizyjnej. Na planszach zaprezentowano historię polskiej telewizji, wzbogaconą o archiwalne zdjęcia. Prezentowane na wystawie zbiory pochodzą z Muzeum Telewizji Polskiej.

Autor , źródło:

Krupa Piotr

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & NET. Obecnie właściciel firmy SYSTEMY ANTENOWE oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.