Co z tym Hot Birdem 13F?

Odkąd na przełomie maja i czerwca br. doszło w ramach pozycji orbitalnej 13°E do przeniesienia części kanałów telewizyjnych na nowego satelitę Eutelsat Hot Bird 13G, widzowie (głównie abonenci platform Polsat Box i CANAL+) z niecierpliwością czekali na koniec lipca, kiedy to według wcześniejszych zapowiedzi operatora Eutelsat dla satkurier.pl nastąpić miało rozpoczęcie świadczenia usług przez innego nowego satelitę – Eutelsat Hot Bird 13F. Mamy już początek sierpnia. Co się stało?

Co z tym Hot Birdem 13F
Co z tym Hot Birdem 13F

Jak informuje Eutelsat, satelita Hot Bird 13F rozpoczął pracę na orbicie już 4 kwietnia 2023 roku, jednak na pozycji 0,5°E, gdzie świadczył komercyjne usługi dla Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR). Ten jednorazowy kontrakt opiewał na kwotę 14 mln euro.

Teraz, według informacji dostępnych na n2yo.com (choć bywało już, że te informacje się nie sprawdzały), Hot Bird 13F stacjonuje w pobliżu pozycji 1,5°E i nie przesuwa się dalej na wschód. Być może operator prowadzi jeszcze jakieś testy przed odesłaniem go na pozycję docelową.

Według najnowszych informacji udostępnionych przez Eutelsat, Hot Bird 13F rozpocznie komercyjną pracę na 13°E przed końcem trzeciego kwartału 2023 roku, czyli ma na to czas do końca września.

Eutelsat Hot Bird 13F i 13G przejmą usługi po satelitach Hot Bird 13B, 13C i 13E, z czego 13C już nie pracuje na 13°E, więc do migracji pozostały jeszcze 13B i 13E. Oba te satelity obejmują zasięgiem Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Przewidywana mapa zasięgu dla satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G, © Eutelsat dla satkurier.pl
Przewidywana mapa zasięgu dla satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G, © Eutelsat dla satkurier.pl
Źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.