Montaż i ustawianie obrotnic USALS

Montaż i ustawianie obrotnic USALS to dość złożony proces, który w tym materiale postaram się opisać krok po kroku. Należy sprawdzić kompatybilność dekodera i obrotnicy, zapewnić odpowiednie miejsce montażu anteny, posiadać odpowiednie narzędzia itp.

Montaż i ustawianie obrotnic USALS
Montaż i ustawianie obrotnic USALS

Zacznijmy od początku

Przed zakupem należy sprawdzić czy planowana obrotnica będzie poprawnie działać z naszym dekoderem. Musimy sprawdzić czy dekoder posiada kompatybilne rozwiązania np. sterowanie USALS czy Diseqc (w odpowiedniej wersji). Obecnie można już zakupić w rozsądnych pieniądzach dobrej jakości obrotnicę. Obrotnicę z której działania będziemy zadowoleni. Ale zanim ją ustawimy musimy na początku dokonać zakupu. A w między czasie wybrać …

[restrict …]Miejsce montażu anteny

Miejsce montażu anteny musi zapewnić dobrą widoczność w kierunku południowym, południowo – wschodnim i południowo – zachodnim. To w tych kierunkach zlokalizowane są satelity z których będziemy odbierać sygnał. Miejsce powinno być łatwo dostępne podczas montażu i w przypadku ewentualnych serwisowań. Opis montażu anteny – przedstawiłem tutaj lub tutaj

Złożenie obrotnicy

Dostarczona obrotnica nie jest gotowa do montażu na uchwycie. Jest rozłożona i spakowana. Należy ją wcześniej złożyć wg. dołączonej instrukcji obsługi. Należy dokładnie dokręcać nakrętki oraz zadbać o dokładność. 

Mocowanie obrotnicy

Jeżeli montujemy nową antenę, należy najpierw zamontować uchwyt ścienny lub balkonowy w zależności od wybranego miejsca. Następnie mocujemy obrotnicę na uchwycie pamiętając o wskazówkach producenta. Na zamontowaną już obrotnicę, mocujemy antenę satelitarną. Jeżeli montujesz obrotnicę do anteny wcześniej już ustawionej, należy zdjąć antenę z uchwytu i na uchwyt zamontować obrotnicę. Następnie ponownie zamontować antenę tym razem do obrotnicy.

Podłączenie przewodów antenowych

Doprowadzamy przewód antenowy od dekodera do obrotnicy, zarobione złącza F podłączamy do dekodera i w odpowiednie wejście na obrotnicy. Jeżeli modernizujesz istniejącą instalację należy odkręcić przewód antenowy od konwertera i podłączyć go do odpowiedniego wejścia w obrotnicy. Docinamy odpowiedniej długości przewód antenowy, mocujemy na końcach złącza F i podłączamy konwerter satelitarny z drugim wejściem na obrotnicy. 

Konfiguracja dekodera pod obrotnicę

Obrotnica w zależności od producenta i modelu zazwyczaj jest już skonfigurowana. Konfiguracja dekodera polega na podaniu długości i szerokości geograficznej lokalizacji. W zależności od producenta dekodera w niektórych modelach należy zaznaczyć wybrane przez Ciebie satelity w menu ustawienia > lista satelit. W celu korekty ustawień anteny mamy na obudowie obrotnicy przyciski służące do dokonania korekty ustawień anteny. Szczegóły manualne znajdziesz w instrukcji obsługi.

Ustawienie anteny satelitarnej

Ustawienie anteny najlepiej wykonać przy użyciu urządzenia pomiarowego. Instrukcję znajdziesz na innych stronach naszego serwisu. Należy ustawić dekoder na kanale z wybranego satelity np. Hot Bird i wówczas dokonać ustawienia anteny dla wybranej satelity.

Życzę miłego majsterkowania.[/restrict]

foto: internet

Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.