Miejsce i sposób montażu anteny

Wykonując codziennie montaże różnego rodzaju anten, zauważyłem bardzo częsty błąd popełniany przez osoby montujące. Mówię tutaj o samodzielnym montażu przez właścicieli oraz o montażach wykonywanych przez kolegów z innych firm monterskich. Cały poradnik podzieliłem na montaż poszczególnych anten oraz miejsca montażu. Jest to kontynuacja materiału: Montaż masztu i anten tv, który również polecam jako temat pokrewny. Przed przystąpieniem do prac monterskich należy upewnić się co do kierunku ustawienia anteny i zapewnieniu odpowiedniej „widoczności” anteny.

Miejsce i sposób montażu anteny
Miejsce i sposób montażu anteny

 

Montaż anteny telewizji satelitarnej.

Ze względu na kształt anten satelitarnych, który podczas silnych podmuchów wiatru stawiają antenę w bardzo niekorzystny silny opór, montaż tych anten musi być wykonany w sposób niebywale solidny. Czym większa średnica anteny i wystawienie jej na warunki atmosferyczne musimy zapewnić większą stabilność mocowania. 

 

Montaż anteny internetowej TOOWAY.

Ustawienie anteny internetu ToowayPodobnie jak w przypadku anteny telewizji satelitarnej, montaż anteny musi zostać wykonany precyzyjnie a miejsce anteny musi zapewnić antenie „widoczność” satelity. Miejsce montażu anteny musi zapewnić stabilność antenie podczas wiatru. Biorąc pod uwagę dużą wagę zastawu antenowego dobór uchwytu nie może być przypadkowy, zapewniając stabilność nawet podczas silnych wiatrów. W tym przypadku zalecamy użycie uchwytów o większej średnicy np. uchwyty aluminiowe.

 

 

Montaż anteny telewizji naziemnej.

Podczas montażu DVB-T na dachu - LublinPrzy montażu pojedynczej anteny możemy to wykonać na uchwycie mniej wytrzymałym od omawianych anten satelitarnych. Montaż na ścianie lub balkonie możemy wykonać np. na następujących uchwytach. Poniżej kilka przykładów. Montaż zestawu anten należy wykonać na maszcie antenowym. Więcej o tym pisałem tutaj.

 

Mocowanie do ściany możemy wykonać za pomocą dybli rozporowych (zalecana średnica min. 10 milimetrów). Montaż na balkonie zazwyczaj odbywa się do poręczy balkonowej.

 

Montaż anteny internetu radiowego oraz LTE.

Podobnie jak powyżej. Przed wyborem miejsca upewnij się w którym kierunku znajduje się nadajnik. Najlepszy efekt osiągniesz przy zachowaniu dobrej „widoczności” anteny internetowej – nadajnika operatora.

Ustawienie anteny internetu radiowego
Montaż anteny internetu radiowego

 

 

Montaż anteny na dachu.

Montaż anteny na dachu zazwyczaj odbywa się poprzez mocowanie do przewodu dymowego lub wentylacyjnego. Tutaj możemy zastosować uchwyt ścienny a jego dobór stosowny do rodzaju anteny. Patrz powyżej. Innym rodzajem mocowania polega za zastosowaniu obejmy kominowej. Przykład takiego montażu poniżej.

Montaż i ustawienie anteny na obejmie kominowej - Lublin

 

Pamietaj:

Podczas prac monterskich należy zapewnić max. bezpieczeństwa osoby wykonującej prace oraz osób postronnych np: domownicy, dzieci, przechodni na ulicy itp. Osoby pracujące na wysokości powinny posiadać zabezpieczenie wysokościowe.

Źródło:

TELE TECHNIK

Od lat 90' Instalator RTV-SAT wykonujący prace: projektowe, wyceny inwestycyjne oraz wszelkiego rodzaju prace monterskie RTV-SAT & IT. Obecnie właściciel firmy TELE TECHNIKA oraz serwisu internetowego krupapiotr.pl, ponadto na co dzień instalator RTV-SAT. Udzielający się w różnego rodzaju akcjach społecznych, lokalnych i ogólnokrajowych.

Może to Cię również zaiteresować

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.