Technik odpowiada – archiwum

Technik odpowiada na pytania czytelników – archiwum

Technik DVB odpowiada na pytania naszych czytelników w sprawach technicznych cz. 2 .
Jeżeli masz problem napisz do technika.

Anteny siatkowe i mux8 w VHF

Adam napisał:
Czy do mux-a 8 (pasmo VHF) potrzeba będzie nowej anteny czy siatka sobie poradzi?

 

Rozdzielenie sygnału DVB-T.

 

Wiesław B. z Głubczyc napisał:
Witam bardzo proszę o poradę mam zamontowane trzy anteny na maszcie zwykłą siatkę antenę televesa i antenę radiową wszystkie trzy ze wzmacniaczami. Zasilane zasilaczem z seperatorem przy telewizorze, chciałbym zsumować sygnały zwrotnicą mezon Z12U, dlatego że przepuszcza ona napięcie na wzmacniacze. Następnie rozdzielić na dwa telewizory splitterem FC3SPLTST czy ta instalacja ma szansę prawidłowo zadziałać. Pozdrawiam.

 

 

Dekoder DVB-T (Canva DVBT 333) wyłącza się po krótkim czasie.

Jarosław K. z Wrocławia napisał:
Posiadam dwa dekodery DVB-T Canva DVBT 333 i z jednym z nich mam problem, po ok. roku użytkowania,…w stosunkowo małym zakresie jego eksploatowania (jednakże włączony był w trybie „Standby”…).
DZISIAJ zauważyłem niestety usterkę-awarię, która „wyjaśniła mi” brak nagrań, zaprogr., automatycznych (SCART->nagrywarka HDD/DVD). !DEKODER włącza się – wprawdzie włącza się, ALE: po chwili, rzędu kilku-kilkunastu-max. kilkudziesięciu SEKUND zawiesza się – bądź też RESETUJE (boot)… Zdążyłem tylko „uczynić”-wykonać z poziomu MENU tzw. „Przywracanie ustawień fabrycznych”, jednak niczego to nie zmieniło „na korzyść” – poza, niestety, usunięciem zaprogramowanych automatycznie kanałów (TV i radiowych). Gdy kanały były wcześniej jeszcze „aktywne” jako TE już (wcześniej) zaprogramowane, po krótkim czasie – rzędu pojedynczych sekund … – następował zanik obrazu, zawieszenie lub restart urządzenia … Nie zaobserwowałem jednak „jakichś innych” „korelacji” technicznych, dot. ww. usterki (uszkodzenia dekodera – zapewne – niestety …( ? ) ). WYKONAŁEM także „próby” z HDMI – bez zmian. (Główne użycie, oczywiście, w konfiguracji „SCART”). Przy wyłączeniu (restarcie) / „zawieszeniu” występuje jakby „cyknięcie-pyknięcie”, ale jest to RACZEJ dźwięk przesłany do odb. TV (poprzez SCART); zaś przy HDMI: jest cisza … To są moje główne spostrzeżenia … I wydaje mi się, że od spodu tego dekodera „trochę – co nieco” – za bardzo jakby… – GRZEJE SIĘ (ale to może przewrażliwienie – moje przewrażliwienie, tymże powyższym… zaskoczeniem i deprymacją… Nie wiem, co może być tu (WSZAK) uszkodzone -elektronika, firmware „flash”… lub coś innego, a „newralgicznego”, technicznie …
Nie mam też „podejrzeń” techn. wynikających z jakiejś sytuacji (przepięcie, nagły zanik prądu, przegrzanie (?) (gł. stan „Standby” „dominował” w tym okresie użytkowania). Itp.

BARDZO, bardzo PROSZĘ, PROSIŁBYM tu o POMOC, PORADĘ. Z WIELKIM Szacunkiem, ZASZCZYTEM z kontaktu …Jarosław K**** – Wrocław.

 

 

Jak podłączyć kilka telewizorów do jednej anteny naziemnej

Tomasz C. z Nowej Soli napisał:

Witam, wprowadziłem sie do domku gdzie jest zamontowana antena kierunkowa yagi 16 aktualnie zasila jeden tv, ale chciałbym rozprowadzić sygnał na 6 odbiorników, jaki wzmacniacz, czy coś w tym stylu mogę do tego podłączyć żeby to chodziło, miało ręce i nogi. mieszkam w Nowej Soli woj. Lubuskie w swojej okolicy mam nadajnik „Wichow” i „Jemiołów”. Podział sygnału Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest o wiele prostrzy w odróżnieniu od sygnału pierwszej pośredniej – satelitarnej.

 

Dekoder DVB-T Wiwa 80HD mini – Wyłącza się podczas uruchomienia.

Justyna N. z Wyszkowa napisała:
Witam.

Mam dekoder wiwa 80 hd mini. Po podłączeniu do sieci wyświetla się napis wiwa i wyłącza sie i znów pojawia sie napis wiwa. Co robić?

 

Pogorszenie sygnału DVB-T po odłączeniu kablówki

Jarosław K. z Lublina napisał:
Dzień dobry.
Mieszkam w bloku przy ulicy Pu…….. w Lublinie. Do wczoraj korzystałem z telewizji dostarczanej kablem przez UPC, ale po noworocznej podwyżce postanowiłem przejść na naziemną TV. Posiadam kilkunastoletni ale ciągle sprawny odbiornik TV, zakupiłem dekoder Cabletech URZ0083Q oraz antenę Yagi 16. Ustawiłem ją na balkonie skierowaną na nadajnik w Piaskach (ok 30 km). Ze zdziwieniem stwierdziłem, że wszystko działa choć siła sygnału to max 70 a jakość 90. Blok mój znajduje się w dołku i zasłaniany jest przez inne sąsiednie. Możliwością oglądania ponad 20 programów cieszyłem się do wczoraj kiedy przyszedł pan i odłączył sygnał UPC.

Od tej chwili sygnał jest rwany, piksluje lub całkiem siada, wskaźnik na chwilę max wskazuje 70 i 90 spada niżej a nawet do 0 po czy znowu na chwilę wraca na max i tak co chwila. Zastanawiam się czy UPC przez czas działania dwóch instalacji, nie wzmacniała otrzymywanego naziemnie sygnału? Tylko tak jestem w stanie wytłumaczyć to że przez kilka dni mogłem bez problemu oglądać naziemną TV.Czy powinienem zastosować jakiegoś rodzaju wzmacniacz? A może jest inna przyczyna? W oczekiwaniu na szybką odpowiedź serdecznie pozdrawiam. Jarek

 

 

Pytania do … Cz. 1

1 thoughts on “Technik odpowiada – archiwum

 1. Dzień dobry
  Dziękuję za poprzednią odpowiedź. Teraz mam kolejne pytania. Mam offset 90 cm, mieszkam w Gdańsku i chcę odbierać trzy satelity: 19,2, 23,5 i 28,2.
  1.Na którego satelitę należy skierować centralnie pierwszy konwerter, chyba na najsłabszy 23,5 ?
  2.W jakich odległościach od siebie powinny być trzy konwertery (liczone od środka osi konwertera)?
  3.Czy konwerter do odbioru UHD ( 4K ) ma inne parametry czy taki sam jak do HD?

  Dziękuję i pozdrawiam
  Skorpion151

Napisz komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.