TVP Sport będzie w DVB-T na mundial – mówi Szkolnikowski

Autor , źródło:
Anita Kaźmierska, sport.tvp.pl

W drugim wywiadzie z cyklu #zapytajszefatvpsport dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski, powiedział, iż nadawca zamierza dotrzymać obietnicy i w trakcie mistrzostw świata TVP Sport będzie w naziemnej telewizji cyfrowej. 

TVP Sport będzie w DVB-T na mundial - mówi Szkolnikowski
TVP Sport będzie w DVB-T na mundial – mówi Szkolnikowski

Przypomnijmy, że podczas odbywającej się w połowie maja Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej prezes TVP, Jacek Kurski, powiedział, że nadawca będzie posiłkować się MUX 3, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial. Chodzi oczywiście o sytuację, w której TVP nie zdążyłaby porozumieć się przed mundialem z EmiTelem, który jest operatorem MUX 8. Gdyby umowę jednak udało się podpisać, TVP Sport mógłby spokojnie trafić do ósmego multipleksu.

Z wypowiedzi Kurskiego i Szkolnikowskiego można nieśmiało wnioskować, że Telewizja Polska przymierza się do ewentualnego uruchomienia kanału TVP Sport w trzecim multipleksie DVB-T. Aktualnie nadawane jest tam 7 kanałów: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka. To i tak nadmiarowa liczba, biorąc pod uwagę, że wśród nich są trzy kanały HD. Aby wprowadzić do MUX 3 kanał TVP Sport konieczne byłoby usunięcie jednego z kanałów SD, ewentualnie dwóch kanałów SD w przypadku chęci udostępnienia TVP Sport HD. Sytuacja jest zatem dość skomplikowana.

Poniżej zamieszczamy dwie istotne w tym temacie wypowiedzi dyrektora TVP Sport, Marka Szkolnikowskiego.

Czy jest szansa, że 1 czerwca TVP Sport trafi do naziemnej telewizji cyfrowej? Jeśli nie, to czy jest jakaś konkretna data?

Rozmowy trwają, ale niestety nie mogę powiedzieć więcej.
W tej chwili stajemy przed kwestią EmiTela i tego, że nie zmniejszył swoich wymagań finansowych, jeśli chodzi o wykup miejsca na MUX 8.
Są to horrendalne pieniądze.
Absolutnie niewspółmierne pod kątem zasięgu tego multipleksu.
Praca wre, piłka po stronie EmiTela, natomiast tak jak ostatnio powiedział prezes Kurski – dotrzymamy obietnicy i w trakcie mistrzostw świata TVP Sport będzie w naziemnej telewizji cyfrowej.

Czy jest szansa na kanał TVP Sport 2?

Dla nas kluczowe jest wejście TVP Sport do naziemnej telewizji cyfrowej.
I teraz pytanie, czy jeśli TVP Sport będzie ogólnodostępny, to jest sens tworzenia drugiego kanału?
Powstają dwa warianty: w otwartym kanale dajemy słabsze prawa, a w zamkniętym prawa droższe – wtedy kibice są niezadowoleni.
Bo jak to możliwe, że Telewizja Polska daje w otwartym kanale gorsze prawa, a my nadal mamy płacić za drugi kanał?
A z drugiej strony, jeśli w kanale otwartym będą lepsze prawa, a cała reszta w kanale zamkniętym, to żaden z dystrybutorów nie będzie chciał za ten kanał płacić.
Na multipleksie trzecim jest bardzo mało miejsca, multipleks ósmy to bardzo wątpliwa sprawa, więc tak naprawdę trudno o miejsce na jeszcze jeden kanał sportowy.
Dwóch kanałów otwartych też nie ma sensu robić.
Dlatego nie rozważamy tego. Jeśli prawa będą się nakładać czasowo, to będziemy trwać przy transmisjach łączonych.
Do tego wszystko będzie dostępne w aplikacji mobilnej i na stronie sport.tvp.pl, bez żadnych dodatkowych opłat.

Zobacz pełny wywiad z Markiem Szkolnikowskim.

0 0 vote
Article Rating
satkurier.pl

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olek
Olek
2 lat temu

A jednak wszystko wskazuje że będzie na mundial. Muszę tylko antenę wymienić bo obecna stara a ponadto nie odbiera tego nowego multipleksa. Coś w końcu się ruszy. Brawo.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x