TVP 4K z testami w DVB-T2

18 listopada br. testy w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 rozpoczął TVP 4K. Oficjalny start tego kanału odbędzie się 20 listopada, wraz z otwarciem piłkarskich Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. Aktualnie na TVP 4K nadawany w pętli jest krótki materiał promocyjny FIFA. Emisja nie jest póki co opatrzona logo TVP 4K. Emisja prowadzona jest w technologii HDR, z trzema ścieżkami audio.

TVP 4K z testami w DVB-T2
TVP 4K z testami w DVB-T2
Kanał TVP 4K jest dostępny na eksperymentalnym multipleksie Telewizji Polskiej w DVB-T2/HEVC. Sygnał kanału pojawił się w naziemnej telewizji cyfrowej dwa dni wcześniej, aby widzowie mieli czas na dostrojenie swoich odbiorników i ewentualną modernizację sprzętu lub instalacji antenowej. TVP 4K zajmuje w LCN pozycję 36. Aby zwolnić miejsce na kanał TVP 4K, z multipleksu tymczasowo usunięto kopie następujących kanałów: TVP1, TVP2 i TVP Info, dostępnych także w MUX 3. Aktualnie przepływność wideo TVP 4K wynosi 20 Mbit/s.

TVP 4K jest obecny w MUX DVB-T2 z trzema ścieżkami dźwiękowymi:

 • 4003 E-AC3 (pol)
 • 4004 E-AC3 (oryg)
 • 4009 AC4 składająca się z 4 miksów:
  – Komentator TVP (pol)
  – Audiodeskrypcja (pol)
  – Komentator Angielski (ang)
  – Bez Komentatora (pol)

Zatem osoby posiadające urządzenia poprawnie obsługujące AC4 będą miały dostęp do aż sześciu ścieżek audio.

Aktualne parametry emisji TVP 4K (i tym samym pozostałych kanałów dostępnych w testowym multipleksie TVP, czyli TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP World – wszystkie w HD) można sprawdzić na stronie internetowej Emitela pod tym linkiem. Parametry te różnią się w zależności od lokalizacji. Przykładowo dla Warszawy jest to k. 48 (690 MHz), a dla Krakowa k. 25 (506 MHz).

Dodajmy, że docelowo dostęp do TVP 4K zyskają abonenci platformy CANAL+ oraz sieci kablowych i IPTV, takich jak m.in.: Vectra, Multimedia Polska, Jambox, Telewizja Światłowodowa, Elsat (wszystkie z Grupy Vectra), Orange TVToya, Inea, T-MobileAvios, Promax, JMDI, Telpol/Joy TV i Telewizja Kablowa Chopin.

TVP 4K miałby zakończyć nadawanie z końcem 2022 roku – po zamknięciu MŚ 2022 emitowałby powtórki meczów.

Zobacz plan transmisji meczów MŚ 2022 na kanałach TVP. Dowiedz się, gdzie poza TVP można w Polsce oglądać spotkania mundialu.

Autor , źródło:

satkurier.pl

Największy i najstarszy serwis poświęcony telewizji cyfrowej, przygotowywany przez wydawcę miesięcznika SAT Kurier. Bieżące wydarzenia z rynku mediów i nowych technologii. Portal SATKurier.pl - najnowsze informacje - telewizja, media, platformy, nowe kanały, radio, technologie, transmisje sportowe

You May Also Like

Dodaj komentarz ...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.